تمامی مبادلات بانکی جنوب شرق آسیا زیر نظر استارت‌آپ «اکسفِرس» (+عکس)

این استارت‌آپ که خدمات خود را با سایت اینترنتی www.xfers.com ارایه می‌کند در آخرین اقدام خود اعلام کرد برای سال ۲۰۱۷ میلادی پنج سرویس جدید پرداخت را در نظر گرفته است.

موبنا، رضا خواجه‌وند – «اکسفِرس» یک استارت‌آپ سنگاپوری است که در زمینه درگاه‌های پرداخت الکترونیک فعالیت می‌کند و امکان جابه‌جایی پول از طریق بانکداری اینترنتی و کارت‌های اعتباری را فراهم می‌آورد. این استارت‌آپ در اصل ایده‌ای بود که در کارگاه تابستانی «وای کومبیناتور» مطرح شد و هدف اصلی آن یکپارچه‌سازی شبکه‌های بانکی در منطقه جنوب شرق آسیا بود.

خدمات این استارت‌آپ ابتدا مبتنی بر سرویس‌های مرکز «تِک‌کرانچ» و با همکاری شعبه شرکت «پِی‌پال» در منطقه جنوب شرق آسیا راه‌اندازی شد و سپس این شرکت نوپا توانست تمامی فرآیندهای مربوط به مبادلات پولی مربوط به جمع‌آوری داده‌ها و انتقال آنها بین دو کشور سنگاپور و اندونزی را از نو تعریف کند و آنها را آسان‌سازی کند.

درگاه پرداخت «اکسفِرس» در ابتدا فقط کاربران سنگاپوری را تحت پوشش قرار می‌داد و از همان اول هدف اصلی این بود که شرکت مذکور بتواند کاربران جهانی را تحت پوشش قرار دهد. این استارت‌آپ سال ۲۰۱۴ میلادی به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد و در آن زمان قرار بود یک مشکل اصلی را از میان بردارد: پرداخت‌های آنلاین از طریق نقل و انتقالات بانکی که به صورت دستی و بایگانی انجام می‌شد کاملا الکترونیکی شود. آن موقع هر جابه‌جایی پولی در بانک می‌بایست به صورت دستی و از طریق فرآیندهای سنتی تایید می‌شد. با این روند گروه «اکسفِرس» بر این مسئله تمرکز کرد که یک راهکار کاملا خودکار و ایمن برای پرداخت‌های بانکی ارایه دهد و آن را بتواند به صورت محلی و بین‌المللی عرضه کند.

در سال ۲۰۱۶ میلادی شرکت «اکسفِرس» اعلام کرد نخستین سرمایه‌گذاری اصلی خود را دریافت کرده است. در این اتفاق شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ حضور داشتند که از جمله آنها می‌توان به «چلنجر»ه «کوئست ونچرز»، «۵۰۰ استارت‌آپس»، «گلدن گِیت ونچرز» و «ادواردو ساوِرین» اشاره کرد.

این استارت‌آپ که خدمات خود را با سایت اینترنتی www.xfers.com ارایه می‌کند در آخرین اقدام خود اعلام کرد برای سال ۲۰۱۷ میلادی پنج سرویس جدید پرداخت را در نظر گرفته است. نخستین سرویس آن «کیف پول موبایلی» محسوب می‌شود که بسیار مورد نیاز مردم سنگاپور است. بر اساس آخرین آمار موجود ۶۰ درصد سنگاپوری‌ها ماهانه دستکم یکبار خرید آنلاین انجام می‌دهند و این سرویس می‌تواند برای آنها مزایای فراوان داشته باشد. سرویس بعدی «اکسفرس» که به زودی عرضه می‌شود سازگاری با فعالیت‌های اقتصادی مورد تقاضا است که بر اساس آن افراد می‌توانند با انجام پرداخت‌های الکترونیکی و خرید زیاد، تمام کالاهای مورد نظر خود را در همان روز دریافت کنند. سرویس بعدی مبتنی بر مدل‌های اشتراک‌پذیری تعریف شده است تا کاربران با پرداخت یک آبونمان ماهانه بتوانند تمام سرویس‌های مورد نظر خود را به صورت رایگان در اختیار بگیرند.

سرویس دیگری که «اکسفِرس» به زودی روانه بازار می‌کند به پرداخت‌ها در آنِ واحد مربوط می‌شود. این سرویس جدید «انتقال سریع و ایمن» (FAST) نانمگذاری شده است که کاربران به کمک آن می‌توانند از روی گوشی هوشمند خود تمامی پرداخت‌ها را در کوتاه‌ترین زمان و آن واحد بین بانک‌های مختلف انجام دهند. در شرایط کنونی ساکنان سنگاپور برای انجام پرداخت‌های بین بانکی می‌بایست دو تا سه روز کاری منتظر بمانند. سرویس آخری که قرار است به زودی از طریق این استارت‌آپ وارد بازار شود تشخیص هویت و افزایش امنیت کاربران را مد نظر قرار می‌دهد و در آن جلوی هرگونه حمله سایبری گرفته می‌شود. «اکسفِرس» می‌گوید باج‌افزارها هم‌اکنون بیش از ۱۰۰ کشور جهان را مورد هدف قرار داده‌اند و تنها در سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۶.۳ میلیارد دلار باجگیری کرده‌اند. از این رو سرویس جدید می‌تواند مزایای مالی فراوانی را به همراه داشته باشد و جلوی خسارت‌های بیشتر را بگیرد.

در مجموع، استارت‌آپ «اکسفِرس» پیش‌بینی کرده است که از سال ۲۰۱۸ میلادی پا بخش اعظم کشورهای منطقه جنوب شرق آسیا تحت پوشش قرار دهد و خدمات گسترده‌تری را به ساکنان این منطقه ارایه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 8 =