کتانی ویژه برای پیاده‌روی در مریخ (عکس)

این کفش ورزشی به صورت ویژه برای راه رفتن روی سطح سیاره سرخ ساخته شده است و سطح بیرونی آن ترکیبی از نایلون و نانوتیوب‌های کربنی است.

موبنا، رضا خواجه‌وند – «ایلان ماسک» مدیرعامل شرکت خودروسازی تِسلا که مرکز توسعه تحقیقات فضایی خود را با نام «اِسپِیس‌اکس» پیش می‌برد هفته گذشته اعلام کرد در نظر دارد سال ۲۰۱۸ میلادی برای نخستین بار در تاریخ دو توریست رو با کره ماه بفرستد. ولی این سوال مطرح می‌شود که انسان از چه زمانی می‌تواند به راحتی سفر توریستی فضایی داشته باشد و شبیه آنچه که در زمین تجربه می‌کند را در خارج از جو زمین مشاهده کند؟ «کِلمِنت فرناندز» یکی از طراحان مشهور برای پاسخ به سوال مذکور راهکار جدید ارایه کرده است. او مدل مفهومی یک ورزشی با نام «وای-۳ اکس اسپیس‌اکس» را ارایه کرده که به صورت ویژه برای راه رفتن روی سطح مریخ ساخته شده است.

این کفش ورزشی به صورت ویژه برای راه رفتن روی سطح سیاره سرخ ساخته شده است و سطح بیرونی آن ترکیبی از نایلون و نانوتیوب‌های کربنی است. نانوتیوب‌های کربنی با گرمای بدن فعال می‌شوند و با فیبرهای نایلون ارتباط برقرار می‌کنند تا کتانی ورزشی با شکل پای فرد سازگار شود، یک ساختار کاملا مناسب در اختیار او قرار گیرد و برای راه رفتن کاملا مناسب پای او باشد. فرناندز برای زیره کفش خود از ساختار ویژه با تراکم بسیار بالا استفاده کرده است که البته این ماده بسیار نرم است تا با سطح سنگی مریخ سازگاری بیشتری داشته باشد و فضانورد بتواند روی سطوح ناهموار مریخ به راحتی پیاده‌روی کند. وزن این کفش ورزشی بسیار سبک است و به همین خاطر فرد از راه رفتن با آن روی زمین‌های شنی خسته نمی‌شود. مواد لاستیکی که در قسمت پشتی این کفش به کار گرفته شده‌اند مقاومت آن را بالا می‌برند و این طور که فرناندز گفته است، محصول جدید او می‌تواند در توفان‌های شنی و دمای مثبت ۵۲ درجه سانتی‌گراد بدون هیچ مشکلی مورد استفاده قرار گیرد.

کتانی‌های «اسپیس‌اکس» بر پایه سطح مریخ و سنگ‌های سرخ آن طراحی شده‌اند و ضمن نرم‌ بودن و صاف بودن، شکل ظاهری تیز شبیه به تجهیزات فضایی دارند. میزان گرانش در سطح سیاره مریخ ۳۸ درصد کره زمین محاسبه می‌شود و به عبارت دیگر می‌توان گفت میزان جاذبه روی مریخ کمتر از زمین است. با این وجود فرناندز می‌گوید با کتانی ویژه او انسان به راحتی می‌توان روی سیاره سرخ قدم بگذارد و به آسانی راه برود. اگرچه این کتانی هنوز به صورت عمومی عرضه نشده است و امکان پیش‌خرید آن هم فراهم نیست، ولی می‌توان پیش‌بینی کرد پیش از آنکه امکان سفر فضایی برای عموم مردم فراهم شود دسترسی به این کتانی وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − 1 =

دنبال کنید @ اینستاگرام