نخستین دستگاه قابل حمل تصفیه هوا جهان ساخته شد(+عکس)

موبنا، رضا خواجه‌وند – بیشتر کشورها در جهان با پدیده «آلودگی هوا» مواجه هستند و این مسئله آنها را با مشکلات اساسی مواجه کرده است. با آغاز فصل سرما کیفیت هوا از سطح استاندارد عبور می‌کند و زندگی برای ساکنان آنها مشکل می‌شود. هند از جمله کشورهایی محسوب می‌شود که با مشکل بزرگ آلودگی هوا مواجه است.

بر اساس آخرین بررسی‌های صورت گرفته، در لیست شهرهای جهان که آلوده‌ترین هوا را دارند ۱۳ مورد در کشور هند قرار دارد. تقریبا می‌توان گفت کیفیت هوا در همه کلان‌شهرهای هند از حد هشدار عبور کرده است و خروج از خانه در بیشتر روزهای سال برای کودکان و کهنسالان خطرناک است.

سازمان جهانی بهداشت در گزارش رسمی خود توضیح داده است که بیش از ۴۰ درصد کودکان هند با اختلالات تنفسی درگیر هستند و این مسئله به دلیل کیفیت هوا در کشور مذکور ایجاد شده است. البته باید توجه داشت که این مسئله فقط مربوط به هند نمی‌شود.

بهترین ماسک‌هایی که هم‌اکنون در بازار فروخته می‌شوند قادر به جلوگیری از ورود ذرات با اندازه ۲.۵ PM نیستند. به عبارت دیگر، بهترین ماسک‌های موجود نمی‌توانند جلوی ورود ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون را به ریه‌های ما بگیرند. یک ذره با اندازه ۲.۵ میکرون ۴۰ برابر از ضخامت موی انسان کوچک‌تر است و نکه مهم اینجاست که ذرات آلوده در هوا معمولا با همین اندازه منتشر می‌شوند.

این مسئله باعث شد یک کمپیانی هندی به نام «کورین سیستمز» که دفتر مرکزی آن در شهر دهلی واقع شده است نخستین دستگاه قابل‌حمل تصفیه هوا را تولید کند که این دستگاه می‌تواند ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون را هم از بین ببرد تا نیازی به استفاده از ماسک نباشد.

شرکت «کورین سیستمز» با کارخانه «فاکسون تکنولوژی» ارتباط بسیار نزدیک دارد تا به کمک آنها در زمینه تحقیق، توسعه و تولید سیستم‌های تصفیه هوا گام‌های جهانی بردارد.

شرکت «کورین سیستمز» در جریان این همکاری‌ها موفق شده است مشتریان جهانی فراوانی را جذب کند و سیستم تصفیه هوای خود را برای سفارت‌ها، هتل‌ها، بیمارستان، صنایع بزرگ و بیشتر مراکز قضایی در هند ارایه دهد.

این شرکت به صورت تخصصی در زمینه سیستم‌های تهویه هوا در هند فعالیت می‌کند و در جدیدترین گام‌ خود تصمیم گرفته است بخش اعظم سرمایه‌گذاری‌ها را روی سیستم‌های تصفیه هوا معطوف کند. در این شرکت انواع مختلف سیستم تصفیه هوا با اندازه‌ها و ظرفیت‌های مختلف برای اتومبیل، ادارات و منازل تولید می‌شود و «کورین سیستمز» چند روز قبل در تاریخ سوم فوریه ۲۰۱۷ برای نخستین بار در جهان سیستم تصفیه هوای قابل حمل را در معرض دید عموم قرار داد. کورین با این دستگاه بزرگترین مشکل کنونی ساکنان شهرهای بزرگ را حل کرد تا ز این طریق بتوانند در محیط سالم‌تر نفس بکشند.

نخستین دستگاه تصفیه هوای قابل حمل «کورین اتم» نام دارد که قابلیت‌های مختلف را شامل می‌شود. آنچه که این دستگاه را از مدل‌های مشابه مجزا می‌کند به قرار زیر معرفی می‌شود:

  • «کورین اتم» یک تصفیه کننده هوا محسوب می‌شود که فرد به راحتی می‌تواند آن را به خود حمل کند. این دستگاه به اندازه یک گوشی هوشمند ساخته شده است و ضمن داشتن وزن بسیار سبک، تنها ۵ اینچ طول دارد.
  • «کورین اتم» در اصل یک دستگاه دوکاره محسوب می‌شود که می‌تواند به ماسک‌های تصفیه هوا هم متصل شود یا اینکه به صورت مستقل و مجزا مورد استفاده قرار گیرد.
  • برای این دستگاه کوچک و کاربردی باتری ۲۲۰۰ میلی‌آمپری در نظر گرفته شده است و زمانی که ۴۵ دقیقه به برق متصل شود، می‌تواند به مدت ۸ ساعت انرژی را در خود نگه دارد.

علاوه بر موارد یاد شده، «کورین اتم» به عنوان سیستم تصفیه هوا خودرو نیز مورد آزمایش قرار گرفته است و یک راهکار جامع محسوب می‌شود تا دود سیگار در فضای بسته یا باز به فرد آسیب نرساند.

همان طور که پیش‌تر گذشته شد، ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون در هوا به راحتی وارد ریه انسان می‌شوند و هنوز هیچ ماسکی ساخته نشده است که بتواند جلوی آنها را بگیرد. ولی «کورین اتم» به فیلترهای ویژه‌ای مجهز شده است که می‌تواند هر سطحی از آلودگی را از بین ببرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا