فیلیپین به دنبال واردات نفت بیشتر از ایران

موبنا – فیلیپین که پیش ازاین نفت مورد نیاز خود را از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس تامین می کرد اکنون به نفت ایران چشم دوخته و قصد دارد از این کشور نفت وارد کند. شبکه خبری ‘ أذر نیوز ‘ جمهوری آذربایجان در گزارشی اقتصادی با چاپ این مطلب افزود: فیلیپین قصد دارد فرآورده …

موبنا – فیلیپین که پیش ازاین نفت مورد نیاز خود را از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس تامین می کرد اکنون به نفت ایران چشم دوخته و قصد دارد از این کشور نفت وارد کند.

شبکه خبری ‘ أذر نیوز ‘ جمهوری آذربایجان در گزارشی اقتصادی با چاپ این مطلب افزود: فیلیپین قصد دارد فرآورده های نفتی بیشتری از ایران بخرد و این موضوع در ملاقات ‘ کارلوس دومینگویز ‘ وزیر دارایی فیلیپین با محمد تنهایی سفیر ایران در این کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

وزارت دارایی فیلیپین گزارش داده است که دولت ایران به همکاری با فیلیپین در بخش انرژی و در زمینه های اکتشاف و تجارت فرآورده های نفتی علاقه نشان داده است.

براساس آمارهای رسمی، درحال حاضر، فیلیپین دریافت کننده نفت ایران نیست بلکه حدود هفتاد ۷۰ درصد از نیازهایش را از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نظیر کویت، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر و عمان وارد می کند.

فیلیپین درسال ۲۰۱۱ ۹/۵ میلیون بشکه نفت خام از ایران وارد کرد. اما به دنبال اعمال تحریم های بین المللی علیه تهران ، عرضه نفت ایران متوقف شد.

در ژانویه ۲۰۱۲، ‘ بنیگنو اکینو ‘ رئیس جمهوری فیلیپین از شماری از قانونگذاران امریکا خواسته است منافع فیلیپین را مد نظر قرار دهند چرا که این کشور خواستار تجارت بی ضرر با ایران است.

دراین میان، صادرات میوه فیلیپین نیز سخت تحت تاثیر این تجارت قرار گرفته است. سی درصد از موز صادراتی فیلیپین به ایران فرستاده می شود.

موانع موجود در سر راه روابط تجاری دو کشور با لغو تحریم ها علیه ایران پس از دستیابی به توافق هسته ای کاهش یافته است .

ایران در ماه سپتامبر روزانه حدود ۵٫/۲ میلیون بشکه نفت خام ، ۴۳۵ هزار بشکه کاندنسه گازی و بیش از ۴۰۰ هزار بشکه فراورده های نفتی از قبیل نفت دیزل و مازوت صادر کرده است .

 منبع: ایرنا 

Mobna-Telegram

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا