کشف اسکلت‌های ۳ هزار ساله در ماسال‌

رئیس مرکز باستان‌شناسی و مسئول پژوهش اداره کل میراث فرهنگی گیلان گفت: اسکلت‌های مربوط به دوران عصر آهن ۳ در گورستان تاریخی اسبه ریسه ماسال کشف شد.

موبنا -رئیس مرکز باستان‌شناسی و مسئول پژوهش اداره کل میراث فرهنگی گیلان گفت: اسکلت‌های مربوط به دوران عصر آهن ۳ در گورستان تاریخی اسبه ریسه ماسال کشف شد.
ولی جهانی، با اشاره به اسکلت‌های کشف شده در ماسال اظهار داشت: این اسکلت‌ها در شهرستان ماسال و در محوطه باستانی اسبه ریسه و یک گورستان قدیمی کشف شد.

وی با بیان اینکه قدمت این اسکلت‌ها به دوران عصر آهن 3 یعنی نزدیک به 3000 سال پیش برمی‌گردد، افزود: کاوش‌های باستان‌شناسی در این منطقه برای حفاری و کشف بیشتر ادامه دارد.

رئیس مرکز باستان‌شناسی و مسئول پژوهش اداره کل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به اینکه این دومین کاوش در شهر ماسال پس از انقلاب اسلامی است، گفت: با توجه به اینکه این کاوش‌ها بعد از بیش از 30 سال انجام می‌شود برایمان حائز اهمیت است و یکی از کشف‌های خوب ما در این شهرستان محسوب می‌شود.

جهانی با بیان اینکه کار حفاری به تازگی آغاز شده و جنسیت این اسکلت‌های انسان‌ هنوز معلوم نیست، تصریح کرد: متخصصان انسان‌شناسی باید برای تشخیص این امر اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه هنوز گورستان به‌طور کامل حفاری نشده اظهار کرد: فعلا بخشی از گورستان حفاری شده و این اسکلت‌ها مربوط به این بخش است و بخش دیگر مربوط به معماری دوران عصر آهن 3 است

 منبع: تسنیم 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − شش =