نزول بیمه‌ای‌ها پس از یک دوره رشد

شاخص بیمه‌ای‌ها از دی‌ماه 94 وارد یک سیکل صعودی قوی شده و در این مدت بیش از 30درصد رشد کرده است. طی هفته جاری شاخص این گروه به سقف خط روند مورب رسیده و شاهد افزایش عرضه‌ها و نوسانات شدید در قیمت سهام این گروه بوده‌ایم.

موبنا – با توجه به اینکه گروه به این مقاومت مستحکم برخورد نموده، به نظر می‌رسد با عنایت به وضعیت عمومی بازار قادر به گذشتن از آن نباشد و توصیه می‌شود استراتژی تدافعی در این صنعت اتخاذ نمایید و بیشتر فروشنده باشید؛ زیرا احتمال نزول قیمت‌ها از این سطوح مقاومتی مستحکم رفته‌رفته قوت می‌گیرد.
همچنین سقف 4800 واحد که بالاترین اوج تاریخی در نمودار شاخص این گروه است نیز، باعث دفع رو به پایین قیمت‌ها خواهد شد؛ بنابراین تلاقی دو مقاومت سقفی مورب و اوج تاریخی همانند سدی محکم جلوی رشد قیمت‌ها را خواهد گرفت. شاخص این صنعت برای گذشتن از این محدوده مهم نیاز به اخبار بنیادی – درآمدی بسیار قوی دارد.

در شکل دوم، با فرض استمرار این موج صعودی و تقویت نیروهای خرید، انتظار می‌رود قیمت‌ها از سقف تاریخی 4800 واحد بگذرد و شاخص گروه وارد ابر موج 3 باهدف 5700 تا 6300 واحد گردد. در این صورت نیز توصیه می‌کنم از حجم دارایی‌های خود در این صنعت در سهم‌هایی که در نزدیکی سقف هستند بکاهید، سود خود را از بازار خارج کنید و منتظر تثبیت شاخص بالای 4800 واجد بمانید.

این استراتژی شما را در اوج قیمت‌ها از بازار خارج می‌کند و شما در برابر نزول احتمالی واکسینه می‌کند. همچنین در موج صعودی احتمالی که بالاتر از 4800 واحد است شما را مجدداً وارد بازار می‌کند؛ زیرا معامله گران حرفه‌ای در سقف‌های تاریخی تا 80درصد از حجم سبد خود می‌کاهند و در عقب‌نشینی‌ها به مقاومت مجدداً وارد می‌شوند.

 منبع: اقتصادنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 9 =