گله احمد توکلی از مدیر‌مسئول کیهان به دليل نسبت ناروا به حسن روحاني:

کار شما از کار مطبوعات اصلاح‌طلب تلخ‌تر بود

نطق احمد توکلی درباره لایحه بودجه سال ٩٥ که بر اثر یک خطا در انتشار ارقام و پس از آن خطا در تشخیص مخاطب انتقاد این نماینده تهران، تبدیل به چالش خبری این روزهای مطبوعات شده

موبنا – حالا در تازه‌ترین بخش این چالش به تیتر یک روزنامه کیهان تبدیل شد تا بار دیگر توکلی مجبور شود دست به قلم شود و این بار خطاب به شریعتمداری بنویسد: «چگونه است با وجود این نامه که در آن با صراحت ارقام درست ذکر شده است، کیهان همان رقم نادرست را تیتر یک می‌کند و نسبت ناروایی را که آنها به دولت آقای احمدی‌نژاد دادند، شما به دولت آقای روحانی می‌دهید؟»
ماجرا از این قرار بود که توکلی در نطق خود از برداشت ١٥٢ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی خبر داده بود؛ برداشتی که به گفته توکلی مجوزش در آخرین روزهای عمر دولت احمدی‌نژاد صادر شده بود و سررسید آن نیز شش‌ماهه بود. آنچه در اولین برداشت از سخنان توکلی به دست می‌آمد، این بود که دولت سابق این مبلغ را از صندوق توسعه ملی برداشته و این دولت موظف به بازپرداخت آن بوده است؛ اما اولین خطا جایی صورت گرفت که خبرگزاری‌ها (همه خبرگزاری‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا) براساس خطای شنیداری خبرنگاران، مبلغ ١٥٢ میلیارد تومان را ١٠٥ هزار میلیارد تومان اعلام کردند. پس از آن هم با توجه به اینکه توکلی گفته بود مجوز این برداشت در دولت قبل صادر شده، مطبوعات از تخلفی با رقمی اشتباه در دولت احمدی‌نژاد خبر دادند. احمد توکلی نیز با تقسیم رسانه‌ها به اصلاح‌طلب و اصولگرا که این خبر را منتشر کرده بودند، اصلاح‌طلبان را مقصران این اشتباه نامید؛ اما روز گذشته روزنامه کیهان با استناد به نامه توکلی، این بار همان رقم اشتباه را که در توضیح توکلی، به صورت صحیح آورده و توضیح داده شده بود، بار دیگر به تیتر اول خود تبدیل کرد و صراحتا آن را به عنوان تنها یک قلم از تخلفات دولت روحانی معرفی کرد. احمد توکلی هم در واکنش به این اقدام کیهان، نامه‌ای خطاب به مدیر‌مسئول این روزنامه نوشت و در آن تأکید کرد: «وقتی ١٥٢ میلیارد تومان، ١٥٠ هزار میلیارد تومان می‌شود، چه احمدی‌نژاد این رقم وحشتناک را تلف کرده باشد یا روحانی، باید فاتحه نظامی را خواند که رؤسای جمهورش چنین تخلفاتی مرتکب می‌شوند. مطمئن هستم که شما راضی به این فاتحه‌خوانی نیستید». متن کامل نامه توکلی به شریعتمداری را در ادامه می‌خوانید:
برادر ارجمند جناب آقای شریعتمداری
مدیرمسئول محترم روزنامه کیهان
سلام‌علیکم
تیتر امروز سه‌شنبه کیهان همان تحریف روز دوشنبه روزنامه‌های مخالفان شما است؛ منتهی فقط جای دولت احمدی‌نژاد با دولت روحانی عوض شده است. بنده در نامه خویش خطاب به برادران مدیرمسئول روزنامه‌های طرفدارهای روحانی، تلاش کردم که توجه دهم که حتی دشمنی با گروهی نباید باعث بی‌عدالتی شود و نامه را با این تذکر تلخ تمام کردم که «شما… محتاج تغییر مسیر هستید تا با تشدید اختلافات بیش‌از‌این به مصالح ملی و منافع مردم آسیب نرسد و فردای قیامت به خلق خدا بدهکار نشوید».
چگونه است با وجود این نامه که در آن با صراحت ارقام درست ذکر شده است، کیهان همان رقم نادرست را تیتر یک می‌کند و نسبت ناروایی را که آنها به دولت آقای احمدی‌نژاد دادند، شما به دولت آقای روحانی می‌دهید؟
کار شما تلخ‌تر از کار آنان است؛ زیرا که اولا نامه من که دستمایه گزارش جناب‌عالی بود، در اختیارتان بود و ارقام درست را ارائه می‌داد و ثانیا تذکر قرآن به آن برادران متوجه توکلی و شریعتمداری هم هست و ثالثا به دلایلی انتظار از شما بیشتر است. وقتی ١٥٢ میلیارد تومان، ١٥٠ هزار میلیارد تومان می‌شود، چه احمدی‌نژاد این رقم وحشتناک را تلف کرده باشد یا روحانی، باید فاتحه نظامی را خواند که رؤسای جمهورش چنین تخلفاتی مرتکب می‌شوند. مطمئن هستم که شما راضی به این فاتحه‌خوانی نیستید. پس چرا چنین می‌کنید؟ واقع این است که احساس دشمنانه نمی‌گذارد حقیقت دیده شود.
چون غرض آمد هنر پوشیده شد
صد حجاب از دل به سوی دیده شد
اگر غیر از این بود، نه آن سایت‌هایی که ظاهرا پیش‌قدم بوده در این تحریف و نه روزنامه‌های آن برادران چنان اشتباه فاحشی را مرتکب می‌شدند، نه کیهان گرفتار این بلا می‌شد؛ چون در خبر نادرست منتشر‌شده آمده است که بنده گفته‌ام ٢,٥ (دو‌و‌نیم) میلیارد دلار از صندوق برداشته شده بود. اگر تمام این مبلغ را هم به مصرف نادرست می‌رساندند، حداکثر کل مبلغ با ارز آزاد می‌شود حدود ٨٠٠٠ میلیارد تومان، نه ١٥٠ هزار میلیارد تومان. پس اگر هدف مچ‌گیری و تخریب رقیب نمی‌بود، این مطلب علی‌القاعده به چشم می‌آمد و این همه گردوغبار ایجاد نمی‌شد. به شما هم عرض می‌کنم «محتاج تغییر مسیر هستید تا با تشدید اختلافات بیش‌از‌این به مصالح ملی و منافع مردم آسیب نرسد و در فردای قیامت به خلق خدا بدهکار نشوید».

 منبع: شرق 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + دوازده =

دنبال کنید @ اینستاگرام