درآمد 200 میلیون دلاری داعش از آثار باستانی

بر اساس نامه‌ای که سفیر روسیه در سازمان ملل چهارشنبه منتشر کرد پیکارجویان داعش در سوریه و عراق هر ساله بین 150 تا 200 میلیون دلار از محل سوداگری آثار باستانی غارت شده به جیب می‌زنند.

موبنا – به گزارش عصر ایران به نقل از پرس تی وی، ویتالی چورکین در نامه‌ای خطاب به شورای امنیت سازمان ملل نوشت: «حدود 100 هزار شی فرهنگی با اهمیت جهانی از جمله 4 هزار و 500 سایت باستانی که 9 مورد از آن در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد تحت کنترل داعش در عراق و سوریه است.»

وی افزود: «سود جویی داعش از سوداگری عتیقه جات و گنجینه‌های باستانی هر ساله حدود 150 تا 200 میلیون دلار برآورد می‎شود.»

بنا بر گزارش چورکین، قاچاق آثار باستانی توسط واحد آثار عتیقه این گروه انجام می‌شود که تشکیلاتی معادل یک وزارتخانه منابع طبیعی است. فقط کسانی که مجوز و مهر واحد مزبور را دارند مجاز به حفاری، انهدام و انتقال آثار باستانی هستند.

چورکین که مکررا ترکیه را متهم می‌کند که از طریق خرید نفت از داعش به حمایت از این گروه تروریستی می‌پردازد در گزارش خود آورده است که آثار باستانی غارت شده عمدتا از طریق خاک ترکیه قاچاق می‌شود.

وی تصریح کرد: «مرکز اصلی قاچاق میراث فرهنگی شهر غازی‌عینتاب ترکیه است که در آنجا اشیای مسروقه طی مزایده‌های غیر قانونی و سپس شبکه‌ای از عتیقه فروشی‌ها و بازارهای محلی به فروش می‌رسد.»

مسئولان ترکیه‌ای هنوز در پاسخ به اتهامات روسیه اظهار نظری نکرده‌اند.

 منبع:  عصرایران 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =