با هیات اقتصادی به آمریکای لاتین می رویم

استفاده ما از امکاناتی که در کشورهای غربی موجود است حتی برای تداوم و استمرار شرایط کنونی ضروری است. محمد جواد ظریف در حاشیه نشست فرصت‌های ایران پس از برجام که با حضور احزاب، تشکل‌های سیاسی، صنفی، اقلیت های دینی، سازمان‌های مردم نهاد و اصحاب رسانه برگزار شد، در پاسخ به پرسش خبرنگار یک رسانه …

استفاده ما از امکاناتی که در کشورهای غربی موجود است حتی برای تداوم و استمرار شرایط کنونی ضروری است.
محمد جواد ظریف در حاشیه نشست فرصت‌های ایران پس از برجام که با حضور احزاب، تشکل‌های سیاسی، صنفی، اقلیت های دینی، سازمان‌های مردم نهاد و اصحاب رسانه برگزار شد، در پاسخ به پرسش خبرنگار یک رسانه که در آن نسبت به عقد قراردادهای اقتصادی با فرانسه و ایتالیا انتقاد می‌کرد، اظهار داشت: ما همیشه اعلام کردیم کسانی که در دوران تحریم همراه جمهوری اسلامی بودند را فراموش نمی کنیم و ارتباطات بسیار گسترده با روسیه و چین را حفظ و تقویت کردیم.
وزیر امورخارجه گفت: سفر رئیس جمهور چین به ایران سفری بود که در آن توافق مشارکت جامع راهبردی که بالاترین سطح راهبردی چین با هر کشور دیگری است را با این دولت اعلام کردیم.
ظریف گفت: برنامه ۲۵ساله درازمدت روابط با چین را اعلام کردیم ولی ما معتقدیم برای اینکه بتوانیم روابط پایدار داشته باشیم این روابط باید همه جانبه و چند وجهی باشد. استفاده ما از امکاناتی که در کشورهای غربی موجود است حتی برای تداوم و استمرار شرایط کنونی ضروری است.
رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: آنچه ما انجام دادیم در واقع گرفتن بهترین شرایط و نیازهای کشور با استفاده از پیشرفته ترین تکنولوژی ها بود.
وزیر خارجه ادامه داد: به همه کشورهای غربی اعلام کردیم که نمی خواهیم بازار جدید صادرات شما در ایران باشیم بلکه ما یک شریک اقتصادی در چرخه تولید و توزیع شما خواهیم بود و نه صرفا مصرف کننده و با همین هدف تمام قراردادها و یادداشت تفاهم‌هایی که در این دو سفر انجام شد با این دیدگاه بود و امیدواریم طعم شیرین این توافق‌ها را مردم بچشند.
ظریف در پاسخ به سوالی دیگر درباره رابطه و تعامل با آمریکای لاتین گفت: رابطه ما با آمریکای‌لاتین رابطه خوبی است و آن را ادامه می دهیم و به هر میزان که امکان باشد از ظرفیت آمریکای لاتین استفاده خواهیم کرد.
رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: هم اکنون هم بسیاری از شرکت های ما در آمریکای لاتین فعال هستند و در آینده نزدیک بنده با یک هیات بزرگ اقتصادی سفری به آمریکای لاتین خواهم داشت.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه فقط برداشتن تحریم ها کافی نیست گفت: دولت حتما برنامه منسجم اقتصادی برای استفاده بهتر از شرایط را دارد و موفق هم خواهد شد.

۱۷۹/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا