سفر روحانی به پاریس خوب است

وزیر خارجه فرانسه در آستانه سفر رئیس‌جمهور ایران به پاریس، این سفر را خوب توصیف کرد و گفت فرانسه آماده است که این برنامه به یک موفقیت بدل شود.

به گزارش افکارخبر،لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه روز سه‌شنبه در آستانه سفر حسن روحانی به پاریس، این اقدام رئیس‌جمهور ایران را «خوب» توصیف کرد، اما گفت که تهران باید به توافق هسته‌ای پایبند باشد.

وی که با شبکه تلویزیونی «تی وی 5 موند» فرانسه مصاحبه می‌کرد، گفت سفر حسن روحانی به پاریس «چیز خوبی» است.

سفر آقای روحانی به اروپا که روز دوشنبه از ایتالیا آغاز شد، 10 روز پس از آن صورت می‌گیرد که برنامه جامع اقدام مشترک، یعنی توافقی که 23 تیر ماه امسال در وین اتریش به دست آمد، رسما اجرایی شد و تحریم‌های هسته‌ای ضد ایرانی، رفع شدند.

فابیوس در این مصاحبه گفت که «ایران باید به توافق هسته‌ای پایبند بماند.»

وزیر خارجه فرانسه در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به سوالی در مورد احتمال امضای قرارداد فروش هواپیمای مسافربری ایرباس به ایران، گفت: «ما سفر روحانی به پاریس را ترتیب داده‌ایم تا آن را به یک موفقیت بدل کنیم.»

مقامات ایرانی می‌گویند تهران قصد دارد بیش از 100 فروند هواپیمای مسافربری از شرکت فرانسوی ایرباس خریداری کند. خبرگزاری رویترز نوشته است که هواپیمای A-380، بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان با ظرفیت بیش از 500 نفر، یکی از مدل‌های مد نظر ایران است.

فرانسه در طول مذاکرات هسته‌ای سخت‌ترین مواضع را داشته و به همین جهت رسانه‌های این کشور در گزارش‌های روزهای اخیر خود ابراز نگرانی کرده‌اند که این مواضع بر قراردادهای احتمالی که ممکن است ایران با فرانسه ببندد، اثر بگذارد.

تا پیش از تشدید تحریم‌های اقتصادی در سال 2011، فرانسه یکی از شرکای تجاری اصلی ایران در اروپا به شمار می‌رفت.
184/

دنبال کنید @ اینستاگرام