بنزین سه نرخی می شود؟

پس از مطرح شدن طرح تقسیم‌بندی جایگاه‌های عرضه سوخت به «سه کلاس» برخی این شائبه را مطرح کرده بودند که ممکن است این طرح به منزله سه نرخی شدن نرخ سوخت باشد، اما امروز وزیر نفت تصریح کرد که طرح تقسیم‌بندی جایگاه‌های عرضه سوخت به «سه کلاس» به معنای «سه نرخی شدن» قیمت بنزین نیست. …

پس از مطرح شدن طرح تقسیم‌بندی جایگاه‌های عرضه سوخت به «سه کلاس» برخی این شائبه را مطرح کرده بودند که ممکن است این طرح به منزله سه نرخی شدن نرخ سوخت باشد، اما امروز وزیر نفت تصریح کرد که طرح تقسیم‌بندی جایگاه‌های عرضه سوخت به «سه کلاس» به معنای «سه نرخی شدن» قیمت بنزین نیست.

وزیر نفت با بیان اینکه طرح تقسیم‌بندی جایگاه‌های عرضه سوخت به «سه کلاس» به معنای «سه نرخی شدن» قیمت بنزین نیست، گفته است: جایگاه‌هایی که خدمات بیشتری ارائه می‌دهند متناسب با آن خدمات، اجازه دریافت پول بیشتری خواهند داشت.

آن طور که ایرنا گزارش داده، بیژن زنگنه با تشریح جزئیات طرح تقسیم‌بندی جایگاه‌های عرضه‌کننده بنزین به «سه کلاس یا طبقه» افزود: در تقسیم‌بندی طبقه یک، قیمت سوخت به صورت عادی یا هر قیمتی که دولت تعیین می‌کند عرضه خواهد شد.

وی افزود: دو طبقه دیگر برحسب خدمات بیشتری که به مصرف‌کنندگان ارائه می‌دهند، اجازه می‌یابند قیمت بیشتری را از مصرف‌کنندگان دریافت کنند.

زنگنه با بیان اینکه ما همزمان به دنبال «برندسازی» جایگاه‌های سوخت برای شرکت‌های داخلی هستیم، یادآورشد: قرار است شرکت‌هایی در داخل کشور تشکیل شوند که هرکدام چند جایگاه را از نظر کیفیت خدمات ارائه شده، ایمنی و کیفیت فرآورده‌هایی که این جایگاه‌ها ارائه می‌دهند، پوشش دهند.

وی تاکید کرد که اکنون نمی‌توان بیش از چهار هزار جایگاه عرضه انواع سوخت را به صورت جداگانه کنترل کرد.

وزیر نفت ادامه داد: اکنون حدود ١٥٠ تا ٢٠٠ جایگاه سوخت در اختیار شرکت پخش فرآورده‌های نفتی قرار دارد که این تعداد جایگاه نیز در حال واگذاری است.

زنگنه با بیان اینکه گاهی گفته می‌شود شرکت‌های خارجی می‌خواهند در این بخش فعال شوند اما به نظر می‌رسد این شرکت‌ها هم اکنون نمی‌آیند، گفت: این به معنای مخالفت با حضور شرکت‌های خارجی در این بخش نیست؛ در واقع قیمت‌های ما از نظر فروش و کارمزد برای آنها جذاب نیست.

وزیر نفت دراین باره که آیا این طرح به معنای سه نرخی شدن قیمت بنزین است، توضیح داد: بنزینی که دولت ارائه می‌دهد یک نرخ است؛ در واقع بنزینی که جایگاه‌های عادی عرضه می‌فروشند همین نرخ را به علاوه کارمزد دریافت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: جایگاه‌هایی که خدمات بیشتری ارائه می‌دهند متناسب با آن خدمات، اجازه دریافت پول بیشتری خواهند داشت.

وی با بیان اینکه اکنون در مناطق مختلف تهران یا شهرهای بزرگ قیمت به صورت واحد عرضه می‌شود، افزود: این در حالی است که در برخی مناطق، قیمت زمین بسیار بالاست و به همین دلیل جایگاهی احداث نمی‌شود؛ در این شرایط، رانندگان مجبورند برای سوختگیری چهار تا پنج کیلومتر مسیر را طی کنند.

زنگنه دراین باره که آیا برای عملی شدن این طرح نیاز به طی کردن مراحل خاص و ارائه لایحه به مجلس است، خاطرنشان کرد: مجلس بعید است؛ اما دولت باید کلیات آن را تائید کند و پس از آن با دستگاه‌هایی مانند سازمان حمایت هماهنگی شود.

وزیر نفت تاکید کرد: هدف از این طرح بحث قیمت نیست، بلکه آسایش و فراهم کردن وضع بهتر برای مصرف کنندگان است.

۱۷۶/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا