حمله مرگبار زنبور‌های قرمز به یک روستا

حشرات کوچک ولی خطرناک این روزها به قاتلانی تبدیل شده‌اند که با حمله‌های دسته‌جمعی خود، جان انسان‌های زیادی را گرفته‌اند. زنبورهای قرمزی که تنها در سه ماه اخیر ٥ نفر را قربانی حمله خطرناک خود کرده‌اند. زنبورها قاتل یک روستایی عصر روز یکشنبه زنبورهای وحشی به روستای ولی‌آباد بخش بزمان در استان سیستان‌وبلوچستان حمله کردند. …

حشرات کوچک ولی خطرناک این روزها به قاتلانی تبدیل شده‌اند که با حمله‌های دسته‌جمعی خود، جان انسان‌های زیادی را گرفته‌اند. زنبورهای قرمزی که تنها در سه ماه اخیر ٥ نفر را قربانی حمله خطرناک خود کرده‌اند.

زنبورها قاتل یک روستایی

عصر روز یکشنبه زنبورهای وحشی به روستای ولی‌آباد بخش بزمان در استان سیستان‌وبلوچستان حمله کردند. این روستا پر شده بود از این زنبور‌های قرمز و در شرایطی که مردم روستا نمی‌توانستند از این زنبورهای مزاحم نجات پیدا کنند، در نهایت خبر رسید که یک نفر جان خود را از دست داده و شش نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند. بخشدار بزمان این خبر را تأیید کرد و با بیان این‌که حال عمومی زخمی‌ها مناسب است دراین‌باره گفت: «حمله زنبورهای قرمز به روستای ولی‌آباد از توابع این بخش یک کشته و شش مجروح برجا گذاشت. این زنبورها عصر روز یکشنبه به این روستا حمله کرده بودند. با اطلاع از این حادثه ابتدا یک تیم تحقیق و بررسی به روستای ولی‌آباد اعزام شد و پس از اطمینان از وقوع این حادثه گروه‌های بهداشتی درمانی اعزام شدند. براثر این اتفاق یک زن ٢٥ساله جان باخت و ٦ نفر مجروح شدند. زهر نیش این زنبورها به‌حدی بوده که افراد آسیب‌دیده ۷ساعت بیهوش بودند.»

گفتنی است روستای ولی‌آباد در محدوده مسجد ابوالفضل(ع) در محور ایرانشهر به بم و هم مرز با استان کرمان بوده که این اتفاق در آن رخ داده است.

نیش زنبور، جان معلم را گرفت

این نخستین‌بار نیست که زنبورهای قرمز با حمله‌های دسته جمعی خود جان انسانی را می‌گیرند. روز ٢٣ آبان‌ماه نیز یک معلم بازنشسته قربانی این حملات شد و جان خود را از دست داد. این معلم بازنشسته شیروانی سه‌سال پیش مورد حمله یک زنبور قرمز قرار گرفته بود اما بر اثر نیش این زنبور به حالت کما رفته بود. او درنهایت پس از گذشت سه‌سال درگذشت و به خاک سپرده شد.

شیما اسماعیل‌پناه، فرزند این قربانی با بیان این‌که اردیبهشت‌ماه ‌سال ١٣٩١ پدرم در خانه دچار گزیدگی نیش زنبور در پشت بدنش شد، گفت: «بر اثر این گزیدگی، مرحوم دچار شوک آنافیلاکسی و در اثر آن دچار ‌هایپوکسیک مغزی شد. بعد از این اتفاق با اساتید و متخصصان زیادی ازجمله پروفسور سمیعی جراح و متخصص مغز مشورت کردیم که توصیه آنها فیزیوتراپی و تغذیه در مدت کما بود و امید داشتیم وی به زندگی برگردد. به همین دلیل او را به خانه منتقل کردیم و در طول این ٣‌سال تلاش کردیم او را از زندگی نباتی خارج کنیم. اما تلاش‌های ما جواب نداد و از آن‌جا که مرحوم بر اثر شوک آنافیلاکسی و در نتیجه نرسیدن اکسیژن به مغز زندگی نباتی داشت، بعد از بیش از ٣‌ سال در کما بودن، فوت کرد.»

محمد اسماعیل‌پناه معلم دلسوز مقطع ابتدایی و بازنشسته آموزش‌و پرورش شهرستان شیروان در دوران خدمتش خدمات آموزشی بسیاری را در آموزش‌وپرورش این شهرستان ارایه کرد و در بین همشهریان خود از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بود.

مرگ تلخ دختر دوازده ساله

عصر دوشنبه ١٣ آبان‌ماه نیز در یک حادثه تلخ دختر دوازده ساله‌ای با نام پریسا احمدپور با نیش زنبور در یکی از روستاهای لالی استان خوزستان جان خود را از دست داد. این حادثه درحالی روی داد که این دختر قربانی یکی از بهترین دانش‌‌آموزان کلاس ششم در دبستان شهید احمد جمال‌پور روستای گچ کرسا از توابع لالی بود. این دختربچه بعد از بازگشت از مدرسه و در خانه ٢ بار توسط زنبور گزیده شد و زمانی که پس از دو ساعت به بیمارستان امید لالی منتقل شد همه علایم حیاتی خود را از دست داد.
علی احمدپور برادر این دختر دراین‌باره گفت: «بعدازظهر ١١ آبان‌ماه‌ سال‌جاری بود که پریسا در خانه درحال بازی کردن بود ناگهان فریاد زد و متوجه شدیم زنبور او را نیش زده است؛ خیلی ترسیدیم فوری او را به بیمارستان رساندیم اما خواهرم را از دست دادیم.»

نیش زنبور، جان کودک ٩ ساله را گرفت

روز نهم مهرماه نیز یک دختر ٩ساله که برای درمان نیش‌زدگی زنبور به بیمارستان خاتم‌الانبیا(ص) در شهرستان جاسک منتقل شده بود، جان خود را از دست داد. حال این کودک با وجود تجویزهای صورت گرفته، بدتر و بلافاصله دستور اعزام به اورژانس داده شد که او ساعتی بعد فوت کرد. این بیمار از روستای «بهمدی» در ٣٥ کیلومتری جاسک به مرکز درمانی آورده شد و طبق معاینه انجام شده چندین زنبور وی را نیش زده بودند. فاطمه به همراه بچه‌های دیگر درحال بازی بود که چند نفر از بچه‌ها به لانه زنبور چوب زدند. زنبورها هم به سمت آنها حمله کردند و کودک را از ناحیه سر و صورت نیش زدند. این درحالی است که دو هفته پیش از این نیز یک مادر باردار و نوزادش در شهرستان جاسک، بر اثر نیش زنبور جان خود را از دست داده بودند.

زنبور وحشی جان مرد گیلانی را گرفت

همچنین مردی ٦١ساله اهل روستای بهمبر شهرستان صومعه‌سرا در غرب استان گیلان، روز ١٧ شهریورماه بر اثر نیش زنبور وحشی (هفت گز) جانش را از دست داد. این مرد پس از این‌که دستش توسط زنبور وحشی گزیده شد، دچار شوک آنا فیلاکتیک و آرست قلبی و تنفسی شد که این دو عامل، ظرف مدت شش دقیقه سبب مرگ مغزی او شد. پس از آن‌که بیمار با این علایم به بیمارستان آورده شد، اقدامات برای تزریق دارو برای به جریان انداختن قلبش انجام شد اما به سبب این‌که سم نیش زنبور، سیستم ایمنی بدن فرد را مختل و توانایی‌اش هم کم بود، پس از ٤٨ ساعت، فوت کرد.
به گفته اهالی منطقه، زنبور وحشی که در گویش محلی معروف به هفت گز است، اندامی سه برابر زنبور عسل، سری بزرگ و در دو رنگ تیره و قرمز است که نیش خود را پس از گزیدن در پوست، رها نمی‌کند و می‌تواند بیش از هفت بار نیش بزند.

یک گزش ساده زنبور هم می‌تواند به مرگ منجر شود

معمولا زنبور قرمز با جثه بزرگتر از زنبورعسل و رنگ قرمز متمایل به قهوه‌ای سوخته که این رنگ بیشتر در سر و سینه و دو حلقه اول و انتهایی شکم و رنگ زرد دو حلقه میانی شکم است و کناره‌های این دوحلقه زرد رنگ دو دایره قرمز به شکل خیلی زیبا دیده می‌شود. زنبور قرمز قاتل زنبورعسل بوده و زنبورعسل را مانند عقاب شکار می‌کند و درسته می‌خورد و این کار را آن‌قدر انجام می‌دهند که کلنی‌های قوی به شدت ضعیف شوند. گاه دیده شده زنبور قرمز دسته‌جمعی به کلنی زنبورعسل ضعیف حمله کرده و وارد کندو شده و تمام زنبور‌ها را کشته و خورده و به سراغ عسل که برای این حشره بسیار جذاب است می‌روند و تا آخرین قطره آن را می‌خورند و در صورت مهیا بودن مکان کندو آن‌جا را نیز اشغال می‌کند.

یک پزشک در این رابطه با بیان این‌که به هیچ‌وجه نباید زنبورگزیدگی را ساده و بی‌خطر پنداشت، گفت: «یک گزش ساده زنبور هم می‌تواند به مرگ منجر شود. هر علامتی که پس از نیش زنبور به وجود آمد مثل تنگی نفس، خس‌خس سینه، کهیر و قرمزی بدن و التهاب عمومی را باید جدی بگیریم.»

وی شدت علایم زنبورگزیدگی را بسته به نوع زنبور و میزان حساسیت فرد به نیش زنبور دانست و گفت: «حساسیت شدید به نیش زنبور می‌تواند علایمی مانند نبض آهسته یا تند، ورم شدید و خارش پوست، بروز مشکلات تنفسی، ورم زبان یا گلو، ناراحتی معده، سرگیجه، غش‌کردن و از دست دادن هوشیاری داشته باشد. باید بلافاصله پس از گزش زنبور، با ناخن یا موچین، نیش آن را از پوست فرد بیرون بکشید و قبل از این‌که علایم شدیدتری در فرد به وجود‌آید باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.»

به گفته وی، ممکن است در اثر زنبورگزیدگی علایمی ازجمله مشکل در بلع غذا، ورم دهان و گلو، غش‌کردن و بیش از حد متورم‌شدن کل بدن، احساس ضعف شدید بیمار، درد شکم، سوزش دهان و بینی یا چشم‌ها و علاوه بر محل گزش زنبور، در سایر نقاط بدن هم کهیر یا ورم دیده شود که در صورت مشاهده این علایم باید فورا به پزشک مراجعه کرد.

۱۷۶/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا