چرا بهترین زمان پخش در اختیار مخالفان برجام بود؟

دعوت از محمدسرافراز رئيس صدا و سيما به مجلس محملي شد براي انتقاد برخي از نمايندگان مجلس از عملكرد او بررسانه تحت امرش در مسائل مختلف و بويژه قضيه بررسي برجام.

محمد سادات هندی:  در این راستا مصطفی ایزدی تحلیلگر سیاسی اصلاح‌طلب با «آرمان» به گفت‌وگو پرداخت که در ادامه می‌خوانید:
آقای سرافراز در مجلس از رفتار صدا و سیما در بررسی برجام دفاع کرد و گفت به موافقان و مخالفان فرصت یکسان داده شد.
اول باید در نظر داشت که یکسان بودن فرصت در صدا و سیما کمّی نیست. به این معنا که نمی‌توانند ادعا کنند به موافقان و مخالفان برجام فرضا 50ساعت وقت برای اظهارنظر داده‌اند. مدیر روابط عمومی صدا و سیما هم گفته‌اند که وقت مساوی به هردو گروه در رادیو و تلویزیون اختصاص داده‌اند. اما نکته مهم اهمیت تلویزیون است و اینکه بهترین زمان‌های خبری را در اختیار مخالفان قرار می‌دادند و فرضا در رادیو گفت‌وگو، زمانی را در اختیار موافقان قرار می‌دادند. باید پرسید که میزان فراگیری و قدرت نفوذ تلویزیون کجا و رادیو کجا؟! 10دقیقه برنامه در تلویزیون برابری می‌کند با 50ساعت برنامه در رادیو! اینکه گفت‌وگوی ویژه خبری بعد از اخبار 10:30را هم در زمان بررسی برجام در کمیسیون و هم بعد از نامه مقام رهبری به آقای روحانی در اختیار آقای زاکانی قرار می‌دهند، چه معنایی دارد؟! اینجا دیگر زمان برابر هم معنایی ندارد. چرا که شما بهترین و پربیننده‌ترین ساعت و برنامه را در اختیار یکی از سرسخت‌ترین مخالفان برجام قرار داده‌اید. آن وقت اگر شما دو ساعت هم فرضا در شبکه4 در اختیار یکی از موافقان برجام قرار دهید که این دو باهم برابری نمی‌کند! اجازه دهید چیزی را که بعینه دیدم به عنوان مثال بگویم. بعد از روز بررسی برجام در مجلس که آقای حسینیان پس از توهین به دکتر صالحی در بیمارستان بستری شدند، آقای صالحی برای عیادت از ایشان به بیمارستان رفتند. در کمال تعجب وقتی در اخبار تلویزیون خبر این عیادت انعکاس داده شد، تصویری که نشان داده شد عکسی بود که در آن به جای آقای صالحی، آقای رسایی دوست همفکر آقای حسینیان بالای سر آقای حسینیان حضور داشت! که برای من خیلی مایه تعجب بود که چرا رسایی را نشان دادند؟! اینها چه چیزی را نشان می‌دهد؟!
آقای پیرموذن در انتقاد از آقای سرافراز در مجلس گفته‌اند، عدم پخش اظهارات آقایان ظریف و نهاوندیان در کمیسیون ویژه برجام.
بله. نکته این است که اظهارات گفت‌وگو‌کننده‌های سابق هسته‌ای در تیم آقای جلیلی و صحبت‌های خود آقای جلیلی و نماینده‌های منتسب به جبهه پایداری کامل و دقیق پخش می‌شد ولی درباره صحبت‌های نماینده‌های دولت اینگونه نبود. به نظرم کاملا روشن است که عملکرد برخی آقایان در سازمان جهت‌دار است. اینکه آقای فلانی را برای صحبت درباره توافق هسته‌ای و برجام به تلویزیون دعوت می‌کنند نشان‌دهنده همین امر است. باید از آقای سرافراز پرسید آقای شریعتمداری کارشناس مسائل هسته‌ای است یا از نظر سیاسی آدم بی‌طرفی است؟! جنس انتخاب آدم‌ها خود گویای امر است. منتقدباید مستدل و کارشناسی صحبت کند.
ظاهرا انتقاد از عملکرد صدا و سیما دیگر محدود به اصلاح‌طلبان نیست و موجبات اعتراض دیگران را هم فراهم کرده است.چرا؟!
همین نکته مهمی است. اینکه نمایندگان اصولگرای مجلس هم صدایشان در آمده و به صف معترضان صدا و سیما پیوسته‌اند نشان می‌دهد که این رسانه ملی خوب دراین زمینه عمل نکرده است. دیگر فقط بحث درباره کسانی که انتقاد به صدا و سیما دارند، نیست. اصولگرایان هم فهمیده‌اند.
شما صدا و سیمای فعلی را در قیاس با زمان مدیریت سابق چگونه می‌بینید؟
فرقی نمی‌کند. ما انتظار داشتیم که آقای سرافراز صدا و سیما را متعادل‌تر کند اما می‌بینم که همان مسیر آقای ضرغامی را دارند دنبال می‌کنند و اصلاح جدی دراین بخش صورت نگرفته است.
ظاهرا علت آمدن رئیس صداوسیما به مجلس را چه می‌دانید؟
برای افکار عمومی کاملا آشکار است که عملکرد صدا و سیما بی‌طرفی مدنظرمردم را ندارد.
آقای سرافراز در جلسه مجلس به کمبود بودجه صدا و سیما، با وجود افزایش هزار میلیاردی بودجه آن توسط دولت هم اشاره کرده است. آیا ارتباطی بین بودجه سازمان و عملکرد سیاسی‌ برخی مدیران این رسانه هست؟
خیر. کم و زیادی بودجه ربطی به عملکرد صدا و سیما ندارد. یعنی نباید فکر کنیم اگر دولت پول بیشتری بدهد از دولت حمایت می‌کنند یا برعکس. آنها دیدگاه سیاسی خود را دارند و با استفاده از بودجه عمومی کار خود را می‌کنند. به جای سرافراز فرد دیگری هم باشد فرقی نمی‌کند.
درباره اصطلاح «میلی» بودن عملکرد برخی مدیران که چند سال پیش اصلاح‌طلبان آن را بیان کردند، امروز می‌بینیم که آقای روحانی و نمایندگان مجلس هم از آن استفاده می‌کنند. چرا؟
این نشان‌دهنده جا افتادن این اصطلاح در ادبیات سیاسی ایران دارد و نشان می‌دهد که این اصطلاح میلی، پشتوانه حسی داشته است که اینگونه فراگیر شده است. رفتار میلی به این معناست که به میل خود هر کاری که می‌خواهند انجام می‌دهند و توجهی به نظرقاطبه مردم ندارند؛ چراکه نگاهشان به مردم ارشادی است. وقتی مردم باید ارشاد شوند نظرشان دیگر اهمیت ندارد.

179/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + دو =

دنبال کنید @ اینستاگرام