باقی ماندن شناسایی اجساد ۲۰ کانتینر

سعید اوحدی با بیان این که جستجو در سردخانه مکه به دلیل شرایط خاصی که دارد، به کندی و سختی انجام می‌شود، افزود: طی دو روز فقط ۴ کانتینر حاوی اجساد زائران جستجو شده و شمار قربانیان فعلا ۲۳۹ نفر است و از سرنوشت ۲۴۱ دیگر همچنان اطلاعی نداریم. او اضافه کرد: بیش از ۲۰ …

سعید اوحدی با بیان این که جستجو در سردخانه مکه به دلیل شرایط خاصی که دارد، به کندی و سختی انجام می‌شود، افزود: طی دو روز فقط ۴ کانتینر حاوی اجساد زائران جستجو شده و شمار قربانیان فعلا ۲۳۹ نفر است و از سرنوشت ۲۴۱ دیگر همچنان اطلاعی نداریم.

او اضافه کرد: بیش از ۲۰ کانتینر حاوی اجساد فاجعه منا هنوز مانده تا جستجو شود. برای تسریع در کار و با توجه به پر بودن سردخانه به عربستان پیشنهاد دادیم ۲۰ کانتینر دیگر را بیاورند تا اجساد را در کانتینرهای خالی تخلیه کنیم و شناسایی را همزمان انجام دهیم،‌ اما نپذیرفتند.

رییس سازمان حج و زیارت گفت: با توجه به شرایط موجود و بی‌برنامگی و ناهماهنگی طرف مقابل نمی‌توان زمان دقیقی را برای پایان شناسایی اجساد مشخص کرد. واقعا شرایط تلخی حاکم است با این حال نیروهای ما در سه شیفت ۲۴ ساعته فعالیت می‌کنند. ما امیدواریم آمار جان‌باختگان سایر کشورها افزایش نیابد، اما چه کنیم که باید این واقعیت تلخ را بپذیریم.

وی سپس درباره انتقال اجساد به کشور توضیح داد: درحال حاضر تشریفات قانونی ۱۳۵ جان باخته برای انتقال به کشور انجام شده است، برنامه این بود که آنها را با دو فروند هواپیمایی که امروز وارد جده می‌شود به کشور بازگردانیم، اما به دلیل سوءمدیریت و و برخی ناهماهنگی‌ها در مجموعه اداری عربستان، اعلام شد باید در این کار تأمل بیشتری شود.

او این برخورد را ناشی از سوءمدیریت دانست و افزود: هیات ویژه‌ای که از سوی دولت به عربستان اعزام شده، هم اکنون در حال رایزنی است و آقای قشقاوی، معاون کنسولی وزارت امور خارجه پیگیر انتقال زائران جان باخته ایرانی به کشور است و امیدواریم این مشکل ظرف چند روز آینده برطرف شود تا پریشانی خانواده‌های آن ها تمام شود.

اوحدی گفت: اگر طرف مقابل با برنامه عمل می‌کرد، می‌توانستیم زمان دقیقی را برای انتقال اجساد به کشور اعلام کنیم، اما شرایط حاضر چنین اجازه‌ای نمی‌دهد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا