چرا اسرائیل به تاسیسات ایران حمله نکرد؟

جرج فریدمن رئیس موسسه اطلاعاتی ـ امنیتی استراتفور در تازه ترین مقاله خود به تشریح دلایل عدم حمله نظامی اسرائیل به تاسیسات هسته ای ایران پرداخته است.

این کهنه کار مسائل جاسوسی وا منیتی در این مقاله اصلی ترین دلیل حمله نکردن اسرائیل به تاسیسات هسته ای کشورمان را ترس از شکست عنوان کرده است.

به نوشته فریدمن یک حمله نظامی از سوی اسرائیل به ایران می توانست تبعات زیان باری برای اسرائیل داشته باشد که حکم شکست برای این رژیم تلقی می شد.

فرید من در این مقاله تشریح کرده است که اسرائیل باید حمله نظامی خود را مثل هر چیز دیگری در زندگی از دو زاوبه ارزیابی می کرد.  نخست اینکه پیامدهای شکست آن چیست. دوم تا چه اندازه احتمال شکست وجود دارد.

او سپس به شکست آمریکا در طبس اشاره کرده و نوشته است: به عنوان مثال شکست عملیات آمریکا برای نجات گروگان ها در سال 1980 را در نظر بگیرید. صرف نظر از هزینه های آشکار آن برای اسرائیلیها هزینه شکست در حمله به تاسیسات هسته ای بسیار سنگین خواهد بود.

رئیس موسسه استراتفور با تشریح اینکه یکی از سرمایه های راهبردی اسرائیل اعتماد عمومی به قابلیت نظامی اش است نوشت: یک شکست در حمله به ایران چهره اسرائیل را خدشه دار خواهد کرد حتی اگر توان نظامی ارتش دست نخورده باقی بماند. مهمتر از این همانند شکست آمریکا در عملیات 1980 جایگاه ایران را تقویت خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 13 =

دنبال کنید @ اینستاگرام