روحانی: باید به اقتصادِ غیرقابل تحریم برسیم

رییس جمهوری عصر سه شنبه در جلسه توسعه و سرمایه گذاران استان همدان گفت: باید به اقتصاد غیرقابل تحریم برسیم.

«حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران، با تاکید بر اینکه «باید به اقتصاد غیرقابل تحریم برسیم» افزود: تحریم به ما می گوید اقتصاد کشور را به گونه ای بسازیم که قابل تحریم نباشد؛ همه پیام مذاکره و پیام مقاومت ملت همین است؛ خواست همه کارآفرینان و همه مسوولان دولتی که در بخش های مختلف از جمله اقتصادی مسوولیت دارند، این است.

وی با تاکید بر استقلال اقتصادی گفت: ما از لحاظ اقتصادی چطور می توانیم به نقطه مطلوب برسیم؟ در 12 سالی که ما را تحریم کردند و همه تسلیم این تحریم شدند، ما دنبال عزت بودیم که به دست آوردیم و باید این عزت را در بخش های مختلف به ثمر برسانیم.

روحانی افزود: در آغاز کار دولت یازدهم، تحقق موفقیت در مذاکرات هسته ای را به مردم وعده دادیم؛ این کار بسیار پیچیده و سخت بود اما امیدوارانه وارد این صحنه شدیم و مردم نیز امیدوارانه به این مذاکرات چشم دوختند و از آن حمایت کردند.

وی ادامه داد: این، مسوولیت بزرگی بود که هدف اصلی ما از آن عزت ملی بود؛ در مذاکرات هسته ای، حفظ عزت ملی مهمتر از برداشته شدن تحریم ها، برطرف شدن موانع فعالیت هسته ای و به رسمیت شناخته شدن فعالیت هسته ای بود.

روحانی تصریح کرد: ملت ما از گذشته دارای سربلندی و عزت بوده است؛ در انقلاب به عزت رسیدیم؛ در دوران جنگ تحمیلی نیز در برابر همه آنهایی که می خواستند خواسته خود را به ما تحمیل کنند به عزت رسیدیم.

رییس جمهوری افزود: هیچ کس در دنیا نیست که به ما بگوید در هشت سال دفاع مقدس توانستیم ملت ایران را به زانو در بیاوریم، حتی آنهایی که با ما جنگیدند اگر کلاه خود را قاضی کنند می گویند ملت ایران به پیروزی رسید.

وی اضافه کرد: ما با افتخار و عزت جنگ را تمام کردیم و این بسیار مهم بود؛ این عزت مهمترین دستاورد ما در دفاع مقدس بود.

روحانی تصریح کرد: نکته مهم در این مذاکرات، عزت ملی است؛ هیچکس در دنیا نیست که بگوید ایران به مصاف 6 قدرت دنیا رفت و پیروز نشد؛ بدترین دشمن ما اسراییل است و بیشتر از همه داد می زند و می گوید ایران پیروز شده است.

رییس جمهوری افزود: همان ها که در آمریکا جنگ طلب هستند و چندان روی خوش به این توافق نشان نمی دهند نیز می گویند ایران در این مذاکرات پیروز شده است.

وی، این دستاورد را متعلق به ملت ایران، رهبر معظم انقلاب و همه قوا دانست و گفت: دولت، مجلس، قوه قضاییه و همه کمک کردند؛ این عزت باید در بخش های مختلف تبلور پیدا کند و محصول و ثمره ای که ملت می خواهد به دست بیاورد.

رییس جمهوری گفت: اکنون با تیم اقتصادی مذاکره می کنیم که در پساتحریم چه اقداماتی باید انجام بدهیم. همه وزرا معتقدند مبنای حرکت ما باید به گونه ای باشد که انشاالله در فاصله زمانی دو، سه و چهار ساله کاری کنیم ایران غیرقابل تحریم شود.

وی ادامه داد: یکی از راه های دستیابی به این هدف، مشارکت با دنیاست؛ اگر در ایران یک سرمایه گذاری مشترک ایجاد کنیم و محصول آن سرمایه، بخشی در داخل و بخش بیشتر آن به خارج صادر شود، تحریم شما خیلی سخت خواهد شد.

رییس جمهوری افزود: شما اگر کشوری شوید که از نظر ترانزیتی دهها کشور به ریل و جاده شما وابسته شوند، تحریم شما سخت خواهد شد. اگر همه هواپیماهایی که از شرق به غرب و از غرب به شرق عبور می کند از ایران عبور کنند و اگر بندرگاه ها محل رفت و آمدهای تجاری شود این امر میسر خواهد شد.

روحانی گفت: هر چه اتصال ما از لحاظ اقتصادی با دنیا بیشتر شود، هم انزوای کشور امکان ناپذیر خواهد شد و هم تحریم کشور بسیار سخت می شود؛ ما امروز این رسالت را بر دوش داریم.

وی گفت: اگر ایران، صادرکننده فقط نفت و پتروشیمی و مواد خام معدنی نباشد بلکه صدها شرکت و کشور به ایران وابسته شود و دو ماشین سازی دنیا به قطعه ای که در ایران ساخته می شود متصل شود، تحریم بسیار سخت خواهد شد؛ اگر نفت خام بفروشید و آنچه را نیاز دارید با دلار نفتی بخرید فوری شما را تحریم می کنند.

روحانی گفت: ما نفت 140 دلاری را می فروختیم و 730 میلیارد دلار درآمد را به واردات تبدیل کردیم؛ آنها دیدند به راحتی می توانند ما را تحریم کنند و کردند؛ نمی گویم به طور خواسته، اما ناخواسته به دنیا علامت تحریم دادیم. به دنیا گفتیم می توانید به ما فشار وارد کنید.

وی اظهار کرد: امروز وظیفه و رسالت بزرگی برای آینده بر دوش داریم و بعضی رسالتشان بسیار سنگین تر است؛ بانک ها وظیفه بسیار سنگینی دارند و از آنجا که رقیبی جدی ندارند؛ اگر 10 بانک خارجی در کشور فعال بود اینها بیشتر فعالیت می کردند.

رییس جمهوری افزود: باید در کشور رقابت واقعی را ایجاد و خصوصی سازی کنیم؛ راست بگوییم و خصوصی سازی کنیم و اسم بنگاهمان را عوض نکنیم؛ اقتصاد دست دولت غیر مسلح و دولت مسلح باشد فایده ندارد؛ باید رقابت جدی ایجاد شود؛ باید از لحاظ سرمایه و تکنولوِژی به دنیا وصل شویم.

وی گفت: گزارشی وزیر نفت ارسال کرده که بر اساس آن، طرحها و سرمایه های وزارت نفت در بخش های مختلف بالادستی و پایین دستی به 218 میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد؛ این فقط یک بخش است و رقم بسیار بالایی در حدود 400 تا 500 میلیارد دلار سرمایه باید جذب کنیم که همه بخش ها به توسعه برسد.

روحانی با تاکید بر این که توسعه با شعار محقق نمی شود، گفت: بخش کارآفرین باید به دولت اعتماد کند؛ مشکل عدم اعتماد هر کجا هست باید حل شود؛ اگر اعتماد نکند نمی توانیم مسایل را حل کنیم، ما هم باید به کارآفرین و مدیر و نیروی انسانی خود اعتماد کنیم.

رییس جمهوری افزود: هدف نهایی در این بخش نیز عزت است؛ در بخش اقتصادی باید به بحث اقتصاد مقاومتی یعنی درون زا و برون نگر بودن دست پیدا کنیم تا شرایط تغییر و به نقطه مطلوب برسیم.

وی با اشاره به جاذبه های گردشگری استان همدان، گفت: هدف نهایی دولت و کارآفرینان باید اشتغال جوانان باشد که آن هم باز، عزت است؛ اینکه هر خانواده یک بیکار دارد آیا این عزت است؟ برای اشتغال باید در کشور توسعه و رونق اقتصادی ایجاد کنیم، راه دومی وجود ندارد.

روحانی در پایان سخنان خود گفت: این توسعه به دست کارآفرینان ایجاد می شود و دولت هم وظیفه خود را انجام می دهد و با تلاش، پیگیری، اتحاد و با همدلی، همکاری و تعاون می توان شاهد ایرانی آبادتر و همدانی سرافرازتر بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =

دنبال کنید @ اینستاگرام