علوی: تحریم‌ها اراده مردم را متزلزل نکرد

وزیر اطلاعات گفت: تحریم‌ها اراده مردم را متزلزل نکرد و مردم را به زانو در نیاورد و هرچقدر طول بکشد و فشار بیشتر شود اراده مردم و نظام متزلزل نمی‌شود اما تحریم‌ها بر روند اداره و اقتصاد کشور فشار وارد می‌کند.

سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات با حضور در برنامه نگاه یک ضمن تبریک دهه کرامت و هفته دولت گفت:‌ ویژگی بارز دولت یازدهم ترکیب این دولت است که متعلق به جناح خاصی نیست و از همه جناح‌ها در آن حضور دارند که در عین این تنوع گرایش‌ها ما شاهد انسجام، همدلی و وحدت بین مسئولان هستیم که در جهت حل مشکلات کشور قدم برمی‌دارند.

وی ادامه داد: از ویژگی‌های دیگر این دولت این است که در محوریت این دولت ریاست جمهور شخصیتی است که از اول انقلاب محوری برای جمع‌ شدن افراد خردورز و جمع عقلا داشت و وزرایی که انتخاب کردند اکثراً کسانی هستند که خاستگاه آنان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اعضای شورای مرکزی، جهاد سازندگی و از نهادهای انقلابی و دستگاه‌های قضایی و یا از فرهنگیان با معرفت کشور هستند که این ترکیب موجب شده است که یک ترکیب ارزشی و پایبند به آرمان‌ها را تشکیل دهد.

وزیر اطلاعات با اشاره به سابقه مدیریتی وزرای کابینه دولت یازدهم تصریح کرد: وزرا به دلیل 37 سال تجربه مدیریتی که در سوابق اجرایی خود دارند عصاره مدیریتی کشور را به وجود آوردند که در شرایط سخت کار و برای حل مشکلات کشور تلاش می‌کنند.

حجت‌الاسلام علوی به ارزیابی عملکرد دو ساله دولت پرداخت و اظهار داشت: ارزیابی هر دولتی باید با توجه به شرایطی باشد که دولت در آن زمان کشور را تحویل گرفته است، در زمانی کشور 2 میلیون و 500 بشکه نفت صادر می‌شد و قیمت هر بشکه نفت بین 120 تا 140 دلار بود و در زمینه دریافت و نقل و انتقال این پول و خرید نیازمندی‌های کشور عملاً مشکلی وجود نداشت و تحریم‌هایی که امروز با آن روبه‌رو هستیم، نبود و میلیاردها دلار ذخایر دولت در دست دولت‌های گذشته وجود داشت.

وی ادامه داد: دولت یازدهم در شرایطی اداره کشور را به عهده گرفت که صادرات نفت 800 هزار بشکه بود و قیمت آن حدود 41 دلار است که در مقایسه با قیمت 10 سال پیش اگر در نظر بگیریم، حدود 260 هزار بشکه با آن قیمت صادر می‌شود، از طرفی مبلغی نیز که از فروش نفت به دست می‌آوریم نمی‌توانیم به دلیل تحریم‌ها وارد کشور و جابه‌جا کنیم.

وزیر اطلاعات تصریح کرد: تحریم‌ها اراده مردم را متزلزل نکرد و مردم را به زانو در نیاورد و هرچقدر طول بکشد و فشار بیشتر شود دیدند که اراده مردم و نظام را نمی‌توانند متزلزل کنند اما تحریم‌ها بر روند اداره و اقتصاد کشور فشار وارد می‌کند و تأثیرگذار است بنابراین با وجود آنکه مردم در مقابل مشکلات مقاومت می‌کنند اما این تحریم‌ها بر معیشت مردم تأثیرگذار است.

حجت‌الاسلام علوی به وظیفه دولت اشاره و تصریح کرد: دولت وظیفه دارد که این مشکلات را برطرف کند و در این شرایط امروز کشور که می‌خواهیم به ارزیابی دولت بپردازیم باید شرایطی را که دولت در آن کشور را تحویل گرفته است مدنظر قرار دهیم و به آن توجه کنیم.

وی گفت: آن کسانی که ارزیابی منصفانه دارند به صراحت می‌گویند که با این شرایط این دولت کشور را سرپا نگه داشته و نگذاشته زمین بخورد هنر کرده است بنابراین ارزیابی عملکرد دولت با این فشار سختی‌ها و تحریم‌ها یک عملکرد مثبت و قابل قبول بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

دنبال کنید @ اینستاگرام