ماجرای فوت یک تبعه بیگانه در ایران

معاون اجتماعی نیروی انتظامی با اشاره به طرح جمع آوری و ساماندهی اتباع بیگانه ای که به صورت غیر مجاز در کشور تردد می کنند، گفت: براساس کمیسیون اتباع وزارت کشور این وظیفه در دستور کار نیروی انتظامی است.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی در گفتگویی با اشاره به طرح جمع آوری و ساماندهی اتباع بیگانه ای که به صورت غیر مجاز در کشور تردد می کنند، گفت: براساس کمیسیون اتباع وزارت کشور این وظیفه در دستور کار نیروی انتظامی است.
سردار سعید منتظرالمهدی روز دوشنبه با تأکید بر اینکه اتباع بیگانه صرفا افاغنه نیستند و هرتبعه از کشورهای دیگر را شامل می شود، اظهار داشت: لازمه تردد اتباع بیگانه، داشتن کارت اقامت یا گذرنامه است و افراد فاقد این مجوز باید به اداره اتباع مراجعه کنند تا با ارائه مدارک لازم، وضعیت تردد آنان در کشور مورد بررسی قرار گیرد.

به گفته معاون اجتماعی ناجا متاسفانه تعداد محدودی از این اتباع در مقابل قانون مقاومت کرده و دست به اقدامات ناهنجار می زنند که در این صورت پلیس ناگزیر به مداخله انتظامی می شود؛ البته به همه کارکنان ناجا تأکید شده که برخوردها باید براساس موازین شرع و حقوق انسانی صورت گیرد.

منتظرالمهدی خاطرنشان کرد: البته ایجاد تسهیلات از جمله اخذ گواهینامه رانندگی و استفاده از مراکز آموزشی و درمانی برای افاغنه مقیم کشور فراهم شده است.

وی به حادثه فوت یک مرد افغان اشاره کرد و توضیح داد: نامبرده فاقد مجوز (عدم تمدید مجوز قبلی) بوده است و در طرح ساماندهی و جمع آوری اتباع بیگانه ای که فاقد مجوز و غیرقانونی بوده اند، این فرد در اختیار مراکز نگهداری و طرد اتباع بیگانه قرار می گیرد.

به گفته وی، مراکز فوق الذکر زیرنظر اداره کل امور مهاجرین و اتباع خارجه وزارت کشور فعالیت می کند و نیروی انتظامی، حفاظت بیرونی مراکز را به عهده دارد و در اداره و حراست داخلی آن هیچ نقشی ندارد.
منتظرالمهدی افزود: فرد متوفی سابقه بیماری سل مزمن داشته و براساس گواهی پزشکی قانونی علت مرگ، پیشرفت بیماری سل بوده است که نامبرده از دیر زمان گرفتار این بیماری بوده و مبادرت به هیچ درمانی نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =

دنبال کنید @ اینستاگرام