فعالیت کوله بری در قصرشیرین متوقف شد

معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار قصرشیرین گفت: فعالیت کوله بری در مرز رسمی پرویزخان این شهرستان از امروز شنبه تا اطلاع بعدی متوقف شد.

نعمت الله نازپرورده در گفت و گویی افزود: فعالیت کوله بری به منظور واردات کالاهای خارجی از اقلیم کردستان عراق به کشور طبق بخشنامه وزارت کشور در راستای ساماندهی نوع کالا و عوارض کالاهای وارداتی تعطیل شده است.

وی اظهار کرد: تلاش مجموعه فرمانداری و نماینده مردم شهرستان در مجلس شورای اسلامی مبنی بر راه اندازی دوباره فعالیت کوله بری در این شهرستان در آینده نزدیک است.

وی گفت: اکنون رونق شهرستان قصرشیرین به فعالیت کوله بری و واردات کالاهای خارجی بستگی دارد چرا که با توقف آن بخشی از مردم شهرستان بیکار شده و در نتیجه بازار شهرستان نیز از رونق می افتد.

معاون فرماندار قصرشیرین اضافه کرد: از مجموع یک هزار و 500 تا دو هزار کوله بر در این شهرستان، یک هزار نفر فعال هستند که با توقف فعالیت کوله بری، این افراد نیز بیکار می شوند.

نازپروده همچنین از بیکاری 200 دستگاه راننده وانت نیسان که حمل کالاهای وارداتی را انجام می دهند و همچنین 100 مغازه که به فروش اجناس وارداتی اشتغال دارند نیز با توجه به توقف فعالیت کوله بری در قصرشیرین خبر داد.

وی با بیان اینکه کوله بران در مجموع روزانه 500 تا یک میلیارد ریال کالا از طریق مرز رسمی پرویزخان وارد کشور می کنند، بیان کرد: هر کوله بر فعال در سال گذشته در مجموع 30 بار به منظور وارد کردن اجناس خارجی از اقلیم کردستان عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان تردد کرد.

وی گفت: کوله بران پارسال در مجموع دو هزار و 580 میلیارد ریال کالا از طریق فعالیت کوله بری وارد شهرستان مرزی قصرشیرین کردند.

معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار قصرشیرین گفت: هر کوله بر مجاز به واردات 40 تا 50 میلیون ریال کالا در هر بار تردد است که برای جا به جایی و حمل کالاهای کوله بران نیز در سال گذشته 25 میلیارد ریال دستمزد پرداخت شد.

قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه با بیش از 27 هزار نفر جمعیت دارای 186 کیلومتر مرز مشترک با عراق است که در امتداد این مرزهای طولانی دو مرز رسمی و فعال پرویزخان و خسروی قرار دارد که مرز رسمی پرویزخان هم مرز با بخش کردی و اقلیم کردستان و مرز خسروی هم مرز با حوزه عربی و حکومت مرکزی کشور عراق است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =

دنبال کنید @ اینستاگرام