رد درخواست مرخصی محمدرضا رحیمی

دادستان عمومی و انقلاب تهران با اشاره به طرح برخی شایعات در فضای رسانه‌ای کشور در خصوص مرخصی‌های محمدرضا رحیمی، و هم‌چنین شایعاتی مبنی بر اقامت بابک زنجانی متهم پرونده نفتی، در خارج از زندان، با رد این شایعات و ادعاها در خصوص اعطای مرخصی به محمدرضا رحیمی گفت: وی از دادستانی درخواست مرخصی کرده است که این درخواست مورد موافقت قرار نگرفت.

جلسه شورای معاونان دادستان عمومی و انقلاب تهران، به ریاست عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران برگزار شد. در ابتدای جلسه، دادستان تهران با تقدیر از عملکرد روسای نواحی در رسیدگی به پرونده‌ها، به بحث بازداشت متهمان در جریان رسیدگی به برخی پرونده‌ها به ویژه پرونده‌های مهم اشاره کرد و گفت: باید در جهت کاهش و حذف بازداشت‌های کوتاه‌ مدت فاقد دلیل تدابیری اتخاذ شود. بازداشت بدون ادله‌ کافی ولو کوتاه مدت بر خلاف قانون است که خوشبختانه لازم‌الاجرا شدن قانون آیین دادرسی کیفری جدید در روند کاهش بازداشت‌ها، تأثیر مثبت داشته است.

وی با اشاره به نقش نظارتی سرپرستان نواحی دادسرای تهران گفت: اعمال نظارت از سوی سرپرستان بر امور محوله، موجب تسریع در روند امور می‌شود و اشراف سرپرستان بر مجموعه مدیریتی خود را به همراه دارد.

در این جلسه، یوسفی، معاون اول دادستان تهران، از تعداد پرونده‌های اجرای احکام در نواحی مختلف دادسرای عمومی تهران گزارشی ارائه کرد. بر اساس این گزارش، در حال حاضر تعداد ۱۰۳ هزار پرونده در اجرای احکام نواحی دادسرای تهران مفتوح است که تعدادی از آن‌ها مربوط به پیش از سال ۱۳۹۰ است.

جعفری‌ دولت‌آبادی پس از ارائه این گزارش، خطاب به روسای نواحی دادسرا گفت: باید با تمرکز بر اجرای احکام پرونده‌ها، برنامه‌ریزی لازم در این خصوص و به ویژه‌ نسبت به پرونده‌های قدیمی صورت گیرد و لازم است سرپرستان نواحی، روزانه ساعاتی را به پیگیری این امر اختصاص دهند.

دادستان عمومی و انقلاب تهران با اشاره به وجود پرونده‌های قدیمی در اجرای احکام نواحی دادسرای تهران، تاکید کرد که معاونان و سرپرستان دادسرا تلاش نمایند پرونده‌های مفتوح در واحدهای اجرای احکام مربوط به پیش از سال ۱۳۹۰ را تا پایان سال جاری مختومه نمایند. وی همچنین تاکید کرد که اتخاذ تدابیر به گونه‌ای که پرونده‌های جدیدی که در واحد اجرا تشکیل می‌شود، سرنوشت پرونده‌های قدیمی را پیدا نکند، ضروری است.

جعفری دولت‌آبادی خطاب به کیان‌منش معاون اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب تهران، دستور داد تا ضمن بازدید از نواحی مختلف دادسرای تهران، وضعیت اجرای احکام نواحی را بررسی کند. به تصریح دادستان تهران،‌ چنین بازرسی‌هایی نباید به نحو صوری باشد؛ بازدید‌های دوره‌ای باید هر چه سریع‌تر آغاز شود و دادستانی آمادگی جهت ارائه‌ کمک‌های لازم را خواهد داشت.

جعفری دولت‌آبادی پس از استماع اظهارات معاونان دادستان گفت: در صورتی که علت واقعی تأخیر در اجرای احکام، ناشی از اقدامات و عملکرد مأمورین پلیس در این خصوص باشد جلسه مشترکی با فرمانده پلیس تهران برگزار خواهد شد که این امر مانع از آن نیست که سرپرستان نواحی جلسات مشترکی با فرماندهان نیروی انتظامی در حوزه کاری خود برگزار کرده و مطالبات خود در این زمینه را پیگیری نموده و مشکلات و موانع موجود را به دادستانی تهران منعکس نمایند تا  پیگیری لازم صورت گیرد.

جعفری دولت‌آبادی در ادامه از معاونان خود خواست پرونده‌های مرتبط با حوزه‌ آب را به دادسرای زمین‌خواری ارجاع دهند و بر ضرورت تجمیع پرونده‌های مربوط به این حوزه با هدف سرعت دادن در رسیدگی به آن‌ها تاکید نمود.

در حاشیه این جلسه، عباس جعفری دولت‌آبادی با اشاره به طرح برخی شایعات در فضای رسانه‌ای کشور در خصوص مرخصی‌های محمدرضا رحیمی، و هم‌چنین شایعاتی مبنی بر اقامت بابک زنجانی متهم پرونده نفتی، در خارج از زندان، با رد این شایعات و ادعاها در خصوص اعطای مرخصی به محمدرضا رحیمی گفت: وی از دادستانی درخواست مرخصی کرده است که این درخواست مورد موافقت قرار نگرفت.

دادستان عمومی و انقلاب تهران با رد ادعای مطرح شده در مورد بابک زنجانی که عنوان می‌شود وی در زندان به سر نمی‌برد، تصریح کرد: برخلاف این ادعا، بابک زنجانی در زندان اوین است و طی روزهای گذشته نامه‌هایی به دادستانی تهران ارسال کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 6 =

دنبال کنید @ اینستاگرام