ظريف با برجام‌در سرزمين‌تزارها!

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که برای یک دیدار رسمی وارد مسکو شد، در دیدار با مقامات روسیه به‌ویژه سرگئی لاوروف همتای خود درباره مسائل مختلف منطقه‌ای و دوجانبه و همچنین روند مربوط به برجام مذاکره می‌کند.

ظریف که با استقبال مقامات وزارت خارجه روسیه وارد فرودگاه «ونوکوای۳» مسکو شد، دیروز مذاکرات و رایزنی‌های کاری را آغاز و پس از مذاکره با لاوروف در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه روسیه شرکت كرد. وزیر خارجه ایران با تأکید بر تلاش ایران برای اتخاذ اقداماتی در زمینه گسترش همکاری با روسیه، گفت: اجرای توافق جامع اهمیت ویژه‌ای در زمینه گسترش همکاری‌های دو کشور دارد. محمدجواد ظریف‌ گفت: اجرای توافق جامع هسته‌ای ایران تأثیر عمیقی بر گسترش روابط روسیه و ایران در زمینه‌های مختلف مثل گسترش روابط نظامی خواهد داشت. ظریف در جریان این دیدار خطاب به وزیر امور خارجه روسیه گفت: جمهوری اسلامی ایران رابطه با روسیه را بسیار مهم می‌داند و آمادگی دارد تا همه اقدامات ضروری را برای گسترش همکاری با روسیه انجام دهد. به گفته ظریف، این توافق اهمیت ویژه‌ای در گسترش روابط دو طرف مثل همکاری در زمینه‌های دفاعی خواهد داشت. همچنین سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز در این دیدار با اشاره به روابط سازنده دو کشور در زمینه‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفت: گفت‌وگو‌ها در سطح وزیران امور خارجه به‌طور منظم ادامه داشته و آمادگی داریم مناسبات را در تمام زمینه‌ها ارتقا دهیم. او در ادامه گفت: در آینده نزدیک کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور برگزار خواهد شد و راه‌های عملی توسعه مناسبات اقتصادی را بررسی خواهیم کرد. لاوروف درباره همکاری‌های منطقه‌یی دو کشور گفت: روسیه علاقه‌مند است با جمهوری اسلامی ایران برای حل مناقشات منطقه‌ای به‌ویژه در خاورمیانه و شمال آفریقا همکاری نزدیک داشته باشد. دو طرف همچنین درباره آخرین تحولات سوریه و منطقه تبادل نظر کردند. محورهای عمده مذاکرات یک روزه ظریف در مسکو، توسعه روابط به‌ویژه اقتصادی، گسترش همکاری‌های منطقه‌ای دو کشور در عرصه‌های مختلف به‌ویژه مبارزه با تروریسم، همگرایی برای حل بحران‌های خاورمیانه و پیشبرد راهکار مذاکرات سوری سوری برای حل بحران سوریه اعلام شده است. برجام به عنوان نتیجه دو سال مذاکرات دولت یازدهم با گروه ۱+۵ درباره برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران نیز موضوع مذاکرات سفر رسمی ظریف به مسکو است.
اهميت‌حضور‌‌ظريف‌براي‌مسكو
وزارت خارجه روسیه نیز در بیانیه خود با تاکید بر اهمیت ویژه سفر وزیر خارجه ایران به مسکو اعلام کرده است: انجام این دیدار در شرایطی که روابط دو کشور اخیرا گسترش یافته، بیانگر تفاهم عالی مسکو و تهران و نشانه عزم متقابل برای تقویت و تحکیم پیوندهای دوجانبه است. وزارت خارجه روسیه افزوده است: روابط با ایران به عنوان یکی از شرکای نزدیک روسیه در منطقه بر دوستی و حسن همجواری دیرینه و اصول اعتماد متقابل و برابری استوار شده است. بسته توافقنامه‌های موجود میان دو کشور امکان گسترش و تعمیق همکاری‌ها در عرصه‌های مختلف از بازرگانی و گردشگری گرفته تا گفت‌و‌گوهای بین مذاهب و امنیت منطقه‌ای را فراهم می‌کند. در این بیانیه با اعلام طیف وسیعی از نیاز دو کشور به همکاری اعلام شده است: روابط دو کشور در عرصه مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر اهمیت ویژه‌ای دارد و آوریل سال ۲۰۱۵ پروتکل رایزنی‌های وزارت خارجه دو کشور امضا شده است که مفاد آن، امکان تشریک مساعی در عرصه بین المللی در باره طیف وسیعی از مسائل را تا سال ۲۰۱۸ فراهم می‌کند. بیانیه وزارت خارجه روسیه افزوده است: پیشبرد همکاری‌های روسیه و ایران در عرصه بین المللی همچنین سبب تقویت صلح و ثبات در مناطق دریای خزر، آسیای مرکزی و خاورمیانه خواهد شد. در این بیانیه با یادآوری روند توسعه مبادلات بازرگانی میان روسیه و ایران در سال گذشته آمده است: سال ۲۰۱۴ حجم مبادلات بازرگانی دو کشور با ۵درصد افزایش به ۱/۷ میلیارد دلار رسید و یکی از اولویت‌ها تسریع آهنگ رشد روابط اقتصادی و در وهله اول، اجرای طرح‌های بزرگ در عرصه سوخت و انرژی از جمله انرژی اتمی است. همکاری در بخش‌های کشاورزی، خودرو، هواپیماسازی و فضا و علوم و آموزش به عنوان بخش‌های مهم همکاری‌ها با ایران در بیانیه وزارت خارجه روسیه مورد تاکید قرار گرفته است که پیش بینی می‌شود حجم روابط اقتصادی دو کشور در صورت زمینه سازی می‌تواند در چند سال آینده به ۱۰ میلیارد دلار برسد.
بررسي‌مسائل‌منطقه‌
مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه نیز درباره محورهای مذاکرات وزیر خارجه جمهوری اسلامی در مسکو گفت: هدف گفت‌و‌گوهای وزیر امور خارجه ایران رایزنی درباره مهم‌ترین مسائل منطقه‌ای و بین المللی و تحکیم روابط تهران و مسکو است. وی همچنین گسترش همکاری‌های منطقه‌ای و بین المللی از جمله مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر را از محورهای مذاکرات ظریف با همتای روس خود و مقامات روسیه اعلام کرد. سنایی اظهار کرد: ارتقای روابط ایران و روسیه اهمیت بسیاری دارد و با وجود کاهش سطح مناسبات تجاری در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳، این مناسبات در دو سال اخیر افزایش یافته است و زمینه‌های مختلفی برای گسترش همکاری‌ها وجود دارد. ظریف همچنین در سفر یک روزه خود به مسکو درباره اوضاع سوریه و اجرای روند مورد حمایت تهران و مسکو برای پایان دادن به بحران این کشور مذاکره خواهد کرد. از آغاز تنش آفرینی چند کشور غربی و عربی در سوریه و حمایت‌های تسلیحاتی، اطلاعاتی و مالی از تشکیل گروه‌های تروریستی تندرو علیه دولت بشار اسد، ایران و روسیه با هشدار نسبت به پیامدهای مخرب این اقدامات برای منطقه، خواستار مذاکرات سوری سوری با هدف پیدا کردن
راه حل سیاسی برای اوضاع سوریه شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − شش =

دنبال کنید @ اینستاگرام