فروش کلیه، واقعیتی تلخ و غیرقابل دفاع

ایرج فاضل افزود: پیوندهای کبد در ایران از قربانیان مرگ مغزی و در یک روند کنترل شده انجام می شود. وی افزود:همچنین در مورد کودکان نیازمند پیوند، قسمتی از کبد پدر و مادر برداشته و به فرزند پیوند می شود و این تنها مورد دهنده زنده کبد است که به دلیل نبودن کبد مناسب برای …

ایرج فاضل افزود: پیوندهای کبد در ایران از قربانیان مرگ مغزی و در یک روند کنترل شده انجام می شود.

وی افزود:همچنین در مورد کودکان نیازمند پیوند، قسمتی از کبد پدر و مادر برداشته و به فرزند پیوند می شود و این تنها مورد دهنده زنده کبد است که به دلیل نبودن کبد مناسب برای کودکان و بر اساس رابطه نیرومند عاطفی بین پدر و مادر و فرزند صورت می گیرد.

فاضل تاکید کرد: در زمینه پیوند کبد به جز این مورد، دهنده داوطلب و زنده وجود خارجی ندارد و در صورتی که به فرض محال چنین کاری با اهداف مادی و رد و بدل کردن وجه انجام شود، باید درحد یک جرم فاحش و عمومی با آن برخورد شود.

* فروش کلیه؛ واقعیتی غیرقابل دفاع

نوشته های مشابه

رییس جامعه جراحان ایران در مورد فروش کلیه در ایران اظهار کرد: فروش کلیه یکی از نقاط تاریک و واقعیتی غیرقابل دفاع است.

فاضل با اشاره به تاریخچه پیوند کلیه پس از انقلاب، گفت: در اوایل اجرای برنامه پیوند کلیه و با هدف کمک به بیماران کلیوی که بیشتر آنها دچار مشکلات مالی نیز بودند، قرار شد مبلغ یک میلیون تومان از طرف دولت به اهداکنندگان کلیه داده شود.

وی افزود: در آن زمان این اقدام مورد توجه دنیا قرار گرفت و حتی به نام مدل ایران، در ادبیات پزشکی دنیا لقب گرفت زیرا ایران اولین کشوری بود که چنین گامی در راستای حمایت از بیماران کلیوی خود برداشته بود.

فاضل ادامه داد: اما با گذشت زمان و وجود تورم این مبلغ به تدریج ارزش خود را از دست داد و مبالغی چندین برابر آن برای کلیه های اهدایی رد و بدل شد و به این ترتیب ایران جزو کشورهایی قلمداد شد که در آن عضو بدن انسان به فروش می رسد یعنی مساله ای که در جوامع علمی منسوخ و مردود شمرده می شود.

وی با تاکید بر اینکه بهترین راه برای پاک کردن این لکه، تمرکز بیشتر بر روی اهدای عضو از طرف قربانیان مرگ مغزی است، افزود: با توجه به روحیه و توجهی که مردم ایران به نجات جان انسان ها دارند، لازم است اقدامات پیگیر برای ساماندهی این موضوع در معاونت درمان وزارت بهداشت به تدریج سیر صعودی یابد تا در آینده نه چندان دور سبب بر چیده شدن بساط خرید و فروش عضو در کشور شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا