دردسر جدید اوباما درباره حادثه ۱۱ سپتامبر

‘باب گراهام’ که در زمان تهیه این گزارش رسمی، رییس کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا بوده، می گوید که تحقیقاتی که با هدایت وی صورت گرفت، مشخص ساخت که سعودی ها سرمایه گذار اصلی در فاجعه ۱۱ سپتامبر بوده اند. این روزنامه انگلیسی افزود: با این حال یک فصل ۲۸ صفحه ای از این گزارش رسمی …

‘باب گراهام’ که در زمان تهیه این گزارش رسمی، رییس کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا بوده، می گوید که تحقیقاتی که با هدایت وی صورت گرفت، مشخص ساخت که سعودی ها سرمایه گذار اصلی در فاجعه ۱۱ سپتامبر بوده اند.

این روزنامه انگلیسی افزود: با این حال یک فصل ۲۸ صفحه ای از این گزارش رسمی آمریکا به دلیل اینکه انگشت اتهام به سوی خاندان سعودی اشاره رفته توسط جورج بوش رییس جمهوری وقت آمریکا ویرایش شده است.

باب گراهام در گفت و گو با روزنامه تایمز گفت: ویرایش این ۲۸ صفحه سبب گردید تا عربستان سعودی را بیش از پیش جسورتر کرده تا به سرمایه گذاری در ترور منابع انسانی ادامه دهند.

وی گفت: با این پوشش سیاسی همچنین برخی از عوامل سعودی به انتشار قرائت اسلام افراط گرانه وهابی ادامه داده و از طرفی دیگر به تزریق منابع مالی و انسانی به گروه القاعده و فازهای ابتدایی داعش اهتمام ورزیده اند.

تایمز با بیان اینکه گراهام معتقد است که فصل ویرایش شده در این گزارش می تواند منجر به تغییر سیاست های آمریکا در خاورمیانه شود، نوشت: وی حالا خواستار انتشار فصل ‘ویرایش شده’ از این گزارش است.

به نوشته این روزنامه انگلیسی، به رغم اینکه ریاض تاکنون هر گونه دست داشتن در جریان حمله یازدهم سپتامبر را رد کرده ، اما انتشار این ۲۸ صفحه مایه رسوایی این رژیم خواهد شد.

تایمز به نقل از دو نفری که این گزارش را مطالعه کرده اند، افزود: مطالب مندرج در این گزارش برای خاندان عربستان سعودی و خانواده جورج بوش پسر شرم آور است.

این روزنامه انگلیسی نوشت: در بخشی از این گزارش به تلاش دو سعودی تبار به نام های ‘نواف الحمزی’ و ‘خالد المزهر’ اشاره شده که در جریان ربوده شدن هواپیمایی که به پنتاگون اصابت کرد، نقش داشته اند.

تایمز ادامه داد: در حالی که آنها در کالیفرنیای جنوبی زندگی می کردند، همچنین با فردی به نام ‘عمر البومی’ که گفته می شود با سفارت عربستان در واشنگتن ارتباط داشته ، مرتبط و مورد حمایت وی بوده اند.

این روزنامه انگلیسی همچنین افزود: نواف الحمزی و خالد المزهر همچنین با یک سعودی تبار دیگری به نام اسامه بسنان که گفته می شود همسرش ازیک شاهدخت سعودی بابت درمانش پول دریافت می کرده، در ارتباط بوده اند.

تایمز نوشت: این سند در محوطه ای محافظت شده زیر ساختمان کنگره آمریکا و در پرونده ای با عنوان ‘یافته ها، مذاکرات و روایت ها پیرامون موضوعات حساس امنیت ملی’ نگهداری می شود.

این روزنامه انگلیسی تصریح کرد: جورج بوش دوم دستور داده که این فصل از گزارش ویرایش شود، چرا که در آن ‘منابع و راهکارهایی را فاش می سازد که تلاش ما برای به کرسی نشاندن جنگ علیه تروریسم را دشوار می سازد’.

در همین حال تایمز با بیان اینکه تلاش ها برای علنی سازی این گزارش بی تاثیر نبوده است، افزود: ‘راند پاول’ یک سناتور جمهوری خواه که برای ریاست جمهوری سال آینده در آمریکا شرکت خواهد کرد نام خود را برای اولین بار در فهرست افرادی که خواستار انتشار این گزارش هستند، نوشته است.

این روزنامه انگلیسی به نقل از پاول افزود: این حق بازماندگان و خانواده های قربانیان این حمله تروریستی است که از حقیقت با خبر شوند.

با این حال تایمز نوشت که باب گراهام به منظور علنی سازی این گزارش ساکت نمانده و در اقدامی به انتشار کتابی به نام ‘کلید پادشاهی’ مبادرت ورزیده و در آن به توطئه های بین المللی و ارتباط میان عربستان سعودی و اسامه بن لادن و القاعده پرداخته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا