بهشت‌فروشندگان پورشه و اتومبیل های لوکس +عکس

سازمان گمرک ایران چندی پیش اعلام کرد که در سال گذشته تعداد ۱۰۲ هزار و ۶۸۳ دستگاه خودرو به ارزش ۲ میلیارد و ۱۲۸ میلیون دلار به کشور وارد شده است که این رقم در مقایسه با سال ۹۲ هم از لحاظ تعداد و هم ارزش ۳۱ درصد رشد داشته است.   ارزش واردات خودرو …

سازمان گمرک ایران چندی پیش اعلام کرد که در سال گذشته تعداد ۱۰۲ هزار و ۶۸۳ دستگاه خودرو به ارزش ۲ میلیارد و ۱۲۸ میلیون دلار به کشور وارد شده است که این رقم در مقایسه با سال ۹۲ هم از لحاظ تعداد و هم ارزش ۳۱ درصد رشد داشته است.

 

ارزش واردات خودرو در سال ۹۳، به میزان ۲ میلیارد ۱۲۸ میلیون ۶۲۶ هزار و ۳۹۶ دلار بوده که این رقم در مقایسه با رقم یک میلیارد ۶۲۱ میلیون و ۹۲۵ هزار و ۴۱۸ دلار سال ۹۲ رشد ۳۱ درصدی داشته است. این در حالی است که ارزش برابری دلار در برابر ریال در سال گذشته نسبت به سال پیش از آن به مراتب کمتر بود. معنای این سخن آن است که دلالان خودروهای خارجی در سال گذشته سودی بسیار بیش از سال ۹۲ به جیب زده اند.
با این حال، اگر آمار جدید گمرک را بدانیم شگفتی ما از سودهای هنگفت دلالان بیشتر خواهد شد. به عنوان مثال، بررسی میزان واردات خودرو در نخستین ماه سال جاری نشان می دهد که قیمت وارداتی خودروی کیا اپتیما مدل ۲۰۱۵ حدود ۶۰ میلیون تومان و قیمت وارداتی کیا اسپورتیج نزدیک به ۶۵ میلیون تومان بوده است.
 

بهشت‌فروشندگان پورشه و اتومبیل های لوکس +عکس

 

 

این قیمت ها البته قبل از اعمال تعرفه حمل و نقل، شماره گذاری و سایر هزینه های فروش محاسبه شده است، اما خوب است بدانیم که کیا اپتیما در حال حاضر ۱۶۵ میلیون تومان و کیا اسپورتیج نیز با قیمت ۱۶۴ میلیون تومان به دست مشتریان در بازار ایران می رسد.
به گزارش ایسنا، براساس آمار گمرک در نخستین ماه سال جاری ۳۷ دستگاه خودروی سواری کیا اپتیما و ۵۸ دستگاه خودروی کیا اسپورتیج مدل سال ۲۰۱۵ از امارات متحده عربی به کشور وارد شد که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته واردات این نوع خودرو به شدت کاهش داشته است.
گزارش گمرک از واردات قطعی خودروهای سواری در فروردین ماه سال جاری حاکی از آن است که واردات خودرو در این ماه به لحاظ تعدادی ۷۳ درصد و به لحاظ ارزشی ۶۶.۵ درصد کاهش داشته است. براین اساس در فروردین ماه سال گذشته ۲۳۸۲ دستگاه خودروی سواری وارد کشور شد، در حالی که در اولین ماه سال جاری این تعداد به ۶۴۸ دستگاه کاهش پیدا کرد.
 

بهشت‌فروشندگان پورشه و اتومبیل های لوکس +عکس

 

 

آمار گمرک از واردات خودروی کیا اپیتمای نو مدل ۲۰۱۵، چهار درب با حجم موتور ۲۴۰۰cc ، متوسط قیمت وارداتی این خودرو معادل ۲۱ هزار و ۶۰۰ دلار یا ۶۱ میلیون تومان است. براساس این آمار در ماه گذشته مجموعا نزدیک به ۳۷ دستگاه خودروی کیا اپتیما نو مدل ۲۰۱۵ وارد کشور شده است.
این در حالی است که آمار گمرک از واردات خودرو در نخستین ماه سال گذشته نشان می دهد که تعداد خودروهای وارداتی کیا اپتیما، دنده اتوماتیک و مدل ۲۰۱۴ معادل ۱۵۷ دستگاه و با قیمت متوسط ۲۱ هزار دلار یا ۵۳.۵ میلیون تومان بوده است.
همچنین آمار گمرک نشان می دهد که ۵۸ دستگاه خودروی کیا اسپورتیج نو، دنده اتومات و ۲۴۰۰cc وارد کشور شده است، در حالی که در مدت مشابه سال گذشته مجموعا ۲۲۵ دستگاه خودروی کیا اسپورتیج اس ال نو مدل ۲۰۱۴ وارد کشور شد.
بر این اساس قیمت وارداتی کیا اسپورتیج اس ال نو و دنده اتوماتیک مدل ۲۰۱۵ نزدیک به ۲۲ هزار دلار معادل ۶۵ میلیون تومان است.در حالیکه قیمت وارداتی همین خودرو مدل ۲۰۱۴ در فروردین ماه سال گذشته معادل ۲۰ هزار دلار یا ۵۱ میلیون تومان بوده است.
همچنین در نخستین ماه سال جاری یک دستگاه خودروی سواری کیا سراتو YD مدل ۲۰۱۵ از امارات وارد کشور شد که ارزش وارداتی آن معادل ۱۸ هزار دلار یا ۵۰ میلیون تومان بود. آمار گمرک از واردات خودرو در فروردین سال گذشته نشان می دهد که ۱۸ دستگاه خودروی کیا سراتو YD نو با قیمت متوسط ۱۷.۵ هزار دلار یا ۴۵ میلیون تومان وارد کشور شده است.

 
ایران، بزرگترین واردکننده پورشه در خاورمیانه

از سوی دیگر، روزنامه اسپانیایی ال موندو به نقل از شرکت پورشه اعلام کرد که این شرکت در سال ۲۰۱۱ بیشترین فروش خودروهای خود در خاورمیانه را در ایران داشته است.
 

بهشت‌فروشندگان پورشه و اتومبیل های لوکس +عکس

 

 

این روزنامه با بیان اینکه ایران را صدر نشین تعداد خودروهای پورشه در منطقه خاورمیانه است، نوشت: پس از وقوع چند تصادف مرگبار و بازتاب گسترده آن، دستور برخورد با رانندگانی که خودروهای لوکسشان را با سرعت غیر مجاز می رانند، از سوی مقامهای کشور صادر شده است.
ال موندو با اشاره به مواردی از بروز سانحه برای چند خودرو گرانقیمت در تهران و بازتاب گسترده بین مردم و رسانه ها افزود: در سال های گذشته، واردات ماشین های لوکس در ایران افزایش قایل توجهی یافت و شمار این خودروها در طول دولت قبلی به اوج رسید.
به عقیده این روزنامه اسپانیایی، واردات یادشده موجب کسب درآمدهای بادآورده برای عده ای شده است که از شرایط تحریم کشور، بخوبی فرصت طلبی می کنند.
در حال حاضر، قیمت خرید پورشه ۹۱۱ مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، پورشه پانامرای توربو یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان و پورشه کاین توربو یک میلیارد و ۵۳۰ میلیون تومان در بازار ایران است.
قیمت انواع مازراتی و برخی مدلهای لکسوس و بنز نیز به بالای یک میلیارد تومان می رسد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا