نگاهي به بازار تلفن همراه در ترکمنستان

موبنا-ترکمنستان بر خلاف کشورهاي همسايه اش در حوزه تلفن همراه از رشد کمي برخورداربوده است و اين امر ناشي از هزينه هاي بالاي تلفن همراه در مقايسه با درآمد کم مردم اين کشور است.

تلفن همراه در ترکمنستان در سال هاي اوليه ورود به اين کشور به عنوان وسيله اي اشرافي براي اقشار پردرآمد جامعه محسوب مي شد و BCTI اولين اپراتور تلفن همراه در ترکمنستان بوده که توسط “ميکاييل باراش” آمريکايي در اين کشور بنيان گذاشته شد.
اين شرکت که در آن زمان رقيبي نداشت هزينه تلفن همراه را به قدري بالا برده بود که تعرفه هاي تلفن همراه برابر با هزينه ماشين مدل بالا بود.
در آن زمان متوسط درآمد مردم ترکمنستان 30 تا 40 دلار بود در حالي که هزينه ماهيانه تلفن همراه به  31 دلار  مي رسيد.
به اين ترتيب درآمد BCTI در سال 2004، با 33 هزار کاربر،  12 ميليون دلار بوده  است و تا اويل 2005 تعداد کاربران ترکمنستان به 57 هزار و400 نفر و سپس به 60 هزار نفر رسيد.
ضريب نفوذ تلفن همراه در اين کشور با شش  ميليون نفر جمعيت تنها 1 درصد بوده استو در پايان سال 2005 تحول اساسي در صنعت تلفن همراه ترکمنستان ايجاد شد و اپراتور دولتي وسوم به ” Altyn Asyr ” (عصر طلايي)، پا به عرصه بازار اين کشور گذاشت.
رقابت در بازار تلفن همراه اين کشور شکل گرفت و تلفن همراه براي مردم قابل دسترس تر شد و تا پايان سال 2006 تعداد کاربران ترکمنستان 150 درصد رشد يافت اما ضريب نفوذ تلفن همراه تنها به 4 درصد رسيد.
 MTS که بزرگ ترين اپراتور ترکمنستان است در سال 2007 ميلادي بيش از 140 هزار کاربر و Altyn Asyr 33 هزار کاربر داشته اند.
در سال 2007 رييس جمهوري ترکمنستان 200 هزار سيم کارت از يک شرکت فرانسوي موسوم به  Axalto S. A. خريداري کرد و در ماه مي همين سال شرکت اريکسون در صنعت ارتباط از راه دور ترکمنستان  سرمايه گذاري کرد تا بازار ارتباط از راه دور اين کشور را متحول کند.
179/14/112

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 2 =