با انواع “سيستم عامل” گوشي هاي تلفن همراه آشنا شويد

موبنا- 19/12/86 با توجه به امکانات گوشي هاي تلفن همراه نظير دوربين عکاسي و فيلمبرداري، ضبط وپخش صوت وفيلم ، صفحه رنگي و ....مي توان مهمترين اصل دسته بندي را به سيستم عامل گوشي اختصاص داد.

به گزارش خبرنگار موبنا، گوشي هاي  تلفن همراه را بطور کلي در دو دسته مي توان تقسيم بندي کرد. اين که آيا موبايل مورد نظر داراي سيستم عامل است يا فاقد آن ( اگر موبايلي فاقد سيستم عامل باشد از يک پلـــــت فرم ساده مثل جاوا يا بلک بري استفاده مي کند).
 سيستم عامل گوشي هاي موبايل شامل سيستم عامل سيمبين، سيستم عامل ويندوز موبايل، سيستم عامل پالم و سيستم عامـل لينوکس است.
 بر اساس اين گزارش شاخه هاي اوليه ي موبايل هايي که فاقد سيستم عامل هستند شامل  پلت فرم جاوا و پلت فرم بلک بري است و شاخه هاي ديگر از  گوشي ها ي تلفن همراه داراي سيستم عامل، به سيستم عامل سيمبين تقسيم مي شود.
سيستم عامل سيمبين: مجموعه هاي سيستم عامل  سيمبين برحسب نوع موبايل و نياز آن به اسمارت فونهاي سري 60،اسمارت فونهاي سري 80، اسمارت فونهاي سري 90 ، اسمارت فونهاي  UIQ تقسيم مي شود.
ورژن هاي 6 – 6.1 – 7 – 8 – 8.1 – 9.1  بــــراي اسمارت فونهاي سيمبين منتشر شده  است.
اکثر نرم افزارهاي موجود براي سري 60 حتما در ورژن هفت کار خواهند کرد و اين به  دليـل موقعيت خوب اين ورژن است . از مشکلات ورژنهاي ديگر مي توان به عدم پشتيباني تــم در گوشيهاي ورژن 6 و 6.1 اشاره کرد که البته امکان اين هست که باانجام بعضي عمليات بر روي گوشي اين قابليت را فعال کرد ( مثل هک و … ) که مسلما توصيه نمي شود .
اسمارت فونهاي سري 80  نوکيا با پيشوند 90 هستند ( مثل 9500 – 9300 – 9290 – 9210i و … ) به اندازه سري60  براي آنها نرم افزار وجود ندارد .
سيستم عامل اسمارت فونهاي سري 90  براي   دو گوشي از نوکيا با نامهاي 7710 و 7700   طراحي شده است که از لحاظ سيتم عاملي امکانات زياد و خوبي را به کاربر ارائــه مي دهد . اما مشکل ساپورت نرم افزار مثل گوشيهاي سري 80 در اين زير مجموعه هم به چشم مي خورد
 همچنين سيمبين UIQ  را براي گوشيهايي منتشرکرده است که براي کار  از قلم استفاده مي کنند و برخلاف سري90 سيستم عمل به صورت عمودي طراحي شده است .
گوشيهايي که در اين زير  مجموعه قرار دارند شامل اسمارت  فونهاي سوني اريکسون ( P800-P900-P910-P990-M600-M608-W950)
و گوشي هاي موتورولا ( A920 – A925 – A1000 – A1010) مي شود. سيستم عامل ويندوز موبايل: سيستم عامل ويندوز موبايل زيــــر مجموعه هاي از  گوشي هاي Pocket PC و ويندوز موبايل براي  Smart Phoneمي شود . گوشي هاي زير مجموعه ي اين دو سيستم عامل بسيار زيادند و شرکت هاي فراواني  موبايل با سيستم عامل ويندوز طراحي کرده اند و به همين دليل جاي بحث زيادي را باقي نمي گذراد .
 از ورژن هاي ويندوز موبايل مي شود بهWindows CE ، Windows mobile 2003 ، Windows mobile 2003 se و  Windows Mobile 5.0 اشاره کرد.
پالم: شرکت پالم يکي از پيشتازان صنعت PDA بوده است و از همان ابتدا شروع به ساخت و ساز اين وسيله ي همراه و پــر کاربرد مي کند علاوه بر خود Palm شرکت هاي ديگري هم ازآن سيستم عامل استفاده مي کردند و به ساخت PDA مشغول مي شدند ( از جمله ي آنهامي توان به سوني و PDA هاي مشهورش اشاره کرد که Clie نام دارد ) . بعد از ظهور مايکروسافت در اين ميدان و توليدPocket PC  ها مردم از  Palm روي برگردانند و به سمت محصولات جديد رفتند و اينگونه بود که Microsoft پيروز ميدان شد و درحال حاضر  اکثر افراد تنها با نام ويندوز بر روي PDA آشنــــايي دارند و شايد تا به حال حتي نام Palm را  اصلـا نشنيده باشند.
لينوکس: سيستم عامـل لينوکس نيز که به تازگي  پا به ميدان گذاشته است در حال حاضر شرکت موتورولا بيشترين محصول را بـــــراي اين سيستم عامل طراحي کرده است . ضمن اينکه اين شرکـــت سيستم عامل خود را با همکاري شرکت سان و پلت فرم جاوايش ارائه کرده و  روانــــه ي بازار مصرف کرده است .   ويندوز موبايهاي نسخه ي Pocket PC يا به اختصار  PPC قويترين و بيشترين نرم افزارهاي ممکن را نسبت به سايــر سيستم عاملها پشتيباني مي کنند. سيستم عامل پالم هم نرم افزار هاي خاص خودش را دارا ست که در بيشتر مواقع  نرم افزارهايي که توسط ويندوز موبايل پشتيباني مي شوند،  داراي نسخه ي پالم هم هستند .
129/13

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 17 =