شما باور می کنید؟!

موبنا – 01/12/86 کورش شمس " مردم بيش از يک هزار و 300 ميليارد ريال به مخابرات بدهکارند"

این خبر را وزیر ارتباطات در حاشیه مراسم افتتاح 400 طرح مخابراتی در قزوین اعلام کرده و درباره علت افزایش لاوصولی های مخابرات نیز گفته است:”توزیع قبوض که توسط پیمانکاران بخش خصوصی صورت می گیرد ،به موقع انجام نمی شود ، از این رو میزان لاوصولی بالا می رود.”( فارس 29/11/86)

دکتر سلیمانی دلیل دیگر افزایش لاوصولی های شرکت مخابرات را تاخیر سیستم بانکی در مراحل اخذ وجه و انتقال به حساب مخابرات عنوان کرده است.


این اظهارات در حالی بیان می شود که کارشناسان مخابراتی ،نقص سیستم بیلینگ را مهمترین عامل در افزایش لاوصولی های شرک مخابرات می دانند و در عین حال برای آن دلایل دیگری نیز عنوان می کنند که تاکنون هیچ مرجع رسمی درباره آن پاسخ نداده است.


اگر از این موضوع بگذریم که هرگز توزیع قبوض توسط بخش خصوصی انجام نشده و هم اکنون نیز شرکت پست مسئولیت آن را دارد ،واقعیت این است که شرکت مخابرات خط مشترکان بدهکار تلفن ثابت و همراه را که مبلغ آن از حد مشخصی زیادتر شده قطع می کند و در صورت عدم پرداخت قبض پس از چهار ماه ، امتیاز خط به نفع شرکت مخابرات باطل می شود.


در این صورت این سئوال مطرح می شود که با وجود این مقررات سختگیرانه درباره مشترکان بدهکار ، چگونه می توان پذیرفت که مردم ( به طور مشخص مشترکان عادی!) چنین مبلغ هنگفتی را به مخابرات بدهکار هستند؟


از سویی گفته می شود بخش عمده ای از لاوصولی ها مربوط به کسانی است که از نقص سیستم بیلینگ و همچنین برخورداری از رابطه های خاص برای فرار از پرداخت بدهی های میلیونی خود به مخابرات، استفاده می کنند.


اما، این موضوع تاکنون با پنهان کاری و اغماض مدیران مخابرات در دوران وزرای قبلی و وزیر فعلی ، به نحوی به حاشیه رانده شده و هرگز پاسخ شفافی به ابهامات موجود درباره آن داده نشده است.


از سویی دیگر، در حالی که بنابر اظهارات مدیران مخابرات ایران از مجموع 14 هزار میلیارد ریال سرمایه این شرکت ، 4 هزار میلیارد ریال ودیعه مشترکان است و اتفاقا در فرآیند عرضه سهام آن به مخابرات نیز محاسبه ”به روز “نمی شود، با کدام منطق می توان پذیرفت که مردم به مخابرات بدهکارند ؟


آیا مردم می توانند و این امکان را دارند که مانند وزارت ارتباطات و شرکت مخابرات درباره بده بستان های مالی شان به صورت یکطرفه تصمیم بگیرند و مانند دولت ، با پیشنهادی شگفت آور بگویند که ودایع مشترکان به عنوان حق نصب کسر شود؟


آنچه مسلم است،مخابرات دولتی بدون لحاظ کردن حقوق اساسی مردم و بدون مراعات کرامت آنها ، با اندک تاخیری در پرداخت قبوض ، خط مشترکان را یکطرفه، قطع و ضبط می کند .


با این وجود ، هنوز هم مردم بدهکارند و دولت طلبکاری مغبون!


15/13

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 12 =

دنبال کنید @ اینستاگرام