ساخت دادگاه مکزیک با دیوارهای آتشفشانی! (+عکس)

این ساختمان به صورت چندطبقه‌ ساخته نشده است و در عوض فضاهای انعطاف‌پذیر آن به گونه‌ای تعریف شده‌اند که در صورت لزوم می‌توان کارایی هر کدام از آنها را عوض کرد.

موبنا، رضا خواجه‌وند – «مائوریچو روکا» یکی از مشهورترین معماران جهان به همراه همکار خود «گابریلا کاریلو» یکی از زیباترین بناهای سنگی جهان را در مکزیک ساخت. این بنا دیوارهای بیضی دارد و از آنجایی که برای نخستین بار حداکثر ارتفاع آن به ۸ متر رسیده است، در این زمینه یک رکورد جهانی را ثبت کرده است. بنای سنگی زیبا و منحصر به فرد در شهر «پاتزکوئارو» در ایالت «میچوکان» کشور مکزیک واقع شده است و این ساختمان قرار است که به عنوان دادگاه برای پرونده‌های جنایی مورد استفاده قرار گیرد. از آنجایی که به تازگی تغییراتی در سیستم قضایی مکزیک حاصل شده است، این ساختمان جدید کاملا هماهنگ با سیاست‌های دولت این کشور بنا شده و تمامی فضاهای لازم برای آن تعریف شده است.

این ساختمان در اصل به صورت چندطبقه‌ ساخته نشده است و در عوض فضاهای انعطاف‌پذیر آن به گونه‌ای تعریف شده‌اند که در صورت لزوم می‌توان کارایی هر کدام از آنها را عوض کرد. بر این اساس ساختمان جدید می‌تواند با نیازهای آتی هم سازگار باشد و چند سال بد به طور کامل تغییر کاربری دهد یا سیاست‌های جدید برای استفاده تخصصی‌تر را در اختیار بگیرد. «مائوریچو روکا» و «گابریلا کاریلو» برای آنکه بتوانند ساختمان زیبا با چنین قابلیتی را بنا کنند، برای هر کدام از کاربری‌های ساختمان یک گروه تخصصی ویژه تشکیل دادند. پشت دیوارهای بلند این ساختمان که به طور کامل از سنگ‌های آتشفشانی ساخته شده است، مجموعه‌ای از فضاهای انعطاف‌پذیر مشاهده می‌شود که به یک باغ بزرگ ختم می‌شوند. هدف از طراحی این بخش به شکل کنونی این بوده است که فضا به صورت کاملا باز ارایه شود و افراد داخل آن محیط بهتری را پیرامون خود ببینند. روکا می‌گوید که با این نوع طراحی سعی کرده است مفاهیمی از جمله شفافیت، برابری و دموکراسی را به همگان القا کند.

ساختار تک‌طبقه‌ای این بنا به گونه‌ای طراحی شده است که از طریق مسیرهای حرکتی دسترسی به همه نقاط را فراهم می‌کند. این بنای تک‌طبقه به چهار پلتفرم اصلی تقسیم می‌شود که هر کدام از آنها پنج بخش ویژه جداگانه را در خود جا داده‌اند. در هر بخش دو اتاق دادگاه تعبیه شده است که در کنار دفاتر اداری و سایر خدمات فعالیت می‌کنند. معمارها در این زمینه توجه ویژه به موادی داشتند که در ساخت بنای اصلی مورد استفاده قرار گرفت. این افراد معتقدند که با استفاده از منابع طبیعی که در همان محل موجود است می‌تواند بنای بهتر و محکم‌تری ساخت و به محیط زیست و فضای پیرامون کمک کرد.

این ساختمان از طریق مسیرهای حرکتی ویژه‌ای که در تمام نقاط آن تعبیه شده است امکان دسترسی به فضاهای مختلف را برای ساکنین فراهم می‌کند.

 

برای ساخت این بنا به طور کامل از موادی استفاده شده است که در منطقه پیرامون آن یافت شد. ماده اصلی این ساختمان را سنگ‌های آتشفشانی تشکیل دادند.

 

این ساختمان تک‌طبقه به گونه‌ای ساخته شده است که مجموعه‌ای از فضاهای انعطاف‌پذیر را شامل می‌شود تا در صورت لزوم بتوان کارایی و شکل بخش‌های داخلی آن را به راحتی تغییر داد.

 

معمار ساختمان می‌گوید که با این طراحی سعی کرده است سه اصل شفافیت، برابری و دموکراسی را به همگان یادآوری کند.

 

در این ساختمان یک بخش ویژه برای گروه مدیریت در نظر گرفته شده است که به همه بخش‌ها دسترسی دارد.

 

دو اتاق دادگاه اصلی که در این ساختمان تعبیه شده‌اند آخرین و پیشرفته‌ترین امکانات قضایی را شامل می‌شوند.

 

این ساختمان قضایی در «پاتزکوئارو» که یکی از بزرگترین شهرهای ایالت «میچوکان» مکزیک است مستقر شده است.

 

مجموعه گسترده‌ای از فضاهای داخلی انعطاف‌پذیر به همراه یک باغ بزرگ در این ساختمان دیده می‌شود که می‌توانند با کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

 

معماران برای ساخت این بنا توجه ویژه به مواد اولیه آن داشتند و سعی کردند ۱۰۰ درصد مواد را از محیط پیرامون تامین کنند.

 

این بنای تک‌طبقه در بخش زیبایی و تزیینات خود ظاهر متفاوتی با دیگر دادگاه‌ها دارد و می‌تواند توجه هر فردی را به خود جلب کند.

 

در مجموع چهار پلتفرم اصلی این ساختمان پنج بخش زیرمجموعه را شامل می‌شوند که در هر کدام از آنها فعالیت‌های مختلف دنبال می‌شود.

 

دیوارهای بیضی و بلند این ساختمان از سنگ‌های اتشفشانی ساخته شده‌اند و تمامی آنها از سایت آتشفشانی در نزدیکی این منطقه تهیه شده‌اند.

مشخصات کامل پروژه:

 • نام: دادگاه کیفری مخصوص بررسی پرونده‌ها به صورت شفاهی شهر «پاتزکوئارو» در ایالت «میچوکان»
 • محل استقرار: شهر بزرگ «پاتزکوئارو» واقع در ایالت «میچوکان دِ اوکامپو» مکزیک
 • استدیو معماری: تالِر / «مائوریکو روکا» و «گابریلا کاریلو»
 • معماران: «مائوریکو روکا» و «گابریلا کاریلو»
 • گروه تکمیل پروژه: «دانیل هوئرتا»، «جوردانا روجاس»، «خوآن کارلوس مونتیِل»
 • سازه‌ها: مرکز صنعت ساختمانی سازه‌های الکترومکانیکی اِس‌.اِی و سی.وی
 • مهندسی سازه: گروه «سای-گِرسون هوئرتا»
 • تاسیسات لوله‌کشی: شرکت زوما
 • تاسیسات ویژه: شبکه «باجا نت»
 • نصب و راه‌اندازی سیستم تهویه مطبوع: شرکت «اینستالیسیون ای کونفورت»
 • سیستم روشنایی: شرکت دی‌سی‌ای
 • طراحی تجهیزات داخلی: شرکت «ریکاردو کازاس»
 • تصویربرداری: «رافائل گامو»
 • مشتری: دولت مرکزی ایالت «میچوکان دِ اوکامپو»
 • فضای اختصاص یافته به پروژه: ۱۶۳۱.۷۰ متر مربع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =

دنبال کنید @ اینستاگرام