۱۰ اسلحه برتر در میدان‌های نبرد

موبنا -زمانی که تاریخ جنگ را در سراسر جهان بررسی می‌کنیم، برخی سلاح‌ها بیش از دیگر ابزارها اثرگذار بودند و توانستند سرنوشت شکست یا پیروزی یک ملت را تغییر دهند. بررسی مختصر ۱۰۰ سال گذشته این مسئله را به خوبی نمایان می‌کند که برخی سلاح‌ها توانسته‌اند پیروزی را برای یک ارتش به ارمغان بیاورند. در اینجا نام ۱۰ اسلحه برتر در میدان‌های نبرد آورده شده است.

۱۰- تفنگ تهاجمی نیمه‌اتوماتیک یا تمام‌اتوماتیک Sturmgewehr 44

1

این اسلحه در اصل پاسخ آلمان به سلاح‌های اتوماتیک شوروی بود و با کالیبر کوچک ۷.۹۲ میلیمتری و توان ۵۰۰ دور در هر دقیقه به سربازان قدرت بیشتری می‌داد. این سلاح با سرعت ۲۱۳۳ فوت در ثانیه شلیک می‌کرد.

۹- تفنگ تهاجمی نیمه‌اتوماتیک یا تمام‌اتوماتیک  Steyr Aug

2

در سال ۱۹۷۷ میلادی ارتش اتریش این سلاح را طراحی کرد و سبک بودن و کارایی آسان موجب شد به راحتی بتوان آن را در میادین مختلف نبرد مورد استفاده قرار داد. این تفنگ ۵.۵۶ میلیمتری با سرعت ۳۰۸۴ فوت در ثانیه شلیک می‌کرد.

۸- تفنگ تهاجمی نیمه‌اتوماتیک یا تمام‌اتوماتیک M16

3

در اوایل دهه ۱۹۶۰ این سلاح توانست دنیا را تحت تاثیر خود قرار دهد و مشکلات مدل‌های قبلی را اسلاح کند. این سلاح ۵.۵۶ میلیمتری با سرعت ۷۰۰ تا ۹۵۰ دور در دقیقه شلیک می‌کرد.

۷- تفنگ نیمه‌اتوماتیک یا تمام‌اتوماتیک M14

4

در طول جنگ جهانی دوم ارتش آمریکا این سلاح ۷.۶۲ میلیمتری را ارایه کرد و سال ۱۹۵۷ میلادی نیز در جنگ ویتنام از آن استفاده شد. این سلاح با سرعت ۲۷۹۹ فوت در ثانیه شلیک می‌کرد.

۶- تفنگ پیچشی ۱۹۰۳ Springfield

5

پس از جنگ اسپانیا-آمریکا، ارتش ایالات متحده طراحی سلاح آلمانی Mauser را تغییر داد تا این تفنگ ساخته شود. نیروی دریایی آمریکا از سال ۱۹۱۸ استفاده از این سلاح را آغاز کرد و حتی در زمان جنگ جهانی دوم هم از آن استفاده می‌شود. این سلاح با سرعت ۲۷۰۰ فوت در ثانیه شلیک می‌کرد.

۵- تفنگ نیمه‌اتوماتیک یا تمام‌اتوماتیک FN FAL

6

طراحی و ساخت این سلاح در کشور بلژیک انجام شد و سازمان NATO این تفنگ ۷.۶۲ میلیمتری را به صورت رسمی مورد استفاده قرار داد. این تفنگ با سرعت ۲۷۰۰ فوت در ثانیه شرکت می‌کرد.

۴- تفنگ چرخشی Lee-Enfield SMLE

IF

این ابزار در طول جنگ جهانی دوم به یک اسلحه استاندارد برای ارتش بریتانیا تبدیل شد و برای مدت ۶۰ سال به صورت مرتب از آن استفاده می‌شد. این سلاح با سرعت ۲۴۳۸ فوت در ثانیه شلیک می‌کرد.

۳- تفنگ چرخشی Mauser K98k Carbine

8

این سلاح نخستین بار در اواخر قرن نوزدهم روی کار آمد و در اصل ترکیبی از بهترین قابلیت‌های سلاح‌های قدیمی‌تر بود. این سلاح آلمانی با کالیبر ۷.۹۲ میلیمتر با سرعت ۲۸۲۲ فوت در ثانیه شلیک می‌کرد.

۲- تفنگ نیمه‌اتوماتیک M1 Garand

9

در سال ۱۹۳۶ میلادی ارتش آمریکا ساخت این سلاح را آغاز کرد و سرانجام ۶.۲۵ میلیون دستگاه از سلاح نیمه‌اتوماتیک مذکور به تولید رسید. این سلاح با سرعت ۲۴۳۸ فوت در ثانیه شلیک می‌کرد.

۱- تفنگ تهاجمی نیمه‌اتوماتیک یا تمام‌اتوماتیک AK-47

10

بی‌تردید در همه تقسیم‌بندی‌ها از این اسلحه به عنوان بهترین تفنگ تهاجمی یاد می‌شود. در مجموع ۷۵ میلیون دستگاه از این سلاح تولید شده است و یک شرکت آلمانی به نام Sturmgewehr وظیفه ساخت آن را برعهده دارد. این تفنگ ۷.۶۲ میلیمتری با سرعت ۲۳۲۹ فوت در ثانیه شلیک می‌کند.

 منبع: مجله تصویری سلاح

Mobna-Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + ده =

دنبال کنید @ اینستاگرام