ارزیابی خودرو Haval H9 2016 (+عکس)

مدل Haval H9، اوج جاه طلبی های شرکت چینی Great wall در تولید سه طیف خودرو های شاسی بلندش است که چند ماه پیش در استرالیا راه اندازی شد.

موبنا، پوریا غلامحسینی – همانند مدل شهری H2 و سایز متوسط H8، سری Haval ویژگی های درخشنده ای ارائه میدهد؛ گفته میشود مدل H9 در بزرگی، تجمل و قابلیت های آفرودش سنگ تمام میگذارد، که البته، مورد آخر با شاسی نردبانی و حالت های متنوع استفاده از دیفرانسیل و تنظیم کشش خودرو تضمین شده است.
اما آیا این مدل نسبتا ناشناخته میتواند در برابر رقبای اصیل و قدرتمندی چون فورد Everest یا مدل شهری – اما جادار و خانوادگی- تویوتا Kluger رقابت کند؟
۲۰۱۶-haval-h9-suv-32

۲۰۱۶-haval-h9-suv-27

۲۰۱۶-haval-h9-suv-37

۲۰۱۶-haval-h9-suv-38

۲۰۱۶-haval-h9-suv-26
ما مدل H9 Lux را آزمایش کرده ایم، که با هزینه ی ۵۰.۹۹۰ دلاری به علاوه هزینه های جانبی بیمه و غیره، در صدر سری Haval قرار گرفته است (بالاتر از H9 Premium 46.490 دلاری) همچنین این مدل به اختلاف گران قیمت ترین خودروی چینی است که تاکنون در استرالیا فروخته شده است، اگر از ولوو XC90 بگذریم. در این طیف قیمت، این مدل بالاتر از خودرو های Isuzu MU-X و تویوتا Fortuner و حتی مدل نرم تر و هفت سرنشین هیوندا سانتافه Elite قرار میگیرد. به زبان دیگر، هاوال دیگر با تکیه بر قیمت پایین رقابت نمیکند، بلکه بازی را به سمت شایستگی و کیفیت کشانده است. شکی در این نیست که مدل H9 ویژگی های جذابی در خود گنجانده است و مانند برادر بزرگترش H8، روح مرسدس بنز به خوبی در آن حس میشود؛ از خطوط نامشخص مشابه بدنه مدل GL-Class و رکاب نقره ای گرفته تا هواکش های درپوش دار.
۲۰۱۶-haval-h9-suv-15

۲۰۱۶-haval-h9-suv-51

۲۰۱۶-haval-h9-suv-14

۲۰۱۶-haval-h9-suv-17

۲۰۱۶-haval-h9-suv-71
H9 با ابعاد ۴۸۵۶، ۱۹۲۶ و ۱۹۰۰ میلی متری در طول، عرض و ارتفاع و فاصله ۲.۸ متری دو محور، اندازه ای تقریبا برابر خودروی Everest دارد. حس فضادار بودن آن در داخل اتاق خودرو که هم وسیع و هم مجهز است، حاکم است.
طرح جلوی کابین و کیفیت ساخت آن هردو دو فوق العاده اند. کنسول وسط زیبا و ساده طراحی شده و یک صفحه نمایش ۸ اینچی یکپارچه در آن نصب شده است و همه ی مواد بکار رفته (چرم،پلاستیک و حتی چوب مصنوعی) کیفیت خوبی دارند، در کنار لامپهای قرمز رنگ زیر در و چراغ های آبی رنگ جذاب کنار دستگیر در که طرح زیبایی به کابین خودرو میدهند.
جزئیات ریز و ظریف در کابین بسیارند؛ مانند قاب نگهداری عینک که به نرمی باز و بسته میشود، دکمه های نقره ای باز هم مشابه بنز و پنل کنترل حالت کروز. صندلی های چرم قهوه ای روشن گرچه در ماشین ما کمی توی ذوق میزد، اما بسیار راحتند و ۸ حالت تنظیم مختلف برقی دارند، گرم یا سرد میشوند و حتی از قابلیت ماساژ چندمرحله ای برخوردارند!
۲۰۱۶-haval-h9-suv-101

۲۰۱۶-haval-h9-suv-11

۲۰۱۶-haval-h9-suv-18

۲۰۱۶-haval-h9-suv-34

۲۰۱۶-haval-h9-suv-81
تجهیزات استاندارد نسبتا قوی هستند. در کنار صندلی های مجهز، خودرو از سنسورهای پارک دورتادور بدنه، دوربین عقب، باز و روشن شدن بدون سوئیچ، راه یابی ماهواره ای، سیستم صوتی Infinity با ده بلندگو، LED DRL، تصفیه هوا و کنترل تنظیم شرایط آب و هوا در سه حالت مختلف برخوردار است. همچنین ۶ کیسه هوا از جمله کیسه های کناری برای هر سه ردیف صندلی ها و همچنین قلاب اتصال صندلی کودک برخوردار است. گویی Haval قصد به دست آوردن پنج ستاره از ANCAP را دارد! البته، برای رسیدن به این امتیاز هنوز کنترل کروز با رادار، مانیتور نقطه کور خودرو و ترمز خودکار در سرعت های پایین را کم دارد؛ پس هنوز راه باقیست!
همانند H8، صفحه نمایش مرکزی خودرو زیباترین ویژگی آن نیست. صفحه کیفیت و تراکم پیکسلی پایینی دارد و از نشانگر دیجیتالی سرعت برای راننده خبری نیست. رادیو DAB+ برای آن در نظر گرفته نشده و دوربین عقب ماشین صدا را برای مدت طولانی، حتی بعد از اتمام حرکت رو به عقب قطع میکند و یک پیام صوتی را -هربار!- تکرار میکند، که بسیار عذاب آور است. اما یک ویژگی جذاب، صفحه نمایش جمع و جور جداگانه ایست که بالای داشبورد نصب شده و اطلاعاتی مانند فشار هوا، زاویه حرکت، ارتفاع و دما را نمایش میدهد که اندکی سرنشین را بیاد پاجرو های دهه ۹۰ می اندازد…
۲۰۱۶-haval-h9-suv-20

۲۰۱۶-haval-h9-suv-30

۲۰۱۶-haval-h9-suv-1

۲۰۱۶-haval-h9-suv-6

۲۰۱۶-haval-h9-suv-2
اما جایی که H9 واقعا قدرت خودش را نمایش میدهد در فضای اتاق سرنشین است؛ این خودرو یک هفت سرنشین فوق العاده است! ردیف میانی فضای جلوپا و بالای بسیار زیادی دارد (حتی با وجود سان روف در مدل ما) و دید سرنشینان به بیرون بسیار مناسب است. صندلی های عقبی نیز قابلیت گرمایش دارند و کنترل دما برای تهویه هوا موجود است. مدل تحت آزمایش ما همچنین دو صفحه نمایش نصب شده پشت سری های صندلی جلو داشت (البته با صرف ۱۵۰۰ دلار اضافه) که هردو ورودی USB برای پخش و یک درایو DVD مشترک داشتند. میتوانید مطمئن باشید که فرزندانتان از نشستن در صندلی عقب خسته نمیشوند، مخصوصا که سرنشینان عقب میتوانند صندلی های جلو را تنظیم کنند!
۲۰۱۶-haval-h9-suv-4

۲۰۱۶-haval-h9-suv-3

۲۰۱۶-haval-h9-suv-5

۲۰۱۶-haval-h9-suv-7

۲۰۱۶-haval-h9-suv-8
حتی ردیف سوم صندلی ها هم با کیفیت هستند. صندلی های میانی ۶۰:۴۰ به عقب و جلو خم میشوند و دسترسی مناسبی برای ورود به ردیف عقب فراهم میکنند و بعد از نشستن در این ردیف متوجه میشوید که فضا حتی برای سفری کوتاه برای بزرگسالان نیز مناسب است. هر صندلی دریچه کولر و پشت سری قابل تنظیم دارد و از دید مناسبی به بیرون از ماشین برخوردار است. و مانند آئودی Q7، میتوانید این صندلی ها را با یک دکمه الکتریکی تا کنید تا تخت زمین شود، که قابلیت پر استفاده ایست. اما موردی عجیب در مورد عقب کابین، درب پشتی خودرو است که از سمت چپ باز میشود و راست محور است – قابلیتی بی استفاده با توجه به این نکته که زاپاس خودرو زیر آن سوار شده است. در داخل در جعبه ابزار و مثلث خطر قرار دارد.
مانند H8، ظرفیت بار خودرو در حالتی که دو ردیف صندلی های عقب روی زمین بخوابند مقدار قابل تحسین ۱۴۵۷ لیتر را به نمایش میگذارد. یک خروجی ۲۲۰ ولت برق نیز در عقب تعبیه شده است اما اگر درپوش آن را بردارید، جایی برای گذاشتنش نخواهید یافت!
از کابین که بگذریم، رانندگی با H9 چگونه است؟ در واقع بهتر از H8. بزرگترین مساله در H8 فرمان دادن خودرو بود که بسیار سنگین و آهسته است، یک ترکیب بد. فرمان گیری H9 سبک تر است و قابلیت مانور بیشتری دارد. کنترل خودرو مانند هر خودروی شاسی جدای دیگر است و دست کم از لندروور Discovery ندارد. سیستم تعلیق جلوی خودرو دو جناقی و در عقب چندمیله ای است. جذب ضربه آن به خوبی عمل میکند (بخصوص در سرعت های بالا) اما در سرعت های پایین کمی ضربه را میتوان احساس کرد.
h9-interior_02

۲۰۱۶-haval-h9-suv-210

۲۰۱۶-haval-h9-suv-12

۲۰۱۶-haval-h9-suv-13

۲۰۱۶-haval-h9-suv-16
احتمالا بزرگترین نکته غافلگیرکننده در Haval H9 بنزینی بودن موتور آن است. در میان رقبای آفرود اغلب دیزلی ( نه مدل های شهری تر مثل Kluger، Pathfinder یا CX-9) این بمثابه فرصتی از دست رفته است.
موتور دو لیتری H9 بسیار شبیه مدل H8 است، و با توجه به اندازه کوچک آن در H8، اندازه آن در H9 ریز و نخودی به نظر میرسد! که البته واحد توربوشارژ آن ۱۶۰kW قدرت در دور موتور ۵۵۰۰ فراهم میکند و ۳۲۴ نیوتن متر گشتاور بین ۲۰۰۰ و ۴۰۰۰ دور در اختیار میگذارد. این اعداد بر روی کاغذ خوب به نظر میرسند؛ گرچه شاید به قدرت یا گشاتور موتور های دیگر رقبا نباشند اما مقدار قابل توجهی دارند. در واقعیت اما، قدرت آن همیشه کم است. با وزن خالص ۲۲۵۰ کیلوگرم که حدود ۱۰۰ کیلوگرم از برادر بزرگترش بیشتر است و نسبت قدرت به وزن ۷۵kW، خودروی شما شبیه به پسرکی خپل و کند میشود. همینطور باید اشاره کرد که وزن حداکثر خودرو ۲۸۵۰ کیلوگرم است، بدین معنی که وزن اضافی مجاز در ماشین تنها ۶۰۰ کیلوگرم است؛ یعنی ۷ سرنشین با وزن ۸۰ کیلوگرم و۴۰ کیلوگرم بار که آمار ضعیفی محسوب میشود، هرچند که مجاز به متصل کردن تریلر به پشت ماشین تا سقف ۲۵۰۰ کیلوگرم هستید، اما مجبورید به آهستگی حرکت کنید. البته موتور نسبتا تقویت شده است، اما پیشرفت آن چشمگیر نیست.
این نیاز به کارکشیدن از موتور، مصرف سوخت را تا مقداری حتی بیشتر از مقدار ادعا شده توسط کمپانی یا ۱۲.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر بالا میبرد، که آماری ضعیفتر از رقبای با موتور پرحجم تر، اما روان تر است. شاید موتور شش سیلندر گازوئیلی که Haval مشغول کار بر آن است این رویه را تغییر دهد!
۲۰۱۶-haval-h9-suv-91

۲۰۱۶-haval-h9-suv-110

۲۰۱۶-haval-h9-suv-9

۲۰۱۶-haval-h9-suv-31

۲۰۱۶-haval-h9-suv-21
همانند H8، گشتاور موتور توسط یک انتقال دهنده شش سرعته به چرخ های عقب فرستاده میشود، که قابلیت تنظیم روی حالت Sport را دارد. اما H9 یک جعبه انتقال Borg Warner برای استفاده آفرود دارد که با یک گردونه میتواند بین حالت های ۴H، ۴L ، اتوماتیک و ECO تغییر کند. اما در استفاده واقعی آفرود میتواند از سیستم کنترل تمام سطوح استفاده کنید. حالت اتوماتیک آن به سادگی از سنسور ها استفاده میکند تا با سطح هماهنگ شود، درحالی که حالت های شن، گل و لای و برف توزیع گشتاور و اندازه گیری های ESC خاصی را برقرار میکنند.

در کل، H9 توانایی های مناسبی در رانندگی آفرود از خودش نمایش داد؛ سربالایی، سرپایینی، مسیر سنگلاخی، عبور از چوب، شن، گل و انواع سطوع بدون ذره ای تعلل ممکن بود. البته، بخشی از این موفقیت به تایرهای فوق العاده Cooper روی ماشین نیز مربوط میشود! H9 همچنین کنترل سرپایینی تپه را داراست، اما تنظیم سرعت ندارد و سریع تر از حد مورد نظر ما حرکت میکند. کمپانی ادعا میکند که زاویه سر خوردن ماشین به پایین برای سربالایی ۲۸ و سرپایینی ۲۳ درجه است. همچنین فاصله خودرو از زمین ۲۰۶ میلی متر ادعا شده است.
۲۰۱۶-haval-h9-suv-39

۲۰۱۶-haval-h9-suv-40

۲۰۱۶-haval-h9-suv-10

۲۰۱۶-haval-h9-suv-310

۲۰۱۶-haval-h9-suv-41
میتوان H9 را خودرویی پرقابلیت نامید. این خودرو به قدرت Everest یا Fortuner نیست، و شبکه سرویس دهی آن ها را ندارد؛ و موتورش برخلاف موتور های گازوئیلی این دو بنزینی است. اما پرقابلیت عبارت مناسبی برای H9 است، که از دید ما بهترین مدل از سه مدل سری Haval محسوب میشود. کابین بسیار جادار است، طراحی آن فوق العاده، و مهندسی زیر کاپوت هوشمندانه است. اما در نهایت قدرت کافی را در اختیار نمیگذارد، تشنه سوخت است و برخی ویژگی ها (ازجمله در ایمنی) در آن کافی نیستند، نه در حدی که بتوان آن را یک خودروی SUV کامل دانست. و با سطح شدید رقابت کنونی، آیا حاضرید ۵۰هزار دلار برای این خودروی بی نام و نشان بپردازید؟ ما به این سوال پاسخ خیر میدهیم، اما داستان مانند H8، یک چیز است: Haval برند قابلیست، و H9 نشان میدهد که این خودروی چینی، موردی نیست که به راحتی از آن روی برگردانید.

۲۰۱۶-haval-h9-suv-22 ۲۰۱۶-haval-h9-suv-23 ۲۰۱۶-haval-h9-suv-24 ۲۰۱۶-haval-h9-suv-25 ۲۰۱۶-haval-h9-suv-19 ۲۰۱۶-haval-h9-suv-61

Mobna-Telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 11 =

دنبال کنید @ اینستاگرام