غواص کانادایی یک بمب اتمی پیدا کرد

دولت ایالات متحده بلافاصله تلاش‌های گسترده‌ای را برای پیدا کردن این هواپیما انجام داد. نیروی دریایی سلطنتی کانادا خدمه را نجات داد اما این هواپیما تا پیش از سال ۱۹۵۳ و زمانی که نیروی هوایی ایالات متحده در جست‌وجوی یک معدن‌یاب گمشده اهل تگزاس بود پیدا نشد.

موبنا – یک غواص کانادایی در خارج از ساحل غربی کانادا که به دنبال خیار دریایی می‌گشت از آنچه که امیدوار بود بیابد چیزی به مراتب بزرگ‌تر پیدا کرد؛ یک بمب هسته‌ای احتمالی!

به نقل از سی بی سی نیوز، شون اسمیریچینسکی در حالی که مشغول غواصی در خارج از جزیره پیت در نزدیکی هایداگوایی بود احتمالا به طور اتفاقی به وسیله‌ای برخورد کرد که توسط بمب‌افکن B-36B که در خلال یک ماموریت آموزشی در سال ۱۹۵۰ به دلیل نقص فنی موتورهایش دچار سانحه شد به آب انداخته شده بود.

اسمیریچینسکی به روزنامه ونکوور سان گفت: من این چیز بزرگ را در زیر آب پیدا کردم، خیلی بزرگ! هرگز قبلا چیزی مثل این را ندیده بودم. از آب بیرون آمدم و به دوستانم در قایق گفتم هی من یک بشقاب پرنده پیدا کرد. خیلی عجیب بود و بعد تصویری از آن را نقاشی کردم چون که دوربین نداشتم.

اندکی بعد درباره آن چیزی که پیدا کرده بود با بعضی از ماهیگیران صحبت کرد و آن‌ها حدس زدند که این شی ممکن است بمب هسته‌ای مارک ۴ (مرد چاق) باشد که خدمه قبل از قرار دادن هواپیما به روی خلبان خودکار و قبل از پرتاب کردن خود به بیرون از هواپیما از دست آن خلاص شدند. (یک بمب ۵ تنی ۱۰ فوتی به شکل بالون از ماموریت سال ۱۹۵۰ که با سرب و تی ان تی پر شده بود نه پلوتونیوم).

اسمیریچنسیکی گفت بعد از آن او حادثه ۱۹۵۰ را در گوگل جست‌وجو کرد و تصویری از این بمب را در صفحاتی پیدا کرد. یکی از این تصاویر دقیقا شبیه آن چیزی است که او پیدا کرده بود.

وی به سی بی سی گفت: چیزی که پیدا کرده بزرگ‌تر از یک تخت خواب بزرگ بود که جلوی آن کاملا مسطح و پشت آن گرد بود و یک سوراخ در وسط آن قرار داشت درست مثل نان خمیری.

این غواص بعد از آن به سازمان دفاع ملی ایمیلی فرستاد و آن‌ها پاسخ دادند که یافته او برای آن‌ها جالب توجه است. روزنامه گیزمودو گزارش داد که نیروی دریایی کانادا در حال ارسال کشتی‌هایی برای پیگیری یافته اسمیریچنسیکی است.

موزه هوانوردی سلطنتی غرب کانادا که نمونه کپی از این بمب را در خود جای داده می‌نویسد که این حادثه در سال ۱۹۵۰ پس از یخ زدن بال‌های B-36B که در حال پرواز آموزشی از آلاسکا به تگزاس بود رخ داد. با بدتر شدن اوضاع نیمی از موتورهای این هواپیما آتش گرفت. خدمه مجبور به ترک هواپیما شدند از این رو آن‌ها از ترس این که خود تی ان تی این بمب حتی بدون وجود مواد هسته‌ای به اندازه کافی خطرناک است، این بمب را در جایی در داخل آب انداختند.

دولت ایالات متحده بلافاصله تلاش‌های گسترده‌ای را برای پیدا کردن این هواپیما انجام داد. نیروی دریایی سلطنتی کانادا خدمه را نجات داد اما این هواپیما تا پیش از سال ۱۹۵۳ و زمانی که نیروی هوایی ایالات متحده در جست‌وجوی یک معدن‌یاب گمشده اهل تگزاس بود پیدا نشد.

زمانی که آن‌ها بر فراز برتییش کلمبیای شمالی پرواز می‌کردند به طور اتفاقی با لاشه بمب افکن گمشده در کوه‌های پوشیده از برف برخورد کردند – صدها کیلومتر آن طرف از جهتی که فرض می‌شد سقوط کرده است.

 منبع: ایسنا

Mobna-Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − دو =

دنبال کنید @ اینستاگرام