روحانی: مشارکت زنان در مسئولیت‌های مدیریتی ضرورت است

رئیس‌ جمهوری با تبریک و آرزوی توفیق برای خانم زهرا احمدی‌پور به عنوان رئیس جدید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، زمینه‌سازی برای مشارکت مؤثر زنان در مسؤولیت‌های مدیریتی را یک ضرورت دانست.

موبنا – دکتر حسن روحانی در جلسه روز یکشنبه هیأت دولت، انتصاب احمدی‌پور به عنوان رئیس جدید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را گامی در جهت تحقق سیاست‌های دولت در خصوص اعطای فرصت بیشتر به بانوان برای حضور در عرصه‌های مدیریتی کشور بر شمرد.

رئیس جمهوری با تأکید بر اهمیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان سازمانی با مسؤولیت‌های متنوع، اظهار امیدواری کرد؛ با همکاری همه دستگاه‌های اجرایی، شاهد استمرار توفیقات دوره مدیریت سلطانی‌فر باشیم.

وی، بازگرداندن چهار مجموعه از اشیای با ارزش میراث فرهنگی به داخل کشور، ثبت پنج مورد از آثار فرهنگی کشور در یونسکو، توسعه هتل‌سازی و گردشگری و واگذاری اماکن مرتبط با این حوزه به بخش خصوصی را از جمله دستاوردهای ارزشمند این سازمان در سال‌های اخیر عنوان کرد.

روحانی با تأکید بر اولویت اشتغال برای کشور، توسعه گردشگری، احیای روستاها با استفاده از جاذبه‌های گردشگری و تقویت صنایع دستی را از فرصت‌های مهم برای تقویت اشتغال در کشور دانست و ریاست جدید این سازمان را به بهره‌گیری مناسب از این فرصت‌ها توصیه کرد.

در ادامه جلسه، گزارش معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و بنیاد ملی نخبگان درخصوص «وضع حضور آحاد اجتماعات نخبگان در کشور» مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین بنیاد ملی نخبگان، گزارشی از چگونگی اجرای طرح همکاری با متخصصان و دانشمندان ایرانی غیرمقیم، به هیأت وزیران ارایه کرد.

مخاطبان این طرح شامل دانش آموختگان دوره دکتری و اساتید از یکی از ۴۰۰ دانشگاه برتر جهان و متخصصان و کارآفرینان فعال در یکی از مؤسسات شاخص علمی و فناوری یا شرکت‌های دانش‌بنیان خارجی هستند.

هدف اصلی این طرح، ایجاد ساز وکاری برای بهره‌مندی از دانش و تجارب ارزشمند دانشمندان و متخصصان ایرانی غیرمقیم در قالب برنامه‌هایی همچون پسا دکترا، فرصت مطالعاتی، اساتید مدعو و معین، فعالیت‌های فناورانه و برگزاری سخنرانی و کارگاه تخصصی با تأکید بر مدل چرخش مغزها تعریف شده است.

به موجب اجرای این طرح، تاکنون ۳۴۵ متخصص در طول ۱۸ ماه گذشته به کشور بازگشته و آغاز به کار کرده‌اند که ۱۲۰ نفر آنها در سه ماه گذشته بازگشته‌اند.

بر این اساس، ۳۰۳ نفر از تسهیلات پسا دکترا و نظام وظیفه، ۱۳ استاد مدعو و ۱۵ نفر از فرصت مطالعاتی استفاده کرده‌اند و ۱۴ طرح فناورانه ارایه شده است که در این میان، ۴۱ نفر از ۱۰ دانشگاه برتر، ۱۳۹ نفر از ۱۰۰ دانشگاه برتر، ۱۱۵ نفر از ۲۰۰ دانشگاه برتر و ۵۰ نفر از ۴۰۰ دانشگاه برتر جهان بوده‌اند.

در ادامه، وزارت امور اقتصادی و دارایی گزارشی از بدهی سود سهام شرکت‌های دولتی را که توسط خزانه داری کل کشور به تفکیک وزارتخانه‌های ذیربط و شرکت‌های مربوط تنظیم شده، به استحضار اعضای دولت رساند.

همچنین در ادامه جلسه، دولت به وزارت جهاد کشاورزی اجازه داد نسبت به انجام مذاکره، پیش امضا (پاراف) و امضای موقت موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت مغولستان درخصوص همکاری در زمینه قرنطینه دام و خدمات دامپزشکی اقدام کند.

هیأت وزیران همچنین با تصویب موافقتنامه همکاری در زمینه بهداشت و قرنطینه گیاهی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری خلق چین موافقت کرد.

صدور مجوز انجام مذاکره، پیش امضا (پاراف) و امضای موقت موافقتنامه کشتیرانی تجاری دریایی در دریای خزر بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت های فدراسیون روسیه، جمهوری آذربایجان، جمهوری قزاقستان و ترکمنستان از دیگر مصوبات این جلسه هیأت دولت بود.

هیأت دولت همچنین با پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی برای استرداد لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در صندوق همبستگی اسلامی برای توسعه وابسته به بانک توسعه اسلامی موافقت کرد.

 منبع: ایرنا

Mobna-Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − یک =

دنبال کنید @ اینستاگرام