افزایش کالاهای تجارت ترجیحی با ترکیه به ۲۰۰ قلم

به گفته وزیر اقتصاد ترکیه، محصولاتی که در لیست تجارت ترجیحی باشند مشمول عوارض گمرکی ویژه (safe guard) نمی‌شود.

موبنا – محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران و نهاد زیپکچی، وزیر اقتصاد ترکیه در نشست مشترکی راه‌های توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور را بررسی کردند.

نعمت‌زاده در این نشست گفت: از ابتدای سال ۲۰۱۵ میلادی تجارت ترجیحی بین ۲ کشور اجرا شد که این امر صادرات دو کشور را افزایش داده است.

وی با بیان این‌که بر اساس آخرین مذاکرات قرار شد ۱۵ قلم کالا به لیست صادراتی تجارت ترجیحی طرفین اضافه شود، افزود: تا آخر سال ۲۰۱۶ میلادی نیز مذاکرات درباره ۷۵ قلم کالای جدید برای توسعه صادرات بین دو کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد که مجموع این کالاها را به ۲۰۰ قلم خواهد رساند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از توافق دو طرف برای حذف برخی عوارض گمرکی خبر داد و گفت: در این نشست مقرر شد تا دو کشور اقلامی که برای دو کشور مفید و مهم هست مانند اقلام پتروشیمی را مورد توجه قرار دهند.

وی به گفت‌و‌گوهای سازنده با طرف ترک برای حل مشکلات موجود در پایانه‌های گمرکی و کاهش زمان انتقال بار به دو کشور اشاره کرد و افزود: وزیر اقتصاد ترکیه نیز برای بررسی این مشکلات و رفع موانع در این بخش قول مساعد داد.

وزیر اقتصاد ترکیه نیز در این نشست از علاقه‌مندی کشورش برای افزایش اقلام تجارت ترجیحی به ۲۰۰ قلم خبر داد و گفت: محصولاتی که در لیست تجارت ترجیحی باشند مشمول عوارض گمرکی ویژه (safe guard) نمی‌شود.

نهاد زیبکچی با بیان این‌که براساس توافق روسای جمهور دو کشور حجم مبادلات تجاری دو طرف باید تا ۳۰ میلیارد دلار در سال افزایش یابد، افزود: گرچه حجم تجارت در دنیا کاهش پیدا کرده است اما باید با افزایش تعداد اقلام کالاهای تجارت ترجیحی برای تحقق این میزان مبادلات تجاری تلاش کنیم.

وی به بازگشایی دفاتر تجاری ترکیه در کشورهای مختلف اشاره کرد و ادامه داد: نخستین دفتر تجاری ترکیه در آیندهای نزدیک در تهران افتتاح خواهد شد.

وزیر اقتصاد ترکیه از تلاش برای گسترش همکاری‌های بانکی دو طرف نیز خبر داد و افزود: تفاهم‌نامه‌هایی قبلا بین دو کشور امضا شده است و باید برای اجرایی شدن آنها و تقویت روابط بانک های دو کشور برنامه‌ریزی شود.

نهاد زیپکچی ترکیه به‌طور ویژه از میزبانی مقامات جمهوری اسلامی ایران قدردانی کرد.

 منبع: ایسنا

Mobna-Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + چهارده =

دنبال کنید @ اینستاگرام