وزیر خارجه انگلیس: سرکرده داعش دارد از طریق رسانه های اینترنتی دیگران را به شرکت در خشونت تشویق می کند

بوریس جانسون' وزیر امور خارجه انگلیس روز پنجشنبه در سخنانی در مجلس عوام، با بیان اینکه تاکنون ۱۳۰ انگلیسی عضو گروه داعش کشته‌شده‌اند، گفت 'ابوبکر البغدادی' سرکرده این گروه تروریستی 'صحنه را خالی' کرده و در موصل نیست.

موبنا – بوریس جانسون در نشستی با نمایندگان مجلس عوام در سخنانی غیرمعمول به نقل از منابع اطلاعاتی،گفت: این منابع باور دارند که ‘ البغدادی’ صحنه را خالی’ کرده است.

جانسون با اشاره به پیام صوتی جدید بغدادی که روز پنجشنبه منتشر و در آن خواستار مقابله اعضای داعش با نیروهای عراقی در جریان آزادسازی شهر موصل شده بود، گفت:’ این سخنان ظالمانه و مضحک است چرا که براساس شواهد اطلاعاتی، او خودش صحنه را خالی کرده و حالا با استفاده از رسانه‌های اینترنتی دارد دیگران را به شرکت در خشونت تشویق می‌کند.’

وی اضافه کرد: نبرد جاری برای آزادسازی شهر موصل در حال حاضر مواجه با تلاش گروه داعش برای اجرای سیاست’زمین سوخته ‘ است که این مساله برای ائتلاف، یک چالش بسیار بزرگ شمرده می‌شود.

جانسون در همین حال گفت: شکست نظامی گروه داعش به مقابله با ایدئولوژی این گروه تروریستی کمک خواهد کرد.

وزیر امور خارجه انگلیس تأکید کرد گروه داعش در حال ضعیف شدن و فروپاشی است و تنها مسئله زمان باقی ‌مانده است.

جانسون گفت: «گروه داعش از طریق نبردهایی که در عراق و سوریه در جریان است ریشه‌کن می‌شود و نبرد موصل به رهبری نیروهای عراقی پیشرفت خوبی داشته است.»

وزیر خارجه انگلیس با اشاره به جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی گفت: اما لازم است که از مسایل متعاقب آن جنگ برای مسایل بعد از تصرف شهر موصل مورد بهره داری قرار گیرد.

جانسون عنوان کرد که نابودی داعش در گرو آزادسازی شهر الرقه در سوریه به‌عنوان پایگاه اصلی این گروه تروریستی است.

وزیر امور خارجه انگلیس در همین حال از روسیه خواست عملیات نظامی را علیه غیرنظامیان در استان حلب سوریه متوقف و دولت سوریه را به بازگشت به میز مذاکرات ترغیب کند.

جانسون مدعی شد که حمله هوایی روسیه به شرق حلب که این کشور را در مظان جنایت جنگی قرار داده است ارتباط اندکی با شکست تروریسم دارد.

وی همچنین گفت : «نزدیک به ۸۵۰ انگلیسی از آغاز بحران در سوریه در سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون برای پیوستن به گروه داعش و سایر گروه های تروریستی به این کشور رفته‌اند و نیمی از این افراد به انگلیس بازگشته‌اند.»

جانسون بیان داشت شمار انگلیسی‌هایی که به داعش و دیگر گروه‌های تروریستی می‌پیوندند، کاهش شدیدی یافته و تبلیغات داعش برای جذب این افراد از سال گذشته میلادی تاکنون ۷۰ درصد کاهش‌یافته است.

وی اظهار داشت جنگنده‌های انگلیسی تاکنون ۱۱۰۵ بار به مواضع داعش در کشورهای عراق و سوریه حمله کرده‌اند و از این تعداد ۱۰۳۸ بار در عراق بوده است.

 منبع: ایرنا

Mobna-Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 16 =

دنبال کنید @ اینستاگرام