امیر‌عبداللهیان: نه اسلحه‌ای به یمن داده‌ایم و نه آنها به اسلحه ما نیاز دارند

یمن متعلق به همه یمنی‌هاست و راه حل در یمن توافق سیاسی همه یمنی‌ها و پایان تجاوز و محاصره ظالمانه عربستان سعودی است.

موبنا – مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه موصل متعلق به عراق است و باید تمامیت ارضی این کشور حفظ شود، گفت: هرگونه مشارکت در عملیات موصل باید با موافقت کامل دولت عراق باشد.

حسین امیر عبداللهیان در گفت‌وگو با برنامه «من طهران» شبکه خبری العالم، با اشاره به تلاش‌های رسانه‌های محور عربستان برای تخریب چهره نیروهای مردمی عراق، به ویژه در موضوع مشارکت در عملیات موصل، گفت: نیروهای بسیج مردمی عراق (حشد الشعبی) ترکیبی از نیروهای شیعه، سنی و حتی مسیحی و نماینده طیف‌های مختلف جامعه عراق هستند.

حشدالشعبی افتخار عراق و خاورمیانه است

او با بیان اینکه این نیروها نقش مهمی در پیروزی‌های اخیر در برابر داعش داشته‌اند، آنان را افتخار عراق و خاورمیانه دانست و افزود: حامیان دیروز داعش امروز با مشاهده نقش نیروهای مردمی در نابودی داعش، تلاش می‌کنند با تضعیف این نیروها فرصتی برای تجدید قوا به داعش بدهند.

معاون سابق وزیر امور خارجه تأکید کرد: حمله به این نیروها که زیر نظر نیروهای مسلح عراق هستند، حمایت از داعش و تلاشی برای ممانعت از آزادی موصل است.

ترکیه وضعیت منطقه را پیچیده‌تر نکند

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل با اشاره به اینکه مقامات برخی کشورهای منطقه، مانند ترکیه، مخالفت با نیروهای مردمی و نقش‌آفرینی آن در آزادسازی موصل را دفاع از اهل سنت می‌دانند، گفت: دلیل این اظهارات این است که «دوستان ما برداشت دقیقی از وضع عراق ندارند.»

امیرعبداللهیان با تأکید بر اینکه موصل متعلق به عراق است و باید تمامیت ارضی این کشور حفظ شود، یادآور شد: هرگونه مشارکت در عملیات موصل باید با موافقت کامل دولت عراق باشد.

او با بیان اینکه نادیده گرفتن تمامیت ارضی عراق به نفع منطقه نیست و ترکیه با بلندپروازی‌هایش در منطقه شرایط را پیچیده‌تر می‌کند، هشدار داد که نباید اجازه دهیم طرح‌های اسرائیل برای تجریۀ منطقه از موصل کلید بخورد.

ائتلاف آمریکا در سوریه نامشروع است

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با العالم خاطرنشان کرد: ائتلاف آمریکا برای مبارزه با داعش به دلیل عدم هماهنگی با دولت سوریه، نامشروع است.

او تأکید کرد: در دو سال گذشته عملا هیچ اقدامی از سوی این ائتلاف برای نابودی داعش انجام نشده است. بلکه شاهد استفاده ابزاری آن از تروریسم برای گسترش حضور نظامی خود در منطقه هستیم.

هدف از ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه

مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل درباره برخی تلاش‌ها برای ایجاد منطقه امن در سوریه گفت: رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، در توضیح ایجاد منطقه امن در سوریه تأکید می‌کند که قصد دخالت در امور سوریه را ندارد، بلکه دنبال ایجاد منطقه‌ای برای پناه دادن آوارگان است، اما بهتر است به جای این کار شرایط در سوریه سامان یابد تا آوارگان به سرزمین خود بازگردند.

او تأکید کرد: هر تلاشی برای ایجاد منطقه امن یا پرواز ممنوع در سوریه در راستای تجزیه منطقه است.

اصرار کلینتون بر ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل خاطرنشان کرد: هیلاری کلینتون، در مناظره‌های انتخاباتی خود اعلام کرده است که در صورت رئیس جمهور شدن، موضوع نئوفلایزون یا منطقه پرواز ممنوع، در دستورکار آمریکا قرار خواهد گرفت. ما فکر می‌کنیم هرگونه اقدام برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع یا ایجاد منطقه امن، تلاشی است در جهت تجزیه منطقه، طولانی کردن درگیری و بحران در سوریه و منطقه است.

وی افزود: به جای پرداختن به موضوعات فرعی که البته مهم هم هستند، باید به موضوعات اصلی یعنی حل سیاسی بحران سوریه و متوقف کردن حمایت از گروه‌های تروریستی پرداخت.

ایده‌های مثبت موگرینی درباره بحران سوریه

امیرعبداللهیان همچنین گفت: چند ماه پیش در بروکسل به مدت سه ساعت گفت‌وگو کردم و بخش عمده‌ای از گفت‌وگوی ما درباره پرونده سوریه بود. خانم موگرینی به عنوان مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ایده‌هایی مثبت برای دو موضوع مهم داشت؛ نخست، مسئله جلوگیری از مهاجرتِ بیشترِ آوارگان و دوم مسئله اهدای کمک‌های انسان دوستانه و در عین حال علاقه‌مند بود که در خصوص ارائه راه حل سیاسی برای بحران سوریه، گام‌هایی بردارد. من به او گفتم هر کسی که بخواهد در بحران سوریه به عنوان میانجی وارد شود و به حل بحران سوریه کمک کند، باید در نظر داشته باشد که چه واقعیت‌هایی در سوریه جریان دارد.

راه‌حل آمریکا در سوریه، فشار امنیتی و نظامی است

وی افزود: یک اراده از اراده‌های کنشگرانِ خارجی در خصوص سوریه، بر پایه راه حل سیاسی متمرکز است که تهران، مسکو، عراق، لبنان تا شمال آفریقا نظیر مصر و الجزایر را شامل می‌شود. این کشورها از راه حل سیاسی به معنای واقعیِ آن حمایت می‌کنند. اما برخی کنشگران سیاسی وجود دارند که راه حل سیاسی را در سایه فشار امنیتی و نظامی به دولت بشاراسد می‌دانند، به همین دلیل، آمریکایی‌ها نه اینکه نتوانستند جبهه النصره را از سایر گروه‌های مسلح جدا کنند؛ بلکه آمریکایی‌ها نخواستند جبهه‌النصره را از دیگر گروه‌های مسلح جدا کنند.

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل در ادامه گفت: من دو روز پیش با قائم مقام وزیر خارجه سوییس در تهران ملاقات کردم، یکی از بحث‌های ما درباره سوریه بود، من همین مسئله را با او در میان گذاشتم به این اعتبار که دولت سوییس حافظ منافع آمریکا در ایران است. به ایشان توضیح دادم که آمریکایی‌ها چه رفتاری در داخل سوریه دارند. یک نمونه از رفتار آمریکایی‌ها مسلح کردن گروهی به نام معارض معتدل است، معارضی که اگر مسلح شود دیگر معتدل خوانده نمی‌شود.

حمایت آمریکا از گروه تروریستی جبهه النصره

وی تصریح کرد: نمونه دیگر رفتارشان آن است که در تحولات اخیر حلب می‌گویند بخشی که در اختیار عناصر مسلح است، آتش بس برقرار شود و بخشی که در اختیار حکومت است، حکومت اداره کند. بخشی که در اختیار گروه‌های تروریست است، یعنی در اختیار جبهه النصره است که در فهرست گروه‌های تروریستی سازمان ملل قرار دارد، آنها می‌گویند این بخش را خود گروه‌های مسلح اداره کنند. مگر می‌شود از راه حل سیاسی صحبت کرد، بعد به تروریست‌ها و جبهه النصره متحدِ تل‌آویو اجازه داد که بخش غربی حلب را مانند یک فرماندار اداره کند.

نبود اراده جدی برای حل بحران سوریه

مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل خاطرنشان کرد: این تعارضات و این نبود اراده جدی برای حل سیاسی، بحران سوریه را پیچیده کرده و آن را با بن‌بستِ راه حل سیاسی مواجه کرده است.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: فکر می‌کنم تا زمانی که نیات کنشگران اصلی، بر راه حل سیاسی به طور واقعی استوار نشود، نمی‌توان به حل سیاسی بحران سوریه خوش‌بین بود؛ اما امیدوار هستیم که مجموعه شرایط منطقه و سوریه، آمریکا و برخی متحدانش را به سمت واقع‌نگری سوق دهد.

حمایت‌های پیدا و پنهان آمریکا از داعش و النصره

وی افزود: هنوز ما در سوریه، از آمریکا رفتار سازنده و تغییر رفتار عملی ندیده‌ایم، هنوز ما اعتراف واقعی از آمریکا مبنی بر اینکه مردم سوریه باید سرنوشت خود را تعیین کنند نمی‌بینیم. هنوز ما رفتاری که نشاندهنده حتی کاهش حمایت‌های پیدا و پنهان آمریکا از داعش و جبهه النصره در داخل سوریه باشد، نمی‌بینیم. آمریکا می‌خواهد همزمان با همه کارت‌ها بازی کند، با مذاکرات لوزان، با پرونده انسان‌دوستانه و با تک‌تک گروه‌های مسلح و گروه تروریستی و معارضانی که وجود دارند، تا بتواند در زمان مناسب میوه این شرایط را به نفع خود بچیند.

آمریکا مانع اصلی حل سیاسی بحران سوریه

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل در ادامه گفت: من نمی‌خواهم بگویم که آمریکایی‌ها بازیگر اصلی هستند، بلکه می‌خواهم بگویم که آمریکایی‌ها مانعی جدی، در برابر حل سیاسی بحران سوریه هستند و به همین خاطر است که آمریکایی‌ها متناسب با منافع خود، سیاست‌هایشان را تنظیم می‌کنند.

وی بینندگان شبکه العالم را به خواندنِ کتاب خاطرات هیلاری کلینتون فراخواند و افزود: در این کتاب که کلینتون بلافاصله پس از جدایی از وزارت خارجه نوشت، به بخش‌های کوچکی از واقعیت‌های تلخِ سیاست‌های آمریکا در منطقه ما اشاره کرده است که از میان آنها می‌توان به این مورد اشاره کرد که قطر، ترکیه و عربستان به صورت انبوه و فله‌ای، سلاح وارد سوریه کردند و آن را در اختیار مخالفان بشار اسد و گروه‌های مسلح و گروه‌های تروریست قرار دادند. بعد وقتی می‌خواهد از آمریکا دفاع کند، می‌گوید: ما هم این کار را کردیم، اما ما سعی کردیم این کار را هدفمند انجام دهیم و به طور بی‌رویه سلاح در اختیار آنها قرار ندهیم.

پاسخ جالب مقام سازمان ملل به اتهام‌زنندگان به ایران

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل در پاسخ به این سوال که چرا کشورهای دیگر و به ویژه عربستان سعودی ایران را دائما متهم می‌کنند که برای انصارالله و دیگران سلاح صادر می‌کند؟ خاطرنشان کرد: زمانی با یکی از مقامات ارشد سازمان ملل که مدتی در یمن در دوره ریاست جمهوری علی عبدالله صالح به عنوان نماینده سازمان ملل در امور توسعه انسانی در این کشور فعالیت می‌کرد، صحبت می‌کردم که می‌گفت: من در خصوص اتهام‌های وارد شده به ایران، به طرف‌های مقابل در شورای امنیت سازمان ملل گفتم در یمن به ازای هر فرد چهار اسلحه وجود دارد و من در دو سالی که در صنعا زندگی می‌کردم، با این مسایل روبه‌رو بودم.

وی افزود: این مقام سازمان ملل گفت که یک روز خدمتکارِ من از طبقه دوم ویلا مرا صدا زد و گفت که صاحب پیشین این خانه هنگام ترک ویلا فراموش کرده دو قبضه آرپی‌جی و گلوله‌هایش را از انبار بالا با خود ببرد و سلاح و مهماتی که در این خانه جا مانده بود، دو قبضه و ۵۰ گلوله آر.پی.جی بود.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: یمن هم‌اکنون در صورت اراده، قادر به صادرات سلاح است؛ به دلیل رفتار نادرست و بازی‌های غلط مداخله‌گران خارجی، امروز بسیاری از قبایل و عشایر یمنی نه تنها سلاح بلکه موشک در اختیار دارند و بعضی از این موشک‌ها را حتی در مقاطعی که لازم باشد واقعا شلیک می‌کنند.

نه اسلحه‌ای به یمن داده‌ایم و نه آنها به اسلحه ما نیاز دارند

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران از مردم یمن حمایت و تجاوز گستاخانه عربستان سعودی را محکوم می‌کند، ما نه تنها از انصارالله و حوثی‌ها بلکه همه گروه‌های یمنی حمایت می‌کنیم و به آن ادامه می‌دهیم، اما نه اسلحه‌ای به آنها داده‌ایم و نه آنها نیازی به اسلحه ما دارند و نه برنامه‌ای برای ارسال سلاح به یمن داریم؛ چرا که راه حل را در یمن نظامی نمی‌دانیم. راه حل یمن را سیاسی می‌دانیم و از هر طرح و ابتکار سیاسی حمایت می‌کنیم.

عربستان چاره‌ای جز پایان دادن به جنگ یمن ندارد

وی افزود: ایران همه تلاش‌های خود را برای ارسال حداکثری کمک‌های انسان دوستانه به مردم مظلوم یمن ادامه خواهد داد و معتقدیم که یمن نه متعلق به عربستان و نه هیچ کشور دیگری نیست. یمن متعلق به همه یمنی‌هاست و راه حل در یمن توافق سیاسی همه یمنی‌ها و پایان تجاوز و محاصره ظالمانه عربستان سعودی است.

امیرعبداللهیان گفت: عربستان چاره‌ای جز پایان دادن به جنگ در یمن ندارد، چه بهتر که امروز این کار را انجام دهد و آبرومندانه‌تر از معرکه یمن خارج شود. زمان به نفع عربستان سعودی در یمن نبوده و نیست و ما از راهکار نظامی در یمن حمایت نکرده و نخواهیم کرد.

وی در ادامه در خصوص بحران سیاسی لبنان افزود: رهبران سیاسی لبنان از فهم، درایت و حکمت لازم برخوردار هستند علیرغم چالش‌ها و تفاوت دیدگاهی که در بین رهبران سیاسی وجود دارد اما آنها نسبت به امنیت و ثبات کشورشان توجه لازم را همواره داشته و دارند.

تصمیم لبنانی‌ها برای انتخاب میشل عون

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: صرف نظر از اینکه همواره رسانه‌های لبنان از نقش ایران و عربستان در لبنان و در تصمیم‌گیری‌های لبنان سخن می‌گویند باید بگویم که من این جمله را هیچ‌گاه یک جمله محترمانه برای لبنان نمی‌دانم چراکه لبنانی‌ها خودشان قادر هستند تصمیم بگیرند تصمیمی که امروز در لبنان در خصوص انتخاب میشل عون برای ریاست جمهوری دنبال می‌شود نتیجه مذاکرات، گفت‌وگوها، پافشاری‌های گروه‌های مختلف لبنانی و نقشی است که مسیحیان در جامعه لبنان ایفا می‌کنند.

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل تصریح کرد: ما همواره اعلام کرده‌ایم که مسیحیان لبنان باید درباره رئیس جمهوری به نتیجه برسند چون این حق و سهم مسیحیان این کشور است و جمهوری اسلامی ایران نه دخالت می‌کند و نه قائل به دخالت کشورهای دیگر در این موضوع است بلکه این خود لبنانی‌ها هستند که باید در این زمینه تصمیم بگیرند.

عربستان بحرین را گروگان گرفته است

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل در خصوص بحرین نیز خاطرنشان کرد: متاسفم که باید بگویم بحرین، همچنان، گروگان عربستان سعودی است و دولت بحرین، قادر نیست به طور مستقل برای منافع مردم و کشور خود، تصمیم گیری کند و تسلیم فشارهای سیاسی و امنیتی عربستان سعودی است.

وی گفت: مردم بحرین، مردمی فهیم هستند و حکومت آل خلیفه در بحرین، جزو اولین دولت‌های عرب حاشیه خلیج فارس بودند که اصلاحات سیاسی را شروع کردند اما متاسفانه امروز، جزو خشن‌ترین و عقب‌افتاده‌ترین کشورهای منطقه در حوزه رعایت حقوق بشر و اعطای حقوق سیاسی به اتباع کشورشان به شمار می‌رود. ادامه دستگیری‌ها، سرکوب‌ها، زندان کردن‌ها، لغو تابعیت‌ها؛ که پدیده جدیدی است… و عالم دینی به نام آیت‌الله شیخ عیسی قاسم (رهبر شیعیان بحرین) را که قبل از خاندان آل خلیفه در بحرین مستقر بوده است، تلاش می‌کنند لغو تابعیت کنند و رهبرِ معتدل‌ترین گروه سیاسی یعنی جمعیت الوفاق را زندانی کنند.

انحلال الوفاق پس از مذاکره نمایندگان آن با جان کری

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در سفر اخیری که به بحرین رفت، علاوه بر دیدار با مقامات حکومتی، با نمایندگان ارشد جمعیت الوفاق دیدار کرد و در حالی که وی قول‌هایی در این مذاکره داد، اما نتیجه و خروجی مذاکره این شد که جمعیت الوفاق را یک دادگاه در بحرین، منحل اعلام کرد و فشار بر آیت‌الله شیخ عیسی قاسم افزایش یافت.

وی افزود: برخی از معارضان بحرینی در گفت‌وگوهایشان می‌گویند اگر جان کری به بحرین نیامده بود و با الوفاق دیدار و از معارضان حمایت ظاهری نکرده بود، وضع ما بهتر بود؛ گو اینکه توافق پنهانی بین آمریکا، انگلیس و آل خلیفه انجام شد که خروجی آن در واقع فشار بیشتر بر مردم بود.

 منبع: ایلنا

Mobna-Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =

دنبال کنید @ اینستاگرام