ویکی لیکس: انتشار سخنان خصوصی هیلاری کلینتون درباره حسن روحانی و میانه روها در ایران

کلینتون برخلاف اوباما اعتبار چندانی بر اصالت داشتن "نیروهای میانه رو" در داخل حاکمیت ایران قایل نیست.

موبنا – با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نظرات دو نامزد اصلی انتخابات درباره موضوعات مختلف و مواضع گذشته آنها در کانون بحث و بررسی رسانه های آمریکا قرار گرفته است.

وب سایت خبری “بلومبرگ ” در آمریکا با انتشار بخشی از ای میل های افشا شده هیلاری کلینتون از سوی ویکی لیکس نوشت رویکرد هیلاری کلینتون با باراک اوباما درباره ایران تفاوت هایی داشته است از جمله اینکه به نوشته بلومبرگ هیلاری کلینتون دیدگاه “واقع گرایانه تری” نسبت به نیروهای موسوم به “میانه رو” در داخل حاکمیت ایران و نیز دولت حسن روحانی داشته است.

بلومبرگ به سخنرانی خصوصی کلینتون در این باره یک ماه پس از نخستین مکالمه تلفنی حسن روحانی و باراک اوباما در حاشیه نخستین حضور روحانی در نشست سالانه مجمع عمومی ملل متحد در نیویورک (در سال ۲۰۱۳) اشاره کرده است.

بر اساس ای میل های افشا شده از سوی ویکی لیکس ، یک ماه پس از مکالمه تلفنی روحانی و اوباما در نیویورک، کلینتون در تاریخ ۲۸ اکتبر ۲۰۱۳ در سخنانی خصوصی در جمع موسسه یهودی ” صندوق متحده شهری شیکاگو ” با انتقاد از رویکرد دولت اوباما نسبت به دولت حسن روحانی ؛ گفته که روی کار آمدن دولت حسن روحانی در داخل حاکمیت جمهوری اسلامی در نتیجه تشدید تحریم ها و تاثیرات مخرب آن بر اقتصاد ایران بوده است و این دولت کاملا تحت کنترل هسته اصلی قدرت در ایران است.

بنا به مدعای کلینتون در آن سخنرانی : او بر این اعتقاد است که روی کار آمدن روحانی با اجازه و صلاحدید دو نیروی اصلی قدرت در داخل حاکمیت ایران یعنی روحانیون ارشد و محافظه کار و نهاد سپاه پاسداران بوده است و دلیل آن نیز تاثیرات کاملا مخرب تحریم ها بر اقتصاد ایران بوده است.

کلینتون با هشدار به اوباما درباره پرهیز از آنچه که ” توهم درباره ایران ” خوانده، اعتبار و استقلال و اصالت نیروهای موسوم به میانه رو در داخل حاکمیت ایران را به چالش کشیده و گفته است : من فکر می کنم نباید درباره انگیزه های حکومت ایران متوهم شد آنچه آنها می خواهند رهایی از تحریم ها است.

بلومبرگ می نویسد رویکرد و نگاه کلینتون درباره دولت حسن روحانی با دیدگاه و نگرش دولت اوباما درباره ماهیت دولت میانه روی حسن روحانی در ایران تفاوت های اساسی دارد.

به نوشته این گزارش، دولت اوباما از زمان روی کار آمدن دولت روحانی در ایران تلاش کرد رویکردی متفاوت از آنچه که پیشتر درباره ایران داشت، به اجرا بگذارد؛ برای مثال وزارت خزانه داری آمریکا از ژوئن ۲۰۱۳ افزودن نام شرکت های متخلف از اجرای تحریم های ایران را به لیست سیاه متوقف کرد و یا در سال ۲۰۱۵ دولت اوباما با طرح کنگره این کشور مبنی بر نظارت بیشتر امنیتی روی شهروندان ایرانی که درخواست ویزای سفر به آمریکا دارند، مخالفت کرد. استدلال دولت اوباما در آن مقطع این بود که این طرح موقعیت دولت میانه رو را در ایران تضعیف می کند.

به نوشته بلومبرگ، اوباما در مصاحبه ای که در آوریل ۲۰۱۵ با رادیوی ملی آمریکا (NPR) انجام داد در این باره گفت؛ توافق هسته ای سبب تقویت موضع میانه روها و دولت حسن روحانی در برابر مخالفان تندرویشان در داخل ایران خواهد شد. به گفته اوباما حتی اگر دولت حسن روحانی همچنان آمریکا را دشمن بداند و معتقد بر اختلافات بنیادین و ارزشی با آمریکا باشد، باز هم رویکردهای عملگرایانه این دولت مقبول تر از تندروهاست.

اما به نوشته بلومبرگ بر خلاف این دیدگاه اوباما، کلینتون در سخنرانی خود در جمع یهودیان شیکاگو (در ۲۸ اکتبر ۲۰۱۳) با زیر سوال بردن رویکرد تعامل دولت روحانی نسبت به غرب و “فریبنده ” خواندن آن، گفته است : ” مذاکرات هسته ای آمریکا با ایران تنها به عنوان نشانه ای از ابراز حسن نیت واشنگتن به جامعه جهانی برای حل مساله هسته ای ایران اهمیت دارد نه به عنوان راهی برای اعمال نفوذ در مسایل سیاست داخلی ایران.”

به نوشته بلومبرگ ای میل های افشا شده مشاوران کلینتون نشان می دهد، کلینتون چگونه تلاش داشته تمرکز را روی حل نگرانی ها و دغدغه های اسراییل از برنامه های هسته ای ایران بگذارد.
  
 

 منبع: عصر ایران 

 
Mobna-Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 19 =

دنبال کنید @ اینستاگرام