حمایت مالی «کوکاکولا» و «پپسی» از ده‌ها سازمان بهداشت!

گزارش‌های جدید حاکی از آن است که 96 سازمان بهداشت که بر روی تغییرات رژیمی به منظور کاهش چاقی تحقیق انجام می‌دهند، توسط شرکت‌های «پپسی» و «کوکاکولا» تامین مالی می‌شوند.

موبنا – به گزارش سای‌تک، پژوهشی جدید نشان داده که اقدامات این شرکت‌ها بر نتایج تحقیقات و همچنین بهبود مراقبت‌های بهداشتی آمریکا تاثیر منفی داشته است.

صنعت نوشیدنی‌های گازدار تأثیر عمده‌ای بر سلامت مصرف‌کنندگان آن داشته و از حدود ۱۰۰ سازمان بهداشت مانند انجمن دیابت آمریکا برای نجات کودکان به عنوان بخشی از کمپین‌های مسؤولیت اجتماعی شرکت، حمایت مالی می‌کند.

دانشمندان حوزه بهداشت و سلامت، سازمان‌های بهداشت را تحت فشار قرار داده‌اند تا دیگر پولی از این فعالیت‌های لابی‌گرانه نپذیرند. پژوهش جدید نشان داده که تاثیر این اعمال به ظاهر خیریه می‌تواند شامل قدرت تحت فشار گذاشتن این سازمان‌ها در زمانی که پای کاهش مصرف قند ناسالم به میان بیاید، باشد.

از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵، شرکت‌های «کوکاکولا» و «پپسی» در سازمان‌های بهداشت زیادی سرمایه‌گذاری کرده‌اند و محققان در سپتامبر امسال دریافتند که لابی‌کننده‌های قند همچنین در دهه ۱۹۶۰ در تحقیقات بر روی نقش قند بر بیماری‌های قلبی سرمایه‌گذاری کرده بودند. به گفته محققان، این شرایط مشابه زمانی است که یک شرکت تولید تنباکو، خطرات مصرف سیگار را به حداقل رسانده بود.

به گفته آن‌ها، مکانیزم این شرکت‌ها به این شکل است که ابتدا فعالیت‌های علمی بی‌طرف رد شده و سپس جایگزین‌های سالم برای جبران زندگی به شدت ناسالم ارائه می‌شود.

در دو سال اخیر، انجمن نوشیدنی‌های آمریکا میلیون‌ها دلار در مبارزه با قوانین اعمال مالیات و برچسب بر روی نوشیدنی‌های شیرین خرج کرده است. تنها در سال ۲۰۱۵، شرکت کوکا کولا با اتهام سرمایه‌گذاری در پژوهشی گمراه‌کننده روبرو شد که نشان می‌داد ورزش بیش از رژیم‌های غذایی در کاهش وزن موثر است. این تحقیق با بودجه کوکاکولا در حال انجام بود.

طبق گزارش‌ها، کاهش مصرف نوشیدنی‌های گازدار بطور چشمگیری باعث کاهش نرخ چاقی در آمریکا می‌شود.

این پژوهش در مجله Preventive Medicine منتشر شده است.

 منبع: ایسنا 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

دنبال کنید @ اینستاگرام