بزرگترین سرمایه ایران در خانه شما

مسوولان ارشد کشور مهم‌ترین سرمایه ایران را آب دانسته و بر این باورند که درشرایط فعلی ایران، هیچ چیزی گران بها تر از آب وجود ندارد، با این وجود هدر روی آب در این کشور بی آب، به وفور به چشم می‌خورد.

موبنا – اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور ضمن ابراز نگرانی از شرایط فعلی وضعیت آبی ایران از تمامی مردم درخواست تدبیر در نحوه مصرف کرده است که این موضوع می تواند هشدار جدی برای ایران تلقی شود، چراکه این میزان تذکر و هشدار آن هم از سوی مقامات ارشد کشوری موضوعی نیست که بتوان ساده از کنار آن گذر کرد.

خشکسالی ۱۵ساله ایران حتی فکر مسوولان را به واردات آب نیز مشغول کرده و باید پذیرفت که اگر روزی ایران ناچار به واردات آب شود بیش از نیمی از استقلال خود را از دست داده است اما چه کنیم که این مایه گران بها از دستان این سرزمین خارج نشود؟

تحلیل های گوناگونی برای نجات و رهایی ایران از بحران آب مطرح می شود عده ای سیاست های نادرست مدیریتی و عده ای دیگر ازدیاد مصرف در بخش کشاورزی را دلیلی بر تسریع روند خشکسالی می دانند گرچه این دو موضوع را نمی توان نادیده گرفت اما با یک حساب سرانگشتی عدد میلیاردی از هزینه‌های تامین آب شرب به دست می‌آید.

در این بین چالش اقتصاد آب بیش از پیش رخ نمایی می کند و بسیاری از دست اندرکاران حوزه آبی بر این باورند که اگر قیمت های آب واقعی شود تا حد زیادی می توان موضوع بحران آب در ایران را ساماندهی کرد، برای این موضوع نیز سناریوهای متفاوتی لحاظ شده اما تدبیر دولت امید بر مسائل اجتماعی استوار شده و صلاح کشور را بر ثبات قیمت آب دانسته است.

با توجه به اینکه تغییر و یا ثبات قیمت آب تا حد زیادی جز مسائل امنیتی کشور است نمی توان این تدبیر دولت را بی اساس دانست اما با وجود تمام این تفاسیر آنچه مبرهن و آشکار است با ارزش بودن منابع آبی در ایران و یافت شدن این منبع گران بها در خانه هر ایرانی است و باید به این نکته توجه کرد که این کالای با ارزش هر روز به دوران ازل نزدیک تر می شود و لازم است که هر فرد صرفه جویی را جز وظایف واجب خود بداند.

 منبع: ایسنا 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

دنبال کنید @ اینستاگرام