سیل مهاجرت از روستا به شهر متوقف شود

رئیس شورای عالی استان‌ها با تاکید بر لزوم توجه به آبادانی و پیشرفت روستاها در سراسر کشور گفت: بی‌تردید امروز پیشرفت و آبادانی روستاها موجب پیشرفت شهرها خواهد شد. لذا باید برنامه‌ریزی مناسبی برای جلوگیری از مهاجرت از روستا به شهرها داشته باشیم.

موبنا – مهدی چمران در سی و دومین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها با اشاره به ایام سوگواری ابا عبدالله الحسین (ع) گفت: سید و سالار شهیدان با اهدای خون خود و یارانش در حقیقت راه رسول خدا (ص) و دین مبین اسلام را تضمین کرد. اگر امروز انسان‌ها که غرق مسائل دنیوی شده‌اند، به درستی به موضوع عاشورا و قیام امام حسین (ع) توجه کنند، می‌توانند از غرق شدگی در مسائل دنیوی نجات پیدا کنند.

وی افزود: قطعا عزاداری‌ها مهم و ارزشمند هستند، اما باید به این نکته توجه داشت که عزاداری برای امام حسین (ع) باید آغاز راهی برای پذیرش فرمان الهی باشد.

وی در بخش دیگری از تاریخ‌نگاری ابتدای سی و دومین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها، به تبعید امام خمینی (ره) اشاره کرد و افزود: این هجرت امام (ره) موجب سرعت گرفتن پیروزی انقلاب اسلامی ایران شد.

چمران، به پانزدهم مهرماه روز ملی روستا و عشایر نیز اشاره کرد و افزود: امروز پیشرفت و آبادانی روستاها در گرو ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای آنهاست. بی‌تردید اگر این موضوع مرتفع شود آبادانی روستاها توسط خود روستاییان انجام می‌شود. امروز سکونت‌گاه‌های غیر رسمی که در حاشیه شهرهای بزرگ ایجاد شده به یک معضل آزار دهنده برای شهرها بدل شده است.

وی افزود: اگر به روستاها توجه مناسب می‌شد، امروز معضل سکونتگاه‌های غیر رسمی و حاشیه نشینی وجود نداشت. باید به روستاییان و عشایر به عنوان تولید کنندگان موثر در کشور نگاه کنیم؛ چرا که از منابع طبیعی در جهت تولید استفاده می‌کنند.

وی تاکید کرد باید: سیل مهاجرت از روستا به شهر را متوقف کنیم. در حال حاضر 70 درصد جمعیت کشور شهرنشین هستند و تنها 30 درصد روستانشین باقی مانده‌اند. نباید اجازه دهیم این نسبت بیش از این افزایش پیدا کند.

 منبع: ايسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =

دنبال کنید @ اینستاگرام