گلایه برخی از ساکنان ملکان از کیفیت پایین نان

برخی اهالی ملکان از آنچه پایین بودن کیفیت نان و استفاده از پودر قند در طبخ نان عنوان کرده‌اند، گله‌مندند.

موبنا – برخی از شهروندان ملکانی، پایین بودن کیفیت نان را یادآور شده و خواستار توجه بیشتر مسئولان مربوطه شدند، هم‌چنین برخی از نانوایان هم پایین بودن کیفیت آرد را عامل این مشکل می‌دانند.

به ادعای تعدادی از نانوایان ملکانی، پیش از این آرد ملکان از کارخانه‌های موجود در بناب خریداری می‌شد، ولی اخیراً به دلایل نامعلومی از کارخانه ای جدیدالتأسیس تهیه می‌شود که آرد این کارخانه کیفیت لازم را ندارد و مسئولان مربوطه در ملکان نیز به اعتراضات نانوایان توجه نمی‌کنند. این در حالی است که آرد شهرهای مراغه و بناب و عجب شیر از کارخانه های دارای آرد با کیفیت خریداری می‌شود.

در این بین تعدادی از شهروندان هم مدعی‌اند که نانوایان ملکان از ماده‌ای به نام پودر قند در پخت نان، استفاده می‌کنند.

شهروندان ملکانی بازرسی ضعیف دستگاه‌های متولی از جمله فرمانداری، صنعت، معدن و تجارت و شبکه بهداشت و درمان ملکان را نیز ضعیف دانسته و همین امر را باعث بروز برخی تخلفات و مشکلات در واحدهای نانوایی ذکر کردند.

همچنین پایین بودن وزن چانه ها نیز از دیگر گلایه‌های شهروندان ملکانی بود که می‌گفتند با اینکه قانوناً باید وزن هر چانه 140 گرم باشد ولی وزن چانه ها در نانوایی های ملکان از 100 گرم تجاوز نمی‌کند.

تکذیب مصرف پودر قند در نانوایی‌ها

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت ملکان در گفت‌وگو با ایسنا، علت تغییر کارخانه آرد سهمیه ملکان را تعطیلی موقت کارخانه آرد زهره بناب عنوان کرد و گفت: به همین علت مجبور شدیم سهمیه آرد ملکان را از کارخانه‌ای دیگر تهیه کنیم ولی به محض بازگشایی مجدد کارخانه زهره نسبت به تهیه آرد ملکان از این کارخانه اقدام خواهیم کرد.

علی بیگ زاده با تکذیب پایین بودن کیفیت آرد کارخانه ای که آرد مورد نیاز جدیدا از آن تامین می‌شود، گفت: آرد شهرهای بناب و مراغه هم از آن کارخانه تهیه می‌شود.

وی در خصوص استفاده از پودر قند در نانوایی های ملکان هم گفت: به دنبال انتشار این خبر، فرماندار ملکان دستور تشکیل اکیپی متشکل از فرمانداری و ادارات بهداشت و درمان و صنعت، معدن و تجارت را دادند و این اکیپ هر روز به طور مستمر به واحدهای نانوایی اعزام شده و اقدام به نمونه برداری می‌کند که خوشبختانه تا امروز استفاده این پودر در نانوایی‌ها تایید نشده است.

وی خبر مربوط به بازرسی ضعیف از واحدهای نانوایی در شهرستان ملکان را هم رد کرد و گغت: هر هفته دو بار بازرسی ویژه نانوایی‌ها در ملکان با دو اکیپ پنج نفره متشکل از چهار اداره انجام و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.

بیگ زاده در خصوص پایین بودن وزن چانه‌ها نیز اظهار کرد: تا امروز وزن چانه کمتر از 100 گرم مشاهده نشده ولی امروز یک واحد نانوایی را به علت داشتن وزن 120 گرم به تعزیرات معرفی کردیم.

وی همچنین در خصوص اعتراض برخی نانوایان به حضور برخی افرادی در هیات مدیره اتحادیه نانوایان ملکان که شغلشان نانوایی نیست هم گفت: هیات مدیره اتحادیه نانوایان ملکان با رأی مستقیم نانوایان انتخاب می‌شود و اداره صنعت،معدن و تجارت ملکان هم در انتخابات اتحادیه ها هیچ دخالتی ندارد و قابل ذکر است چهار نفر از پنج عضو اتحادیه نانوایان هم از متصدیان نانوایی هستند.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان ملکان هم گفت: به طور مداوم نمونه برداری از نانوایی ها انجام می‌شود و استفاده از نشاسته در نانوایی ها از خیلی وقت پیش ممنوع شده است.

حقیری افزود: تاکنون گزارشی در این خصوص به شبکه بهداشت و درمان ملکان نشده و هر روز اکیپ سه نفره به نانوایی‌ها سرکشی کرده و نمونه برداری انجام می‌گیرد.

 منبع: ایسنا 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 6 =

دنبال کنید @ اینستاگرام