افزایش 13درصدی صادرات نفت ایران به آسیا

صادرات نفت ایران به آسیا در ماه آوریل نسبت به مدت مشابه پارسال 13 درصد افزایش یافت.

موبنا – به گزارش رویترز، صادرات نفت ایران به آسیا در ماه آوریل نسبت به مدت مشابه پارسال 13 درصد افزایش یافت. محموله‌های صادراتی به هند و کره‌جنوبی کاهش خرید نفت ژاپن را جبران کرد.

به نوشته رویترز، این ارقام با آمارهای بارگیری که پیش از این منتشر شد مطابقت دارد و تاییدکننده این موضوع است که ایران سریع‌تر از انتظار سهم خود از بازار را بازپس گرفته است.

ژاپن روز سه‌شنبه آمار رسمی واردات نفت خود برای ماه آوریل را اعلام کرد. پیش از آن چین، هند و کره جنوبی آمارهای خود را اعلام کرده بودند.

بر اساس آمارهای رسمی و رهیابی نفتکش‌ها، بزرگ‌ترین مشتریان ایران روی هم رفته در ماه گذشته 1.3 میلیون بشکه در روز از ایران نفت خریدند.

مجموع صادرات نفت ایران به آسیا در ماه می نسبت به مدت مشابه گذشته نزدیک به 60 درصد افزایش یافت و به 2.3 میلیون بشکه در روز رسید.

سال‌های پیش از 2012، پیش از تشدید تحریم‌ها، ایران روزانه 2.5 میلیون بشکه نفت صادر می‌کرد که بیش از نیمی از آن به آسیا به ویژه چین، کره جنوبی، هند و ژاپن بود.

چین در ماه آوریل بیش از 670 هزار بشکه در روز نفت از ایران خرید که کاهش بیش از 5 درصدی را نشان می‌دهد. این درحالی است که صادرات به هند نزدیک به 50 درصد افزایش یافته و به حدود 390 هزار بشکه در روز رسیده است.

واردات نفت کره جنوبی از ایران در همین ماه نیز حدود 90 درصد افزایش یافته و به 237 هزار بشکه در روز رسیده است. در عین حال صادرات نفت ایران به ژاپن 72 درصد کاهش یافت و به 20 هزار بشکه در روز رسید.

 منبع: فارس 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + یازده =

دنبال کنید @ اینستاگرام