رئیس‌ جمهور اتریش تهدید به مرگ شد

طرفداران 'نوربرت هوفر' نامزد حزب راستگرای افراطی بعد از شکست وی در انتخابات ریاست جمهوری، در شبکه های اجتماعی 'الکساندر ون در بلن' رئیس جمهوری جدید اتریش را تهدید به مرگ کردند.

موبنا – به گزارش ایرنا پلیس وین اعلام کرد در پی افزایش موج خشونت در شبکه های اجتماعی علیه رئیس جمهوری منتخب اتریش امروز (پنجشنبه) ماموران پلیس و نیروهای امنیتی در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری بودند تا از هرگونه تجمع، درگیری و یا اقدامی از طرف معترضان جلوگیری کنند.

‘سلاح ها آماده شلیک هستند، پارلمان را به آتش می کشیم، در خیابان ها شورش به پا می کنیم و …’ از جمله شعار هایی هستند که از طرف طرفداران حزب آبی های افراطی به راه افتاده است.

همچنین روز گذشته هاینز کریستین اشترآخه رهبر راست افراطی اتریش ضمن آنکه نتیجه انتخابات را تمسخر آمیز خواند اعلام کرد که در مرحله اول در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری هوفر پیشتاز بود حال چگونه امکان دارد بعد از شمارش آرای غیر حضوری (پستی) آقای الکساندر برنده انتخابات شود. وی همچنین وزارت کشور را به دلیل اعلام نتیجه نهایی انتخابات زودتر از موعد مقرر مورد انتقاد قرار داد.

رسانه های اتریشی نیز امروز با اشاره به ابعاد تازه تهدید ها علیه ون در بلن نوشتند که توهین به وی نیز تشدید شده است.

شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری اتریش در مکان های اخذ رای روز یکشنبه دوم خرداد به پایان رسید و «نوربرت هوفر» نامزد «اف پ او» حزب راستگرای افراطی توانست با 144 هزار رای بیشتر از «الکساندر ون در بلن» نامزد مورد حمایت حزب سبز در شمارش آراء مکانهای رای گیری، پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری اتریش باشد. اما روز بعد نتیجه انتخابات کاملا تغییر پیدا کرد و بعد از شمارش آراء غیر حضوری، وزارت کشور اتریش اعلام کرد که الکساندر ون در بلن با کسب 2.254.484 رای یعنی 50.35 درصد آراء توانست نوربرت هوفر را با 2.223.458 رای معادل 49.65 درصد آراء شکست دهد.

بعد از برنده شدن هوفر در مرحله اول از دور دوم انتخابات، ‘سباستین کورتس’ وزیر امور خارجه اتریش در بحبوحه بالا گرفتن احتمال پیروزی حزب راست گرای افراطی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، به اتحادیه اروپا اطمینان داد که کشورش در این سازمان باقی خواهد ماند.

برخی از وزیران اتحادیه اروپا نیز از احتمال به قدرت رسیدن حزب راستگرای افراطی برای گرفتن سمت ریاست جمهوری در اتریش ابراز نگرانی شدیدی کردند.

میروسلاو لاجکاک وزیر امور خارجه اسلواکی در بروکسل گفت: مردم از احزاب سنتی بسیار ناراضی هستند و من واقعا معتقدم که زمان آن رسیده است که برای جلوگیری از فعالیت افراطیون به فکر اقدامات جدی باشیم.

ژان آسلبورن وزیر امور خارجه لوکزامبورگ نیزاعلام کرده بود که کشورش ترجیح می دهد که ‘الکساندر ون در بلن’ پیروز انتخابات ریاست جمهوری اتریش شود.

مارتین شولتز و ژان کلود یونکر، روسای کمیسیون اروپا و پارلمان اروپا از دیگر سیاستمدارانی بودند که از امکان پیروزی هوفر ابراز نگرانی کرده بودند.

 منبع: ایرنا 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − شش =

دنبال کنید @ اینستاگرام