پرداخت بدهی هند به ایران از طریق ترکیه

سفیر هند در ایران گفت: بدهی 6.5 میلیارد دلاری این کشور به ایران از طریق هالک‌بانک ترکیه و با ارز مرجع یورو پرداخت خواهد شد.

موبنا – سهراب‌کومار در همایش اقتصادی ایران و هند در اتاق بازرگانی تهران با اشاره به رایزنی وزیر خارجه آمریکا برای همکاری بانک‌های اروپایی با ایران افزود: برخی بانک‌های اروپایی به صراحت اعلام کردند که سخنان وی التزام‌بخش نیست بلکه وزارت دارایی و خزانه‌داری آمریکا باید موضوع را تأیید کند، تا مبادا بانک‌های اروپایی برای کار با ایران جریمه شوند.

وی اضافه کرد: طبق آخرین خبرها، وزارت دارایی آمریکا در تلاش برای اطلاع‌رسانی به بانک‌های اروپایی برای امکان فعالیت با ایران است.

کومار گفت: انتظار می‌رفت مشکلات نقل و انتقالات بانکی پس از امضای توافقات هسته‌ای ایران و 1+5 به سرعت حل شود اما این گونه نیست که یک کلید روشن شود و کانال‌های بانکی شروع به کار کند، بلکه این موضوع امری زمانبر است و کانال‌های بانکی به تدریج شروع به کار می‌کنند.

سفیر هند در ایران همچنین از سفر نخست‌وزیر این کشور در هفته آینده به ایران خبر داد و گفت:‌ این سفر می‌تواند تأثیر به سزایی در افزایش سطح روابط تجاری دو کشور داشته باشد.

وی ابراز امیدواری کرد: هر چه زودتر قرارداد تعرفه ترجیحی میان ایران و هند به امضاء برسد، زیرا چارچوب آن آماده شده و به این ترتیب سطح تجاری افزایش خواهد یافت.

کومار به امضاء قرارداد میان ایران و هند برای تجهیز مرحله اول بندر چابهار از طریق سرمایه گذاران هندی اشاره کرد و گفت:‌ مسئولیت عملیاتی کردن استفاده از بندر چابهار برای 10 سال آینده به عهده طرف هندی خواهد بود.

وی ایجاد کریدور محور شمال به جنوب و خط ترانزیتی ایران، افغانستان و هند را از مواردی برشمرد که می‌تواند به توسعه خطوط ترانزیتی کمک کند.

کومار همچنین ارزش مبادلات تجاری میان ایران و هند را 15 میلیارد دلار و بیشتر شامل نفت خام و محصولات نفتی برشمرد و افزود: ایران دومین منبع گازی دنیاست که ما می‌توانیم در آن سرمایه‌گذاری کنیم و به زودی هم وارد بهره‌برداری و اکتشاف از میدان گازی فرزادB خواهیم شد. همچنین می توانیم در حوزه اوره و آمونیوم در چابهار سرمایه‌گذاری کنیم و با توجه به نزدیکی چابهار به هند، این امر مقرون‌به صرفه خواهد بود.

سومین هیئت اقتصادی به ریاست دیلیپ پیرامال رئیس اتاق بازرگانان هند برای رایزنی‌های تجاری میزبان اتاق بازرگانی تهران هستند.

 منبع: خبرگزاری صداوسیما 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 7 =

دنبال کنید @ اینستاگرام