دبیر شورای عالی فضای مجازی:

لزوم توجه و اهمیت به شکاف اطلاعاتی در کشور

دبیر شورای عالی فضای مجازی در ششمین همایش ملی حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط به اهمیت شکاف اطلاعاتی در کشور تاکید کرد.

موبنا، لیلا محمدنظامی – “ابوالحسن فیروزآبادی” در ششمین همایش ملی حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط با تاکید بر اینکه یکی از مواردی که در کشور باید مورد توجه قرار گیرد شکاف اطلاعات است، تصریح کرد: اگر چه در دولت یازدهم قانون دسترسی آزاد ایرانی‌ها به اطلاعات در مجلس به تصویب رسید و تلاشی است برای حداکثری کردن دسترسی به اطلاعات اما هنوز شاخص‌هایمان در این باره خوب نیست.
وی افزود: اخیراً دارندگان محتوا سندیکایی تشکیل دادند و معتقدم با دور هم شدن تولیدکنندگان محتوا این مشکل حل نمی‌شود.
فیروزآبادی گفت: اگر چه قوانین مربوطه در کشور وجود دارد و قوانین دیگری نیز در دست تهیه است اما علاوه بر قوانین نیاز به سازمان‌های تنظیم‌‌گر داریم.
فیروز‌آبادی گفت: سازمان‌های تنظیم‌گر بازار مالکیت فکری باید با اهداف اقتصادی و به ویژه بزرگ کردن بازار مالکیت فکری ایجاد شود زیرا زمانی می‌توانیم سیاست‌های فرهنگی خود را افزایش دهیم که بازار مالکیت فکری رشد کرده و بزرگ شده باشد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: تاکنون هیچ سازمان تنظیم‌گری برای این موضوع شکل نگرفته است و لازم است سازمانی به منظور ساماندهی مالکیت فکری در حوزه‌های قانونی و همچنین نهادهایی متناسب با این موضوع شکل بگیرند که کمک‌کننده باشند.
وی در ادامه این مراسم همچنین از اعلام مؤسسات بین‌المللی ایران بین 131 کشور رتبه صد و یازدهمین در رابطه با رعایت حقوق تولیدکنندگان آثار و مالکیت فکری را دارد، ابراز نگرانی کرد.
ابوالحسن فیروزآبادی در ششمین همایش ملی حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط با بیان اینکه ایران بین 131 کشور رتبه 111 در زمینه رعایت حقوق مالکیت فکری و پدیدآورندگان آثار را دارد، گفت: این آمار نگران‌کننده است و باید مورد آسیب‌شناسی قرار گیرد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: در حالی که در اقتصادهای توسعه‌یافته حدود 80 درصد دارایی‌ها نامشهود هستند در ایران نیز باید توجه به مالکیت فکری به عنوان یکی از موضوعات اساسی در اقتصاد مدنظر قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 15 =

دنبال کنید @ اینستاگرام