فرصت ها و تهدید های ارایه سرویس نت فلیکس در ایران

سرپرست دفتر ارزيابي پيشرفت راهبردها و برنامه هاي مركز ملي فضاي مجازي کشور، نت فلیکس را ارایه دهنده سرویس برای تماشای ویدئو بر پایه تقاضا دانست و گفت: شرکت مذکور این سرویس را بر اساس مدل کسب و کار و درقبال حق عضویت ارایه کرده است .

موبنا – “امیر رضا مومن” سرپرست دفتر ارزيابي پيشرفت راهبردها و برنامه هاي مركز ملي فضاي مجازي کشور، ادعای شرکت نت فلیکس (Netflix) در ژانویه ٢٠١٦ مبنی بر گسترش دامنه ارایه سرویس خود به ١٩٠ کشور، ازجمله ایران را مورد توجه قرارداد و افزود: بهره برداری از این سرویس مشکلات ، فرصت ها و تهدیداتی را برای کشورهای جهان ازجمله ایران در پی خواهد داشت .
دکتر مومن با اشاره به اینکه این شرکت در سال ٢٠١٢، برای عرضه و تحویل محتوای مورد نظر خود، شبکه تحویل محتوای ویژه ای را ایجاد کرد و سرورهای آن را به صورت رایگان در اختیارمراکز ارایه دهنده خدمات اینترنتی با بیش از صد هزار کاربر قرار داد، گفت: مهمترین ویژه گی های این سرویس؛ هزینه اشتراک پایین یعنی ماهانه ٨ دلار برای دسترسی نامحدود به آرشیو، سازگاری با انواع پلت‌فرم‌ها از جمله تلویزیون‌های هوشمند و کنسول‌های بازی، ارائه محتوای تولیدی خود و سایر شرکت‌های تولید فیلم و سریال با هزاران عنوان، است.
سرپرست دفتر ارزيابي پيشرفت راهبردها و برنامه هاي مركز، از مخالفت برخی از کشورها با گسترش سرویس نت فلیکس خبر داد و اظهار داشت: کشورهایی همچون اندونزی که دغدغه‌های بومی و مذهبی در آن‌ها وجود دارد، با فیلتر کردن این سرویس مخالفت خود را از محتوای غیراخلاقی آن نشان داده‌اند و آن را تهدیدی برای جامعه و ارزش‌های خود بر شمرده‌‌اند. برخی دیگر از کشورها مانند کشور کنیا، به دلیل آنکه نت فلیکس و سرویس‌های مشابه آن حاضر به تبعیت از قوانین و مقررات نهاد حاکمیتی و کسب مجوز از آن‌ها نیستند، از استفاده از این سرویس سر باز زده‌اند.
وی افزود: بنابر اظهار مسئولین آرشیو نت فلیکس انگلستان، از مجموع ٣٤٢٣ فیلم و سریال موجود در آرشیو، فقط ٤٩٠ عنوان آن دارای محتوای خانوادگی و مناسب برای کودکان است که کمتر از ١٥درصد آن را شامل می‌شود.
241150f5-d789-44ef-bd13-c8f8658c9eeb-825x510
مومن، عدم رعایت قوانین و مقررات برخی از کشورها توسط نت فلیکس در زمینه پخش ویدئو بصورت برخط و نیزپرداخت مالیات را مورد اشاره قرار داد و اضافه کرد:کشورهایی که با قوانین خاصی برای پخش ویدئو بصورت برخط روبرو هستند مانند کشور فرانسه که تا ٣ سال پس از پخش سینمایی فیلم‌ها، اجازه پخش ویدئو بصورت برخط را ندارند، این اقدام شرکت مشکلاتی را برای آنان بوجود آورده است، از طرفی ارایه دهندگان سرویس فیلم و سریال در اغلب کشورها نیز همواره به عدم پرداخت مالیات توسط نت فلیکس به دولت‌ها اعتراض داشته و معتقدند که این اقدام شرکت باعث ضرر و زیان آنان می شود.
این صاحب نظر فناوری ارتباطات و اطلاعات، استفاده از پهنای باند بسیار بالا برای مشاهده ویدئوها را یکی از چالش های استفاده از این سرویس دانست و گفت: این سرویس ترافیک سنگینی بر شبکه اینترنت تحمیل می کند به نحوی که در ایالات متحده بیشترین میزان ترافیک دانلودی (حدود ٣٧درصد کل) از میان تمامی سرویس‌های اینترنت را به خود اختصاص داده است .
وی افزود: این موضوع به دلیل ایجاد مشکلات فنی برای مراکز ارایه دهنده خدمات اینترنتی و نیاز به سرمایه‌گذاری آن‌ها، نت فلیکس را به پرداخت عوارض به این مراکز واداشته است که این روند با وجود نقض اصل بی‌طرفی اینترنت و مواجهه با اعتراض کمسیون ارتباطات ایالات متحده (FCC)، همچنان ادامه دارد.
این مقام مسئول مشکلات استفاده از سرویس نت فلیکس در ایران را صرف نظر از مسایل محتوایی دو چندان دانست و گفت: فقدان قانون کپی رایت بین‌المللی، سرعت پایین اینترنت و مشکلات شبکه توزیع و دسترسی، فروش ترافیک به صورت حجمی، قیمت بالای اینترنت و حق عضویت نت فلیکس (با توجه به ارزش دلار) و همچنین وجود سایت‌های دانلود ارزان و بدون محدودیت فیلم و سریال‌های روز دنیا، کار را برای نت فلیکس بسیار دشوار می کند و ارائه این سرویس به کاربران ایرانی برای آنان توجیه اقتصادی نخواهد داشت.
سرپرست دفتر ارزيابي پيشرفت راهبردها و برنامه هاي مركز ملي فضاي مجازي، صرف نظر از دست آوردهای درآمدزایی برای مراکز ارایه دهنده خدمات اینترنتی بزرگ از طریق اخذ عوارض از نت فلیکس، اظهار داشت: این سرویس تهدید بزرگی برای فرهنگ ایرانی اسلامی کشورمان به دلیل محتوای غیراخلاقی، متضرر شدن ارائه‌دهندگان نوپای سرویس جریان‌سازی بومی از جمله فیلیمو و تولیدکنندگان محتوای بومی بدلیل عدم توان رقابت، محسوب می شود.
وی اضافه کرد: افزایش ترافیک در بستر شبکه و درگاه‌های اینترنت و زیان های اقتصادی کشورکه به دلیل خروج قابل توجهی ارز از کشور بابت حق عضویت ماهانه و افزایش چشمگیر هزینه ترافیک بین‌الملل، تحمیل می شود نیز از اثرات زیان بار استفاده از این سرویس در کشور بشمار می آید.
دکترمومن با اشاره به مشکلات، فرصت ها و تهدیداتی که سرویس نت فلیکس برکشورمان دارد، تاکیدکرد: تدوین موازین و مقررات برای جلوگیری از پیامدهای اجتماعی اقتصادی این سرویس و همزمان تشویق، حمایت و ترویج سرویس‌های مشابه بومی، به عنوان یک فرصت کسب و کار جدید با پتانسیل بالا، می تواند ضمن مورد توجه قرار دادن وروداین سرویس و سرویس های مشابه به کشور ، نیاز روز کاربران را به نحو مناسب تامین کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 19 =

دنبال کنید @ اینستاگرام