شناسایی 2444 مبتلا به HIV در خوزستان تا پایان سال گذشته

مدیرگروه بیماری‌های واگیردار مرکز بهداشت خوزستان از شناسایی 2444 فرد مبتلا به ویروس HIV در استان تا پایان سال 94 خبر داد.

موبنا -همایون امیری، اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار، تعداد مبتلایان به HIV مثبت در پایان سال 94 در استان خوزستان 2444 نفر بوده است؛ بدین ترتیب و در مقایسه با آمار پیش از آن که تعداد بیماران HIV مثبت استان در سال گذشته 2332 بوده، 112نفر دیگر تا پایان سال به این ویروس مبتلا شده‌اند.

وی ادامه داد: در حال حاضر از 2444 نفری که در استان خوزستان به ویروس HIV آلوده هستند، 609 نفر وارد مرحله ایدز شده‌اند و تحت درمان قرار دارند.

امیری افزود: همچنین از این تعداد، 2119 نفر مرد و 325 نفر زن هستند و به این ترتیب 87 درصد مبتلایان به HIV مثبت در خوزستان مرد و 13 درصد زن هستند.

وی گفت: خوزستان در زمینه وضعیت شیوع بیماری HIV با رقم کشوری تفاوت چندانی ندارد، مهم‌ترین و بیشترین راه انتقال همچنان اعتیاد تزریقی گزارش می‌شود و تعداد راه انتقال رابطه محافظت‌نشده جنسی نیز در خوزستان در حال افزایش است.

مدیرگروه بیماری‌های واگیردار مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به قربانیان ایدز در خوزستان گفت: در این مدت مواردی بوده که بر اثر آلوده شدن به ویروس HIV جان خود را از دست داده‌اند؛ با این که درمان این بیماری قطعی نیست ولی مرکز بهداشت خوزستان درصدد است که با درمان ضدویروسی و حمایتی، زندگی این بیماران را به حالت عادی بازگرداند.

وی بیان کرد: توصیه می‌شود افرادی که رفتار یا برخورد پرخطری داشته‌اند که امکان ابتلا به ویروس HIV را فراهم کرده باشد، حتما به مراکز مشاور بهداشت مراجعه کنند.

امیری گفت: مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری جنب بیمارستان ابوذر اهواز برای بیماران مبتلا به HIV فعال است و خدمات مختلفی در زمینه مشاوره و آزمایش رایگان برای بیماران HIV مثبت، درمان و مراقبت رایگان این بیماران و خدمات مامایی به زنان در معرض خطر ارایه می‌دهد؛ این مرکز مشاوره ماهانه بین 300 تا 400 نفر مراجعه‌کننده دارد.

 منبع: ایسنا 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 9 =

دنبال کنید @ اینستاگرام