15 درصد هزینه‌های سلامت برای درمان بیماری دیابت هزینه می‌شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی گفت: پنج تا 15 درصد هزینه‌های سلامت برای درمان بیماری دیابت هزینه می‌شود.

موبنا -دکتر محمد ابراهیم گلمکانی با اشاره به شعار ملی هفته سلامت مبنی بر غلبه بر دیابت افزود: بالغ بر 400 میلیون بیمار مبتلا به دیابت در جهان وجود دارد که پیش بینی می‌شود هفت درصد از این تعداد متعلق به کشور ما باشد که رقمی حدود پنج میلیون نفر را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر پیش بینی می‌شود از این تعداد 50 هزار نفر در خراسان‌شمالی به دیابت مبتلا شده باشند.

گلمکانی با اشاره به فعال شدن سیستم غربالگری در روستا اظهار کرد: جمعیت بالای 30 سال مورد غربالگری قرار می‌گیرند و از اگر به بیماری دیابت مبتلا شده باشند، راهکاری درمانی برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود.

وی بیان کرد: اما با توجه به اینکه در سبک زندگی روستایی هنوز تغییر چندانی به وجود نیامده است به نظر می‌رسد جمعیت مبتلا به دیابت در این مناطق کمتر از جمعیت شهری باشند.

این مقام مسئول با اشاره به فعال شدن سیستم پایش در شهرها تصریح کرد: مراکز جامع سلامت در شهرهای این استان راه اندازی شده است که تعداد این مراکز در بجنورد پنج مرکز، شیروان سه مرکز و آشخانه یک مرکز می باشد.

وی با بیان اینکه در این مراکز علاوه بر دیابت مواردی دیگر همچون فشار خون نیز تحت نظر قرار می گیرد، تاکید کرد: خراسان‌شمالی از جمله استان‌هایی است که جمعیت آن دارای فشار خون بالایی هستند.

 منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

دنبال کنید @ اینستاگرام