دولت ایران از تمام ابزارهای قانونی برای بازپس گیری پول خود از دولت آمریکا استفاده می کند

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به حکم دیوان عالی آمریکا مبنی بر توقیف دو میلیارد دلار از دارایی های بانک مرکزی ایران در آمریکا گفت : دولت ایران از تمام ابزارهای قانونی برای بازپس گیری پول خود از دولت آمریکا استفاده می کند.

موبنا – اسحق جهانگیری عصر شنبه در سومین نشست مدیران عامل بانک های خصوصی و دولتی با بیان اینکه در دوران تحریم بیشترین فشار و آسیب متوجه نظام بانکی و نفت بود، افزود: بر اساس پیش بینی هایی مبنی بر حصول توافق هسته ای، در بخش نفت طراحی هایی را برای افزایش تولید و فروش انجام دادیم تا دیگر معطل دوره جدیدی نشویم و حتی منابع ارزی که نیاز داشتیم با تدابیری که اندیشیده شد و با مجوزی که از رهبر انقلاب گرفتیم، منابع را تامین کردیم و بخش نفت بلافاصله از دستاوردهای برجام استفاده کرد.
وی با بیان اینکه میزان صادرات نفت خام کشور ، پس از برجام افزایش قابل توجهی پیدا کرد گفت: در اسفندماه سال گذشته نفت و میعانات گازی را تا روزی دو میلیون و 200 هزار بشکه صادر کردیم که البته بیش از 300 هزار بشکه از این مقدار، میعانات است که حتما باید این مقدار صادرات نفت و میعانات افزایش پیدا کند و به میزان قبل از تحریم ها برگردد.
جهانگیری یادآور شد: این آماده سازی که در بخش نفت اتفاق افتاد، در نظام بانکی هم باید اتفاق می افتاد و شرایطی باید به وجود می آورد که از ابزارها و فرصت های پس از برجام در ارتباط با استفاده از منابع خارجی استفاده کند.
وی ادامه داد: نظام بانکی بیش از بخش نفت در تحریم ها آسیب دید ؛ به همین دلیل، این بخش هم نیازمند آماده سازی برای ورود به دوره پسابرجام بود.

 منبع:ایرنا   

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 1 =

دنبال کنید @ اینستاگرام