شاهزاد سعودی خطاب به اوباما: نیاز به توهین نیست

«تركی الفیصل» شاهزاده سعودی و رئیس پیشین دستگاه اطلاعاتی عربستان با بیان اینكه رئیس جمهوری آینده آمریكا هر فردی باشد، رفتار عربستان تغییر نخواهد كرد، خطاب به «باراك اوباما» رئیس جمهوری آمریكا گفت: اگر خواهان تغییر روابط با عربستان هستید، نیاز به توهین نیست.

موبنا – این شاهزاده سعودی در گفت و گو با شبكه خبری آمریكایی سی.ان.ان افزود: سخن بر سربازگشت دوباره روابط عربستان و آمریكا است؛ روابطی كه با روی كارآمدن رئیس جمهوری جدید تغییر نمی كند.
وی تصریح كرد: منافع مشترك ریاض – واشنگتن و میزان وابستگی ما به این كشور، از جمله مواردی است كه با آینده روابط عربستان و آمریكا مرتبط است.
فیصل افزود: من فكر می كنم ما نباید از رئیس جمهوری آینده آمریكا بازگشت به دوران قبل را انتظار داشته باشیم؛ دورانی كه همه چیز متفاوت بود.
سفیر سابق عربستان در واشنگتن، خطاب به اوباما گفت: اگر خواهان تغییر رویه خود و تغییر روابط با عربستان هستید، نیاز به توهین نیست.
اوباما اخیرا با انتقاد شدید از عربستان و برخی همپیمانانش در خاورمیانه گفته بود كه این كشورها «فرصت طلبانی» هستند كه قصدشان كشاندن پای آمریكا به جنگ های فرقه ای ویران كننده در منطقه است تا واشنگتن به جای آنها بجنگد.
رئیس پیشین دستگاه اطلاعاتی عربستان درباره اتهامات اخیر محافل رسانه ای آمریكا در مورد نقش این كشور در حوادث 11 سپتامبر، گفت: این سخنان، نشخوار اتهامات و شبیه سازی های گذشته است. گرچه من اكنون مدافع دولت عربستان نیستم، اما همه ابهامات در این مورد رفع شده است و عربستان هیچ چیز برای پنهان كردن ندارد.
فیصل پیشتر در نامه سرگشاده ای به روزنامه انگلیسی زبان عرب نیوز چاپ عربستان خطاب به اوباما مدعی شده بود: اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم كه از حملات تروریستی مرگباری در آمریكا جلوگیری كرد.
فیصل به اوباما گفته بود: ما اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریكا را با سود كم خریداری كردیم، روندی كه به اقتصاد كشور شما كمك می كند. همچنین دانشجویان كشورمان را روانه دانشگاه های آمریكا كردیم تا دانش و فن را در ازای هزینه های بالا بیاموزند.

 منبع: ایرنا  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + پنج =

دنبال کنید @ اینستاگرام