اعتراض هنرمندان به وزیر ارشاد درخصوص حذف درس نقاشی

این تغییرات موجب نگرانی هنرمندان و فارغ‌التحصیلان شده است و در آینده نزدیک باعث افول و اضمحلال این کانون هنری درخشان خواهد شد. به نظر می‌رسد بدون توجه به تاریخ این رشته‌ها کارشناسی مناسبی در این خصوص صورت نگرفته است.

موبنا – هنرمندان در نامه‌ای خطاب به وزیر آموزش و پرورش خواستار قرار گرفتن مفاد درسی رشته‌های هنرهای تجسمی، همچون رشته‌‌ی موسیقی به عنوان آموزشی تخصصی زیرنظر شورای کارشناسان، در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شدند.

خبری که در پی حذف کلی رشته نقاشی در دفترچه‌ی انتخاب رشته مربوط به رشته‌های گوناگون هنرستان در شاخه‌ی فنی و حرفه‌ای در شبکه‌های مجازی منتشر شد؛ بسیاری از هنرمندان را بار دیگر نگران آینده‌ی وضعیت و موقعیت هنر و صدمات جدی که به این حوزه در کشور وارد خواهد ساخت، نموده است. اکنون جمعی از هنرمندان نامه‌ای خطاب به وزیر آموزش و پرورش نوشته‌اند تا اعتراض خود را به این مسئله نشان دهند. متن این بیانیه به شرح زیر است:

بیانیه جمعی از هنرمندان در حذف رشته نقاشی

به نام خدا

وزیر محترم آموزش و پرورش

وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی

باسلام و احترام

همانگونه که مستحضرید طبق برنامه‌ی اخیر اعلام شده و اصلاحات صورت گرفته در نظام آموزشی از پایه‌ی دهم به بعد، متأسفانه در گرایش‌های هنری تغییراتی صورت گرفته که در صورت عدم اصلاح آن، صدماتی جدی به حوزه‌ی هنر در کشور وارد خواهد ساخت و در درازمدت، موجب ویرانی بنیان‌های هنر در کشور خواهد شد.

در تغییرات اخیر رشته “نقاشی” از دروس اصلی هنرستان هنرهای زیبا حذف شده است. همچنین رشته گرافیک با تعریف جدید به نام “فتو گرافیک” جایگزین شده است و بسیاری از مفاد پایه و تاریخی محتوای دروس لحاظ نشده است.

این تغییرات موجب نگرانی هنرمندان و فارغ‌التحصیلان شده است و در آینده نزدیک باعث افول و اضمحلال این کانون هنری درخشان خواهد شد. به نظر می‌رسد بدون توجه به تاریخ این رشته‌ها کارشناسی مناسبی در این خصوص صورت نگرفته است.

رشته‌ی نقاشی در تاریخ 95 ساله آموزش هنر، به عنوان رشته‌ای مادر در حوزه‌ی هنرهای تجسمی همواره نقشی بی‌بدیل در تربیت نسل‌های متمادی هنرمندان در کشورمان داشته است. استادان بزرگی چون حسین بهزاد، محمود فرشچیان، پرویز تناولی، سهراب سپهری، غلامحسین نامی، محمدباقر آقامیری، ابراهیم جعفری، حسین زنده‌رودی، صادق تبریزی، مسعود عربشاهی، حبیب صادقی، کاظم چلیپا، رضا عابدینی و … بسیاری از هنرمندان دیگر؛ مدرس و تحصیل کرده هنرستان‌های هنرهای زیبای تهران هستند.

امضاکنندگان این نامه، به عنوان هنرمندان، فارغ‌التحصیلان و مدرسین هنرستان‌های هنرهای زیبا از آن مقام محترم تقاضا دارند که مفاد درسی رشته‌های هنرهای تجسمی، همچون رشته‌ی موسیقی، به عنوان آموزشی تخصصی زیر نظر شورای کارشناسان، در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرارگیرد. تا هنرستان‌های هنرهای زیبا وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به آموزش این مهم بپردازند. به همین منظور تشکیل شورای کارشناسان متشکل از هنرمندان نام‌آور، اساتید دروس هنری و کارشناسان هنری آموزش و پرورش برای آینده این دروس مهم ضرورت به‌شمار می‌رود و انتظار می‌‌رود با توجه به پیشینه این عرصه هنری تصمیم جدی گرفته شود.

روابط عمومی هنرستان هنرهای زیبای پسران نیز اعلام نموده است:

هنرمندانی که امکان حضور در هنرستان هنرهای زیبای پسران را دارند جهت امضای نامه، به آدرس پیچ شمیران، خیابان شهید نورمحمدی پلاک 87 هنرستان هنرهای زیبای پسران ،در روز پنج شنبه از ساعت 10 الی 20 و شنبه از ساعت 8 الی 16 مراجعه نمایند و روز یکشنبه به همراه 20 نفر از اساتید هنرستانها به وزارت ارشاد و آموزش و پرورش فرستاده خواهد شد.

همچنین افرادی که امکان حضور در دبیرستان را ندارند نامه‌ای با دستخط خود نوشته و امضا و عکسی با کیفیت از آن را در گروه تلگرام کمپینی که در همین راستا راه‌اندازی شده ارسال نمایند یا به سایت هنرستان رفته و از طریق فرم ارتباط با روابط عمومی فایل عکس نامه را بفرستند.

 منبع: ایلنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − نه =

دنبال کنید @ اینستاگرام